1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wordpress page builder

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Scofield, 25 Август 2019.

Тагови:
 1. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Здраво, дали има некој искуство со билдање Wordpress дизајн преку некој page bulider? Гледам дека најпознат е Elementor, но незнам до кај може да се стигне. + Дали може да се конфигурира функционалност преку page builder и дали така избилдан бев-сајт би бил responsive?

  *Дали можам свој дизајн во html,css i js да го имплементирам како wordpress theme(или некако)?

  Сорри ако има многу прашања одеднаш - секој коментар ми е од значење.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Кратко кажано НЕ (читај ДА).
  Ти треба знаење од вордпрес девелопинг.

  Инаку со пејџ билдер можеш да направиш доста квалитетен пејџ и да биде респонзивен.
  Зависи од темата, но повеќето добри теми имаат "препорачан"(компатибилен) пејџ билдер.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  166
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Елементорот знае да ја направи доста тромава страната. За Page Builderot незнам не сум го користел.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Мене ми треба за сајт(со категории-не е еден статичен пејџ). Мобилната верзија ми е приоритет. Некоја тема да предложиш? Фала однапред.
   
 5. хелоу

  хелоу
  Intern

  2
  1
  2 Јуни 2017
  Машко
  Thrive architect исто е доста користен
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,338
  785
  12 Април 2017
  Машко
  Divi ти е најмоќен билдер по мое искуство, еве ти и линк за 10% попуст.

  А тоа што то го бараш неможе да се направи без повеќе техничми познавања, али има доста курсеви на udemy за таа работа ако сакаш.
   
  На Глупав и Scofield им се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Зашто пејџ билдер уопште. Премногу е аматерски некако, потруди се малку вордпрес е боза.
   
 8. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  зошто WordPress уопште, премногу е аматерски некако... HTML, CSS, JavaScript ти е боза... нека се потруди малку...
   
  На artweb и ^^GoRiLLaZ^^ им се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Епа ај ако не со билдери ќе праи вебстрани.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  397
  187
  20 Април 2008
  Машко
  @SiPy` и самиот знаеш дека
  Buider-ите си имаат намена, како и WordPress, како и hard-core HTML...
  зависи што сака да постигне, нормално колку труд сака да вложи,
  и нормално колку сака да го продаде производот...
   
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако веќе сака WordPress нека се потруди да го научи. Јас избегнувам пејџ билдери, само дадов мој став на работите.
   
  На BlackArrow7 и Scofield им се допаѓа ова.
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  695
  5 Јуни 2007
  Машко
  Не ме сфаќај погрешно ама мн ти е ступиден коментарот

  Дечково е очигледно почетник а ти му судиш што сака да работи со пејџ билдер. Од 100 сајта во вордпрес 10 не се со кастм тема, така да не ти држи муабетот.
  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не судам на никој, само дадов мој став. Ако нешто сакаш да научиш треба да почнеш од основата...ама океј.
   
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,338
  785
  12 Април 2017
  Машко
  Искрено, незнам зошто би инвестирал 20Х повеќе време од тоа што е потребно.
   
  На MartinJack3d и Scofield им се допаѓа ова.
 15. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Дечки, мене не ми е проблем да искуцам html css и js. Незнам како да го имплементирам тоа во Wordpress и дали би било компатибилно со други плагини.Тоа ми е дилемата, инаку за труд или учење јас немам проблем
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,652
  1,750
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Нема да имаш проблем, брзо ќе се снајдеш.

  И please: *не знам
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Ебаму мајката, форум ли е ова или колосеум...

  Скофилд, имаш ли дизајн во .jpg?
  Елементор ти е top-of-the-pops во највеќето од сценаријата со бесплатната верзија.

  Недостаток (односно, додаток) е ако имаш покомплексен сајт и многу функционалности ќе мора да купиш PRO верзија која се плаќа $50 годишно.
  Ако тоа не ти е проблем - на прав пат си.

  Едноставно земи ја Astra темата со Elementor
  и во обете сценарија имаш полн погодок.

  Ако имаш детали за разработка (доколку е комплексен дизајн) слободно пиши ми порака.
  Не гарантирам дека ќе ти одговорам брзо, ама во рок од 14-48ч. можам да ти објаснам многу работи.
   
  На tupacan и Scofield им се допаѓа ова.
 18. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  На tupacan и Scofield им се допаѓа ова.
 19. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Јас го користам WPBakery (поранешен Visual Composer), нема маки :)
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Користев Divi(Die Hard Fan), сега Elementor Pro. И двете имаат позитивности или негативности, ама Elementor e напред мислам пошто ги имам користено двете. Има и third party додатоци кои многу можат да ја олеснат работата, така да избор на преференца.
  За приспособувања на веќе готов дизајн кон WordPress мислам дека Elementor е подобар, додека ако сакаш ОК сајт за брзо тогаш Divi(која е тама со builder, a имаш и Divi Builder).
  WPBakery, Visual Composer итн не ги користам или користи, веќе се подзастарени.
  Thrive Architect, Beaver Builder итн се користат исто ама помалку популарни се. Исто имаат предности и негативности.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Marouuu

  Marouuu
  Intern

  10
  2
  18 ноември 2009
  Машко
  Elementor e pred bilo koj drug builder vo momentov za opshta upotreba.

  Po prasanjevo te osekjam deka si pocetnik vo web, ja bi ti predlozil da si najdes tema sto ke ti odgovara, da smenis logo i boi i da vozis taka.

  Za sto ti e sajtot ?

  U princip za sto i da ti e sajtot, nikoj nema da se zamara dali e templejt ili ne. Poentata e sodrzinata.

  Mnogu pocetnici zaglavuvaat na analiza i ne stigaat da go lansiraat produktot radi vakvi tehnicki prasanja.

  Zami si gotov templejt. Olesni si go zivotot. Pagebuilder nema da te nauci dizajn, ako neznaes sto prais nema da znaes ni so builder.
   
 22. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Да, почетник сум. Прашањето ми беше во кој правец да тргнам или како е правилно. Веб-сајтот е за забава, занимливости и новости(околу 5 објави дневно). Бидејќи 85% од публиката е од телефон, приоритет ми е мобилната верзија.
  На што точно мислам:
  -Navigation bar
  -Pop ups
  -Full Responsive
  Јас сѐ ова и сега го имам, но не е идеално решение. По мојата досегашна пракса, да работиш на веќе готов код е потешко отколку сопствен и плус си малку ограничен. Затоа и прашав дали да си ја куцам сам од почеток наместо готов темплејт. Готов темплејт за free не добивам нешто специјално, а да платам па да не ми се свиѓа или не ми овозможува нешто што сакам, и тоа не ми оди во прилог. Едноставно сум без компас.

  П.С Благодарам на сите кој одговоривте.
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,051
  13 Јануари 2014
  Машко
  Имаш демоа на повеќето платени теми, некои ќе ти дадат и trial период за да си ја испробаш на твојата страна. Ако не ти се допаѓа, бриши ја и готово, no harm done.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Marouuu

  Marouuu
  Intern

  10
  2
  18 ноември 2009
  Машко
  Cim e za vesti zemi tema. Ako sakas da go lansiras uopste.

  Ako koristis builder nema nisto da ti smeni. Isti rezultat ko so tema manje vise. Sajtovi za vesti imaat shema taka da nema da izmislis nisto revolucionerno. Samo ke platis isto pari ko za tema ama ke mora da se zaebavas mesec dva.

  Sam da kodiras e malku zaebano. Za tebe vaka od oko ti prognoziram edno 4-5 meseci rabota ako epten se zgnes, ili moze godina ako lefterno ja kodiras.

  I pak ke bide polosa od kupenite temi zatoa sto treba malku poeke iskustvo za da implementiras stvari sto oni ti gi davaat so temata.

  taka da - kupi tema. Razglej demoa, najdi nekoe odprilika sto ti se svigja. Glej da e brza temata. Lugeto ke ti gi citaat vestite, nema da se zamaraat dali ti e temata vakva ili onakva. Ja jedino sto iam dosea u toj domen(vesti) kupeno e Bimber. Dzirni ja Bimber, ima demoa, brza e, puna so pluginovi megju koi i page builder. Popups, Glasanje, Listi, Korisnici da prakjaat nivni vesti, support za sekoja mogucha media sto ke ti tekne. Responsive se 99.9% od novite temi.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Scofield

  Scofield
  Intern

  40
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  Фала ви дечки, се што кажавте ми е од помош :geek::geek::geek:
   
  На artweb и Глупав им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...