Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wordpress оптимизација

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
34
17
Поздрав до сите членови на форумот, ако има ваква тема бришете ја или преместете ја на друго место.

Имам веб сајт, меѓутоа ми покажува дека е спор и темата што ја користам не ми е оптимизирана. Пробав да користам plugins ама тие те еден проблем ми решија нов ми креираа. Не знам како мануелно да го средам тоа, ако има некој што знае да оптимизира веќе поставена тема нека ме контактира, благодарам однапред

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.564
1.695
Wordpress, т.е. PHP колку што знам генерално се спори. Најлесно решение за до некаде да ја подобриш ситуацијата е инсталирање на плагин за кеширање, пр. WPRocket и исклучување на плагини што не се потребни. Ако ова не помага, пробај со побрз хостинг, VPS или ако ти дозволуваат финансиите и дедициран сервер. Да кастомизираш и оптимизираш тема е макотрпен процес, бара знаење како за PHP така и за специфични Wordpress функции, а не знам колку би помогнало
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.593
И сега тука би следело некој показател што значи тоа спора, не оптимизирана, кај ти покажува, кај ја хостираш, линк до сајтот, итн....
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Wordpress, т.е. PHP колку што знам генерално се спори. Најлесно решение за до некаде да ја подобриш ситуацијата е инсталирање на плагин за кеширање, пр. WPRocket и исклучување на плагини што не се потребни. Ако ова не помага, пробај со побрз хостинг, VPS или ако ти дозволуваат финансиите и дедициран сервер. Да кастомизираш и оптимизираш тема е макотрпен процес, бара знаење како за PHP така и за специфични Wordpress функции, а не знам колку би помогнало
PHP можеби не е најбрз ама да кажеш дека е спор и затоа сајтот е спор е апсолутно неточно. Со другото се согласувам.
Би додал да се провери дали сликите (доколку има прикачено) се премногу големи (не се оптимизирани, несоодветна големина).
Без да го знаеме кој е сајтот тешко е да се дадат додатни насоки.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.057
1.954
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Здраво Никола, можеш во приватна порака да споделиш линк до страната?

Општо кога работам со вордпрес на мали проекти и вршам некој вид на оптимизација колку што знам и умеам и за сега сум извадил доста добри перформанси, можам да погледнам и да ти дадам совети или ако се договориме може нешто да поправиме.

Исто така битно е на кој хостинг си, ако да речеме си на некој лош хостинг кој не нуди SSD/nVME дискови или стари верзии на софтвери и модули гледам тие хостинзи и страни да ги избегнам.

На форумов има премногу јаки луѓе што може да навлезат подетално во ова и да оптимизираат дури и на серверска база (ако има дозволи секако).
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.648
4.618
Писти Охту
Wordpress, т.е. PHP колку што знам генерално се спори. Најлесно решение за до некаде да ја подобриш ситуацијата е инсталирање на плагин за кеширање, пр. WPRocket и исклучување на плагини што не се потребни. Ако ова не помага, пробај со побрз хостинг, VPS или ако ти дозволуваат финансиите и дедициран сервер. Да кастомизираш и оптимизираш тема е макотрпен процес, бара знаење како за PHP така и за специфични Wordpress функции, а не знам колку би помогнало
колку шо гледам, очигледно не знаеш. РНР не е спор, спори се глупостите шо се стават на вордпрес ѓубрето.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.564
1.695
Се сложувам со вас, но сепак давам апроксимативен (лаички) совет. Мене прво што ни падна на ум е некој е-комерц на шеард сервер.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.907
1.244
тешко е да оптимизираш, инстлаирај си wp rocket и свиркај си (серироен сум)
 

NIKOLAP7

Intern
1 јули 2017
34
17
Здраво Никола, можеш во приватна порака да споделиш линк до страната?

Општо кога работам со вордпрес на мали проекти и вршам некој вид на оптимизација колку што знам и умеам и за сега сум извадил доста добри перформанси, можам да погледнам и да ти дадам совети или ако се договориме може нешто да поправиме.

Исто така битно е на кој хостинг си, ако да речеме си на некој лош хостинг кој не нуди SSD/nVME дискови или стари верзии на софтвери и модули гледам тие хостинзи и страни да ги избегнам.

На форумов има премногу јаки луѓе што може да навлезат подетално во ова и да оптимизираат дури и на серверска база (ако има дозволи секако).
Ти пишав порака

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно