1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

WooCommerce ili ?

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Nikola147, 18 Јануари 2019.

 1. Nikola147

  Nikola147
  Intern

  22
  0
  3 Декември 2018
  Машко
  Се работи за wordpress veb strana no na localhost i treba da napravam e biblioteka korisnikot da moze da iznajmuva kniga i za toa da mu ze zemaat pari nesto taka.. E sea prasanjeto mie dali e dobro so WooCommerce toa da se izvedi ili so nekoj drug plugin i.. sovet
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Било кој мк пејмент процесор да го избереш и на било која платформа, нашиве банки бараат да имаш фирма.
  Физичко лице јок.
  За тоа дали вукомерц или друг, избери го тоа што најдобро знаеш да го направиш.
  Сите ќе ти завршат работа.
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  На WooCommmerce имаш најголем избор на плагини, иако конкретно не знам за плагин за изнајмување книги.
   
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  695
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ај ќе ја изнајмиш, ама како ке ја вратиш?
   
  На tupacan, DonFrozex, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Nikola147

  Nikola147
  Intern

  22
  0
  3 Декември 2018
  Машко
  localhost. Ne mi e potrebno da funkcionira, pa da mi odobruvaat banki
   
 6. Nikola147

  Nikola147
  Intern

  22
  0
  3 Декември 2018
  Машко
  pa namesto kupi ke pisuva iznajmi i istata fukncija da bidi
   
 7. Nikola147

  Nikola147
  Intern

  22
  0
  3 Декември 2018
  Машко
  e i toa prasanje e problematicno...
   
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  695
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ne e feasable idejava, da rentas nesto sto treba da go downloadiras. Osven ako ne se izmisli nekoj format sto se samounistuva posle odreden period na iznajmuvanje lol. :D
   
  На Draynor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  87
  21 oктомври 2016
  Машко
  Некако пробај подели ги на делови, па рентај ги така :D Вака ако рента еднашка, ќе си ја симне и ќе си ја зачува , малце идејава не ти е на место. Што имаш на ум ?
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  961
  1,163
  9 Јуни 2011
  Машко
  (WP + WC) Идеја/предлог за добри и фенси теми за eCommerce ?
  Платени и бесплатни.

  Идеално би било да се Plug'n'Play, но не е круцијален фактор.

  Ја имам Divi v.2.6 ама при switch од Shopify na WordPress ми изгледа too much hassle за сетирање сите работи, меѓу кои и ова со темава е pain in the ass (or just call me lazy.)
   
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Ја користам Divi ама не за е-комерц.
  Туку дали планираш и ако да како да ги префрлиш ако имаш постоечки продукти од Shopify на WooCommerce, да не направи такво нешто?
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,338
  785
  12 Април 2017
  Машко
  Изводливо е, како што се книгите на Audible, за неискусен ИТ корисник е ТЕШКО да ги скине. А и кога ќе ги скине, треба да се конвертираат во нормален аудо фајл, така да можно е.
   
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  961
  1,163
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не сум сеуште, ама секако ми е во план.
  Како низ магла ми е некаде дека има некој експортери кога сум пребарувал за други работи, мада ме плаши само да не имаат некои луди цени по 50$ за користење на истите :D
   
 14. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Па гледав јас толку е некој најефтин, колку би вршел работа немам појма. WP All Import платен плангин со платена WooCommerce екстензија за продукти со варианти (околу $140) итн. А има и други што земаат од инстанца нешто како SaaS, и тие се толку ако не и повеќе. Само малку ме буни како да ги спојам, што е што во Shopify а што во WooCommerce , различни им се имињата и остали работи.
   
 15. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  361
  2 Март 2010
  Машко
  Cart2Cart: Shopify to WooCommerce Migration
  Го немам пробано ама би требало да заврши работа (по опис)...

  Flatsome | Multi-Purpose Responsive WooCommerce Theme Preview - ThemeForest
  Flatsome - една од топ5 темите на themeforest ever...
  Скоро секоја премиум тема има темплејти и за woocommerce, зависи само шо ти се свиѓа и шо опции ти требаат.

   
  На DonFrozex и stefan_v им се допаѓа ова.
 16. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Знам за Cart2Cart, SaaS е како што кажав, почетна цена е $69, за да завршиш работа како треба најмалце $200-$300 ќе отидат, знам зошто разгледував.
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  WP All Import се наоѓа и како GPL за инсталација, а јас до сега го имам користено WP Awesome Import & Export.
  Секако ќе мора да ги трансформираш податоците експортирани од Shopify. Ако имаш варијанти, ќе имаш прилично зафрканции, но генерално се прави. За да знаеш што е што, прво ќе направиш еден производ рачно, ќе го експортираш и ќе видиш кои полиња во WP се користени. Тогаш спореди со Shopify, т.е. експортот од таму трансформирај го како што е експортиран оној од WP. Во секој случај WP Awesome има и опција да ги мапираш полињата (а верувам и All Import) така да се се сведува на тестирање и поправка со неколку неуспешни обиди (се надевам само неколку :) ).
   
  stefan_v, DonFrozex и на bxxxn им се допаѓа ова.
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Да не отворам тема, тука ќе прашам ваљда не е проблем:

  Како на woocommerce, кога ќе зголемуваш или намалуваш quantity, автоматски да се зголемува/намалува цената? Сега мора да додадеш или одземеш количина па да идеш update cart. Може ли со плагин или нешто рачно да се додаде да рачуна сам quantity?

  Ова ќе заврши работа: WooPrice Calculator ?
  ps: Најдов плугин нема врска :p: Ajax Cart AutoUpdate for WooCommerce
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Incognito007
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  797
 2. M.Pix
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  624
 3. CHukio
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,228
 4. DonFrozex
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  586
 5. MartinJack3d
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  235
Вчитување...

Сподели

Вчитување...