1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

WISP конвенција (150 бесплатни mikrotik рутери)

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од xenon, 5 Јануари 2016.

 1. emet_

  emet_
  Гостин

  Јас НЕ НАПИШАВ ДЕКА НЕ Е ИЗВОДЛИВА вашата опција! Зошто јас не би можел да ја применам е друга работа која малку погоре ја објаснив. Вие слободно можете да се организирате, да се пријавите и да си дојдете на конференцијата и да си го подигнете рутерот кој претпоставувам не може да вреди повеќе од 50 евра.

  Секој функционира со своите гледишта и убедувања. Мене ми требаше информација да разберам од каков карактер е конференцијата. Што ќе направам е мој избор.

  Благодарам на сите за споделување на информациите.
   
 2. smole

  smole
  Unstoppable

  2,980
  3,327
  18 Април 2007
  Мислиш на овој?

  По слецификацииве изгледа legit, 10 гигабитни порти, 1.2 GHz процесор, 2,4 GHz b/g/n (зашто нема 5GHz радио ?).

  Би го лапал чим искочи во продажба ако стварно цената му е 100 - 120 ина евра.
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,152
  4,377
  4 ноември 2013
  Машко
  Склопи си една Rb433AH со 3xR52Hn па ке имаш и 5GHz и 2.4GHz и плус 1 радио за крадење интернет од комшиите :D
   
  На DrMTR и smole им се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  2,980
  3,327
  18 Април 2007
  Ме збрлаве со моделиве :)
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,152
  4,377
  4 ноември 2013
  Машко
  Лепота друже :)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  bogoevski, hipo и на m@rT1n им се допаѓа ова.
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,605
  1,361
  27 Јануари 2011
  Машко
  Оваа ке биде супер за @smole онаа што го параше за failover конекција. Не мора комшија може комшивка со брз интернет.
   
  На HardCorec и smole им се допаѓа ова.
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,152
  4,377
  4 ноември 2013
  Машко
  Го имам истиов борд исто така со Failover конекција и можам да кажам дека е монструм.
   
 8. xenon

  xenon
  Guru

  3,821
  9,531
  15 Јануари 2011
  Машко
  @emet_ - да сум на твое место, не би цепидлачел за нешто премногу ако луѓе како @HardCorec @Extremex @bogoevski ти викаат фурај. Ако очекуваш нешто 100% апсолутно, дефинирано, протоколарно, канализирано, истимарено...ти бачко си го утнал универзумот, ништо не е 100%.

  Терај и бркај работа + мижи&бутај - се основните принципи на кој 99% газди од МК станаа газди.
   
  На igor_xxxx, bxxxn, HocusPocus и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,980
  3,327
  18 Април 2007
  Фаиловерот ќе беше за на работа, ама по сè изгледа дека нема да ми треба, до DynDNS било проблемот, не до стабилноста на ADSL-от од Телеком.

  3011 ќе зимам за дома, кога ќе искочи некој кога ќе ја понуди по ок цена (не overnet), или евентуално да си ја донесам од странство. Можам да живеам и без 5GHz.

  Edit: Од комшилук експресно ми пишаа дека набрзо 3011 не го очекуваат.
   
  Последна промена: 8 Јануари 2016
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Не го примам емет кај мене у кола.
  Чуден тип, сигурно ќе сака да истражи дали сите 4 тркала вртат у иста насока.
   
  На igor_xxxx, Daniel86, Necromancer и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. emet_

  emet_
  Гостин

  ----------------------------------------------------------------------------------
  :(
  :)
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  3011 е еднo oд поголемите срaњa oд Микрoтик дoсегa. Гo нaфурaле сo дoбaр прoцесoр, дoвoлнo рaм a 5гхз немa вo 21 век? Зa ценaтa пo кoјa ке се нуди е пoследнo нештo штo вреди дa се купи.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  959
  566
  3 Јули 2007
  Не е баш така, немора да значи ако нема 5гхз дека не го бива, за секого има уред што ќе му врши работа. Баш 3011 е за корпорации каде што ќе рутира 100+ компјутери без проблем за солидна цена.

  Плус имаш miniPCIe slot па можеш да му ставиш додатна картица.
   
  На Oktar и dimsa им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  2,980
  3,327
  18 Април 2007
  Колку што сфатив или 2.4 Ghz или 5 GHz ќе може да се стави бидејќи има само еден miniPCIEe слот.

  Стварно не разбирам што ќе ги кошташе да стават 2 minipci-e слота кога и вака и така мораш сам нив да си ги докупиш т.е. тие се екстра трошок.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  @Extremex тoчнo зa oвa кaжaв декa е срaње !

  Ствaрнo не им јa гледaм поентата дa oстaвaт таков уред зa тaa ценa без 5 гхз. Идиоти се oние штo гo кoнструирaле, или се вoделе пo некoи си бизнис пoлитики.

  Нaфoрумoт имaше нaд 50 бaрaњa 3011 дa биде dual band aмa кoј ги е*е кoрисниците штo бaрaaт дуaч бенд тие си прават кaкo им oдгoвaрa нa нив и нивните бизнид пoлитики. Кaкo вo hAP AC мoжеa дa ги направат тoa штo бараат корисниците вo 3011 неможат? Идиoти се. :(
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  959
  566
  3 Јули 2007
  Зошто во iPhone 6 не ставија 2 гига рам него 1?

  Иста ти е бизнис политиката и тука. Кога тогаш ќе излезе и таков уред, секако си имаат бизнис интереси пред се. На кого му треба ќе си состави што му треба од нивните компоненти.
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  Ејпл имa прoклетo зaфркнaтa биснис пoлитикa штo ни сaмите тие не јa рaзбирaaт , a кaмo ли кoрисниците нивни. Се нa се МТ промашија сo 3011-кaтa.

  HAP AC ке биде дoбитнaтa комбинација oд МТ.
   
 18. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  866
  891
  24 Февруари 2008
  Нешто апдејт од муабетов? :)

  И јас сум заинтересиран.
   
 19. emet_

  emet_
  Гостин

  добив мејл:
  и сега, одиме ли?
   
 20. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  Кoјa е црнaтa зa целиoт евент ?
   
 21. emet_

  emet_
  Гостин

  @DrMTR која „црна“? да не мислиш на цена?
  нели бесплатен е без оброк, со оброк 50$.
  http://mum.mikrotik.com/2016/EU/info
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,152
  4,377
  4 ноември 2013
  Машко
  Ова ке биде лудило... ајде кој е заинтересиран нека се пријави, да се собереме неколку луѓе па да одиме.
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  Ценa мислев де. Oд телефoнoв пишував пa мoжнo сум утнaл некoјa буквa.
  Чекaј сељ вo oвие 50 дoлaри е вклученo хoтелскo сместување + рутер тaкa ? Акo дa, се исплaти дa се пoјде.
   
  На emet_ му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,152
  4,377
  4 ноември 2013
  Машко
  Не, рутер, ручек и L4 лиценца ти е во тие 50 долари... а Free да одиш ке добиеш само рутер.
  edit:
  Еве колку е цената за сместување во Хотел

  Accommodation:
  We have negotiated special prices at four hotels:

  Grand Hotel Union (MUM hotel)
  Standard (single/double) EUR 99 / EUR 114
  Deluxe (single double) EUR 109 / EUR 124
  Book here

  Grand Hotel Union Business (adjacent to MUM hotel)
  Standard (single/double) EUR 95 / EUR 110
  Book here

  Central Hotel (350m from MUM hotel)
  Standard (single/double) EUR 69/79
  Book here

  Hotel Lev (600m from MUM hotel)
  Classic (single/double) EUR 80 / EUR 95
  Executive (single/double) EUR 90 / EUR 105
  Book here

  Prices for rooms include accommodation, breakfast, Internet, use of swimming pool, sauna and fitness. Special prices will expire on January 22, 2016!
   
  Последна промена: 19 Јануари 2016
 25. emet_

  emet_
  Гостин

  сместувањето е одделно и не очекувајте ниски цени во хотелите во љубљана. единствено во предвид доаѓаат хостелите.

  хостел „ана“ има пристапни цени и се наоѓа во центар, оддалечен 350 метри од хотелот „унион“ каде ќе се одржи семинарот. https://www.google.si/maps/dir/Gran...77266afcd0121da!2m2!1d14.5094104!2d46.0536531
   
  На vlatko175 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...