Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wise провизии и евра на банкомат

peetar

Intern
14 јануари 2023
7
0
Поздрав.

Дали знае некој кои се провизиите на Wise за подигање на мкд денар во Македонија на банкомат?

Пример доколку иам 20 евра и 30 долари и сакам да извадам 1500 денари, дали автоматски ќе си земат и од доларите?

П.с кој банкомат издава евра во државава? ( со користење на Wise виза дебит картичката)

Фалаа
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.069
31.378
kalco.ru
Prokredit има атм што дава евра, е сеа дали може со wise не сум проверил.
Поздрав.

Дали знае некој кои се провизиите на Wise за подигање на мкд денар во Македонија на банкомат?

Пример доколку иам 20 евра и 30 долари и сакам да извадам 1500 денари, дали автоматски ќе си земат и од доларите?

П.с кој банкомат издава евра во државава? ( со користење на Wise виза дебит картичката)

Фалаа
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.228
1.461
Prokredit има атм што дава евра, е сеа дали може со wise не сум проверил.
Ако не се лажам, ПроКредит дава ЕУР само ако го користеш нивното банкарство и нивна картичка, со Wise мислам дека не може (од она што имам читано по форум).

@peetar тука можеш да си провереш точно до цент колку ќе те чини - Wise Card Fees: Spend Anywhere in the World

Генерално, имаш:
1. Withdrawal fee od Wise (првите 2 во месецот се фрее, све над 200еур ти се наплаќа 1.75% мислам беше)
2. Currency conversion fee (EUR - MKD)
3. ATM fee (шпаркасе и халк го немаат ова)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.543
Членови
34.081
Огласи
1.974
Најнов член
ilijana.kungulovska
На врв Дно