• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

wireless on openSUSE 11.0 (i586)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gese

Intern
27 јули 2008
13
0
Здраво
Ако може некој да ми помогне како да го средам wireless-от на лаптоп Asus F5N,
за да можам да се конектирам на некоја мрежа.
Имам wireless карта Atheros AR242.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мислам дека има во YaST за конфигурирање на бежични мрежи ... сори не сум при време сега да објаснувам мануелно ..:ermm:
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Луѓе дајте помагајте 2 дена се отепав никако неможам да го средам wirelessot во SUSE 11. Имам Edimax Wireless USB и никако неможам да го подигнам под СУСЕто. Имам и wireless на лаптопот и wireless USB ама не ми ги подигаат ни двата :plachko2: . Ако знае некој како да ги подигнам нека пише слободно :)
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Другар за usb безжичното пишува дека е всушност zydas чипсет значи дека го користи модулот zd1211. Значи види дали го имаш.
modprobe -v zd1211
ако го немаш инсталирано најди го компајлирај го и инсталирај го.
Инаку знам дека за во кернелот 2.6.27 дека овој драјвер е вклучен.
Така да во поновата верзија на openSuse ако го вметнат ќе немаш некои проблеми. Конфигурацијата ти оди преку Yast или преку networkmanager кој ти е во системската лента долу. Другата картичка на лаптопот не кажа што е и таму не можам да ти помогнам :) но еве ти листа на хардвер.

листа за поддржан хардвер е овде
http://en.opensuse.org/HCL/Network_Adapters_(Wireless)

За другарчето со Atheros.
Решението е овде
http://forums.opensuse.org/network-...tubborn-atheros-ar242-5211-work-solution.html

и гледај да компајлираш со најновите пакети (snapshot) на madwifi а не од стабилните пакети. Потоа само modprobe -v ath_pci ќе ти го вчита модулот и понатаму преку Yast нормално. Ова демек требало да работи. Тоа останува да го потврдиш ти :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
AFAIK додатно за zd1211 треба да се инсталира и firmware... обично го има како пакет во дистрибуцииве .. ако не, Extremex прашај па ќе ти кажам како да го инсталираш firmware-от директно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,001
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно