• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

wireless network

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
Дококу мојот rooter не ми е заштитен дали некој ако ми се конектира на рутерот можи да ми кладе пасворд.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
како можи то ако можи подетално да објасниш

Види тоа може да се направи и доколку имаш лозинка.
Тогаш додуша се прави bruteforcing на FTP-то, за да можеш да се логираш на HTTP интерфејсот. Тогаш можеш да го едитираш NAT протоколот, и voila ! :)

Иначе ти се обудуваш да го заштитиш твојот рутер, или да провалиш во туѓ ? :spienje:
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
w-fi

и двете и сакам да си го заститам и да провалам во некој рутер како на пример во на комсијата рутерот
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
и двете и сакам да си го заститам и да провалам во некој рутер како на пример во на комсијата рутерот

prvo nau4i da se za6titva6 , za da ne ti trgaat internet od tvojot ruter) pa posle drugoto .. :)
vaka prvo 6o makra i model na ruter ima6 ... mislam deka site imaa razli4en user/pass
ete ti lista za logiranje preku HTTP

3Com http://192.168.1.1 user:admin pass:admin
D-Link http://192.168.0.1 user:admin pass:admin (ili 1234)
Linksys http://192.168.1.1 user:admin pass:admin
 
D

DimitarMK

Гостин

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Тоа што се обидуваш да го направиш е нелегално. Друг пат кога ќе ти треба нешто појасно кажи за што ти е, немам намера да обучувам луѓе како да крадат интернет !
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Skenirash MAC adresa, navagjas MAC adresa, Klonirash MAC adresa i voila.. nema potreba da bruteforce :) Za ova uste ne sum slusnal za zastita.. ama nesto slusam deka OnNet nasle nacin za zastita od kloniranjeto na MAC adresi i nelegalnoto koristenje na internet
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Дококу мојот rooter не ми е заштитен дали некој ако ми се конектира на рутерот можи да ми кладе пасворд.
Дали станува збор за отворени рутери т.е без wireless заштита WEP,WPA???Прво треба ова да го пробиеш за да стигнеш до рутерот...
И плус станува збор за широка проблематика која е не легална и не е препорачлива да се коментира преку јавни форуми...
Поздрав..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.528
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно