Wireless Mouse за работа?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од bon_ton, 6 Мај 2017.

1. bon_ton

bon_ton Intern

9
    1
    27 ноември 2016
    Машко
    Некој да препопрача Wireless mouse за работа(не гејминг), поточно Photoshop и видео едитирање.... Разгледував Logitech (m705, MX Master, Performance MX) и Gigabyte aire m60. Ама не сум многу запознаен со улогата на DPI, прецизност и сл.. Некој од искуство да сподели..

Може да наведете и некој друг маус од друг бренд.

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cakii

cakii On your way to fame

368
    657
    23 Февруари 2011
    Не знам многу за мауси, едино имам многу лошо искуство со M705 кој ми рикна буквално за недела дена. Можеби мене така ми се погодил, сепак чисто да ти кажам дека сум имал лошо искуство..
    Што не мора да значи дека не чинат нормално..
    За другиве мауси верувам има доста поискусни дечки на форумов кои ќе ти помогнат :)

3. Whisky Vishera

Whisky Vishera Practice makes perfect

1,145
    1,806
    18 Март 2015
    На bon_ton му/ѝ се допаѓа ова.
  4. steelseries

steelseries Gaining Experience

277
    157
    20 Декември 2015
    Машко
    logo design and web design
    DPI сега скоро сите имаат повисок само што тие што ти ги нарекуваш гејмерски може да им се customize што е прилично добро и се прават профили па си бираш која брзина ја сакаш, и имаат др опции зависи од маусите, ти предлагам мид или хај енд маус за твојата работа се надевам нема да сакаш да се тепаш да ја фатиш некоја цртка или точка 5 саати, од мое искуство до сега сум користел разер детх аддер и steelseries rival 300 кои се ненормално прецизни имаат добри сензори, btw сега има нови мауси ZOWIE не се толку гејминг стил али сега за сега корнат на пазариве странски :]

5. Sm0k3y25

Sm0k3y25 Баниран/a

415
    278
    7 ноември 2012
    Машко
    за перформанси гледај сензорот да е Avago/PWM 3988, или 3310 , 3366, 3360, 3989. Повеќе за сензори на следниов линк. За жал, повеќето глувци со овие сензори се со кабел.
    Од квалитетни wireless ти остануваат Logitech G602, G900, G403.

Gigabyte XM300 (Avago 3988) - Го користам заедно со Deathadder 4g. Подобар е од разерот бидејќи не се лижи гумата од страна.
    Razer Deathadder 4G/Chroma/Elite or newer. (avago 3310/3989/3389) - презадоволен. можно е да се скрши скролот , лесно се лижи гумата на страните.
    Steelseries Rival 300 - avago 3310 - добра опција. се лижи гумата од страна. прескапа. радо би разер пошо имаат боље софтвер и дупло поефтин е

Zowie се за професионални CS Go играчи кои сакаат the best of the best (иако станува прашање на вкус), без да се замараат со софтвер и апдејти итн. just plug n play.

Ако си по низок lift off distance (далечината на која маусот сеуште ќе има tracking над mousepad-от), и си океј со 400dpi (прилично бавно за денешни стандарди ако користиш 6/11 во виндоус), тогаш за тебе е легендата, Microsoft IE 3.0

Доколку сакаш поедноставни на изглед, изборот ќе биде сведен на Logitech G102 и 203. И двата се ефтини и со одлични сензори кои се на рамниште со другиве иако е homebrew во нивната компанија.

Избегнувај кинески играчки бидејќи кога ќе фатиш квалитетен маус, ќе ја согледаш сам разликата посебно ако работиш нешто како фотошоп, илустратор.

За DPI/CPI : Average browsing e 800 или 1600. Ingame до 3200 обично се оди. Се над тоа е overkill. Јас преферирам 800, 1600 и 1800.

6. FLEGMA

FLEGMA Epic

7,163
    10,414
    2 Август 2012
    Машко
    Само MX Master или комбиниран Logitech со жица и wireless.

На AleksandarCaki и Harrabed им се допаѓа ова.
  7. drown

drown Master

1,450
    209
    8 Март 2007
    Машко
    Нинџа
    MX Master. M705 има далеку полош трекинг споредено со MX Master веројатно поради нешто пониската резолуција, ќе те иритира во работа во PS.

8. Govedo

Govedo Gaining Experience

67
    169
    29 Септември 2015
    Машко
    Filmmaker, Photographer, Graphic Designer
    Само MX Master, совршен за графика, видео едитирање, 3Д и сл.

На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FLEGMA

FLEGMA Epic

7,163
    10,414
    2 Август 2012
    Машко
    Треба да се каже дека MX Master пати од дефект на тркалото кој рака на срце лесно се средува само зависи колку човек си прима на срце да растура глушец од 70 евра во гарантен рок.

10. Govedo

67
    169
    29 Септември 2015
    Машко
    Е тоа дека има дефект, или се појавува на тркалото сега првпат слушам од тебе :confused:, среќа кај мене си е се како што треба, и немам замерка до сега :D

11. bon_ton

bon_ton Intern

9
    1
    27 ноември 2016
    Машко
    А МХ Мaстерoт oд кaде гo земaвте? Oд тукa или пoрaчувaвте?

12. sumi

sumi On your way to fame

1,092
    615
    8 Април 2007
    Машко
    КАЖУВАЈ КАКО СЕ СРЕДУВА, барам решение долго време. Дома имам 3 мауси од 50-100еу Logitech со расипано тркалце а ми треба тркалото и тоа како.
    Logitech имаат проблем со тркалата тоа е факт и мене ми се има случено на СИТЕ logitech мауси, други дефекти нема.

13. FLEGMA

FLEGMA Epic

7,163
    10,414
    2 Август 2012
    Машко
    Fixing the Logitech MX Master Scroll Wheel

View: https://youtu.be/KR9fLd_ViYw

На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
  14. drown

drown Master

1,450
    209
    8 Март 2007
    Машко
    Нинџа
    Анхоч

15. Govedo

67
    169
    29 Септември 2015
    Машко
    Нексио, најдобри се дечките.

16. bon_ton

bon_ton Intern

9
    1
    27 ноември 2016
    Машко
    Oк. Фaлa ви дечки!

17. TylerMkD

TylerMkD Unstoppable

1,442
    2,113
    7 ноември 2014
    Машко
    Човекот праша за маус за работа. Предлозиве не се прикладни за тука и не му требаат.

Сите мауси на лоџитек во последно време се ѓубре, со оглед на цената. Јас земав два комплета MX800, како голем нивни фан и сум комплетно разочаран. За фрлени 250 евра, добив две тестатури кои иако одлични на филинг, рикнаа и не им работат копчиња и нема поправање.

Кај маусите, на првиот се расипа скролот и се расипа левиот клик (си прави двоклик сам)...вториов не се полни веќе, па ја полнам батеријата преку тестатурата. Ужас, големо разочарување за фирма која порано беше поим за квалитет.

Околу мастерот, станува збор за маус со специфичен дизајн, со (според мене) дизајн полош од MX Performance. Дали ќе се покаже добро, тоа не знаеме...сензорот и се друго е топ, екстремно прецизен, ама јас веќе пари на Лоџи не им давам.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flashgordon007

flashgordon007 Gaining Experience

311
    314
    15 Септември 2012
    Машко
    Јас ја имав твојата дилема пред неколку месеци.
    Освен твоите критериуми, имав дополнителна желба глувчето да биде со поголеми димензии, затоа што ракава со рударска шака така ми е навикната - уредот да лежи во шаката, а не да го движам со врвовите на прстите. Уште да напомнам дека сум од генерацијата која почнуваше да работи со компјутери кога не се знаеше што е тоа mouse - сакам да кажам дека едната рака ми е на глувчето, додека другата ми е на тастатурата, односно доволен ми е основен mouse со само две копчиња и тркалце.

Гледав модели и модели, се запалив за оние глувци кои немаат тркалце, туку некој сензор за галење :) горе-доле и нарачав вакво: MODAO E20 2.4G Wireless Mouse-6.68 Online Shopping| GearBest.com (слично на тач-падот кај лаптоповите). Разочарувањето беше соодветно на цената - овој модел ги меша конците ем башка не реагираа соодветно на галењето :).

Во компјутерските продавници глувците кои ми лежеа на рака беа на жица и беа скапи. Најевтините безжични логитеч глувци беа 800+ денари и сепак беа со помали димензии од планираните.
    Во Нептун налетав на Гениус (genius wi-finx-7005 g5 hanger black) - слични се со димензија на логитеч (logitech wi-fi m171 black) и беа отприлика 1/2 од неговата цена.

Кога ќе размислиш деловно - треба да ја задоволува функцијата за што помал трошок.
    За киеф и „јбг еднаш се живее“ цената не игра улога.
    Кога подобро ќе размислиш, глувчето е потрошен материјал.

P.S. Го земав зеленото глувче за веднаш да го пронајдам на масава (одвратна му е бојата и веднаш боде очи).

Последна промена: 8 Мај 2017
  19. TylerMkD

TylerMkD Unstoppable

1,442
    2,113
    7 ноември 2014
    Машко
    Зависи како гледаш на работите. Од поодамна прочитав една мисла и целосно се сложувам со неа - тестатурата и маусот се единствениот дел од компјутерот со кој имаш директен контакт цело време (и мониторот, иако не го допираш :)). Заради тоа, не треба да штедиш тука...

Проблемот за мене е што ако платам скапо, треба да биде квалитетно и топ, што во последно време е реткост да најдеш таков производ...

Дечкото не ни кажа што работи, ако станува збор за графички дизајн, тогаш неминовно е да земе скап маус со одличен тракинг. DPI како DPI не кажува ништо, јас имав MX1100 маус претходно кој на мали движења (милиметарски) не реагираше, со што работа во фотошоп беше УЖАС.

20. FLEGMA

FLEGMA Epic

7,163
    10,414
    2 Август 2012
    Машко
    За убави реакции во Фотошоп се купува таблет. End of story

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  21. bon_ton

bon_ton Intern

9
    1
    27 ноември 2016
    Машко
    Имам таблет, ама и маус ми е потребен за некој работи... Инаку би платил и поскап маус само да е квалитетен и да си ја врши работата.

Инаку се работи за графички дизајн.

22. Fearless

Fearless Gaining Experience

736
    170
    22 Јули 2009
    Машко
    Logitech MX Anywhere 2 (unified receiver + Bluetooth)

23. TylerMkD

TylerMkD Unstoppable

1,442
    2,113
    7 ноември 2014
    Машко
    Која е логиката, не цртам јас, туку процесирам фотографии, најмногу едноставни акции како кропирање слики.

Ако е за графички дизајн и сакаш прецизен wireless mouse, тогаш мора MX Master, евентуално ако не ти се даваат толку пари и начекаш, MX Performance. Сензорите се перфектни, одлично лежат на рака и за тоа се правени.

На bon_ton и Astraion им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. mitash
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,369
  2. LaLi
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    417