• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

WIRELESS да или не за во канцеларија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,382
2,753
Дечки на работа спремаме нова канцеларија. Прашањето е дали да идеме на wireless или на жичано. Ќе има 4 клиенти и WRT54GL (најверојатно) како рутер, ап и свич. Колку е добро да не тегнам кабли него да бапнам се бежично. Дали ке се осети многу за фајл шеринг мегу клиентите (класично канцелариско работење и интернет). Има ли некој искуство.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
доколку компјутерите ќе се во една канцаларија, бежично поврзување ќе е најдоброто решение. Ќе го ставите рутерот некаде на ѕид и готово
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не гледам зошто би се осетило за фајл шеринг. Друго, нема да имате физички пречки кои би ви го намалувале нивото на сигналот. Трето, тука е естетскиот момент, како што и самиот наведе. По мене, тоа ви е подобра солуција.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Доколку се работе за една просторија слободно идите со wireless нема потреба од кабли само ќе ви прават проблеми.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Ima pravila...
Za wireless resenie treba da imas vo predvid:
-throughput;
-security;

Ako se raboti za "design", "multimedia",... sigurno nema da vrsi rabota wrt54g/l/s
Ili ako se raboti za vo kancelarija u koja ke ima business tajni togas mora da se zema u predvid koj encryption ke se koristi wep/wpa-psk/....

Dali vredi da se odi so wireless?
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Wireless si ima enripcija koja i sam ja kaza wep/wap.. i ke moze da se zastiti so password.
Isto taka ako e samo vo edna kancelarija taa nema da ima domet povise od eden metar posle vratata.
Isto taka so Network Magic mozes i da gi videsh korisnicite konektirani na tvojata wireless mreza taka da ne e problem da go blokiras toj sto ti vlegol "slucajno.
Poradi ovaa najdobro resenie ti e wireless.
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Воздушен простор ке фати 150 метри ( зависи до рутер ),зборувам со тој што сум јас работил.
А ако канцеларијата е добро изолирана и притоа затворена..толку ке фати.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Мој избор е кабел!
Никогаш не можеш да бидеш тотално сигурен со wifi ма каква и да има енкрипција и заштита. Нема врска опсегот, тоа нема да е проблем, и ако ги избегнеш веќе зафатените канали од соседните вифи рутери. Поготово ако имате размена на поголеми фајлови или правите бекап на некој сервер или...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
SuperMiki, грешка си бате, со добра антена може ненормално многу да се продолжи опсегот
 
M

Mr.Alien

Гостин
Опсегот во секој случај ќе биде дебело поголем од метро. Енкрипција ќе заврши работа. Колку што разбрав од прашањето, се работи за обична канцелариска работа со размена на податоци во ракмите на мрежата. Е сега, за каква размена, т.е. какви податоци тоа треба дополнително да се наведе. така ќе можеме и попрецизно да одговориме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,382
2,753
Опсегот во секој случај ќе биде дебело поголем од метро. Енкрипција ќе заврши работа. Колку што разбрав од прашањето, се работи за обична канцелариска работа со размена на податоци во ракмите на мрежата. Е сега, за каква размена, т.е. какви податоци тоа треба дополнително да се наведе. така ќе можеме и попрецизно да одговориме.
Еве да допрецизирам. Размената на податоци ќе биде од доменот на деленје на ворд, ексел документ и слично. Нормално ќе шибаат и сите на интернет (без торенти, рапидчерови и сл). Ќе работи и еден мрежен програм за document management кој ке биде на едениот компјутер како сервер, другитре ке го користат (али не е многу тој пренос на податоци проверено).

Колу што разбрав до сега од постовите, најверојатно ке добијам отприлика 10мбпс (54/4 у најбоља теоретска варианта) мрежа меѓу 4-те компјутери. Па и нема да им биде лошо, доста им е.
:D
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Добро ајде нека биде повеќе од едно метро,имам рутер и знам како е.
Ама тоа колку ке фати,штом ја имаш енкрипцијата и ти е заштитена мрежата нема да ти преставува проблем.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Добро ајде нека биде повеќе од едно метро,имам рутен и знам како е.
Ама тоа колку ке фати,штом ја имаш енкрипцијата и ти е заштитена мрежата нема да ти преставува проблем.
Абе ти во канцералријата да не имаш дебели бетонски врати кои издржуваат нуклеарен удар? Само сакам да ти укажам дека не си во право, без разлика на твојата тврдоглавост и упорност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,523
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно