1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wireles Konekcija

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од mendi19, 11 ноември 2010.

 1. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Vo laptopot mi fakja wireles konekcija ,i spored ovaa dali bi trebalo da imam internet,se e ok pisuva deka e povrzana ,no nema internet i IP e 0.0.0.0 kako sto gledate,spored toa ne treba da imam ,ama zosto kaj Conection Status Sent i Receives se zgolemuva i izgleda kako da ima konekcija ,i dole pisuva deka e konektirano !...Sakam da znam dali bi trebalo da imam Internet so ova ili ne ?! inace pswordot go imam od wirelesot ,!
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,384
  935
  8 Декември 2009
  Ресетирај го рутерот од копчето и после влези намести се по default да нема лозинка или било каква заштита па пробај да се конектираш на мрежата, и мене ми правеше овакви проблеми и сега ми е без никаква заштита со MAC Filtering (сигурно имаш таква опција за рутерот- пиши каков рутер имаш).
   
 3. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  @Cika
  ne jas nemam ruter ,spomnav gore deka ne e moj internet,tuku fakjam wireles na komsijata :D
   
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,384
  935
  8 Декември 2009
  Ааа, друга прича ондак.
   
 5. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Пробај да ја скенираш целата мрежа, и ќе видиш дали има некој приклучен, која mac адреса има и дали воопшто остварува некој трансфер, бидејќи може да не е приклучен рутерот на интернет (кај мене имаше еден таков) ако се остварува некој трансфер, пробај со неговата mac адреса (само кога тој нема да е вклучен :)) поради mac филтерот, а ако не бива и така отиди му на врата и кажи му да си го рестартира рутерот и да види зажто неможеш да се вклучиш :))
   
 6. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  @stefan007
  hahahah dobra ideja ,da mu kazam deka da olade malku ruterot odamna ne si go resetiral :)

  a da go skeniram mrezata od laptopot taka,mora od laptopot neli ili nema vrska ako ja skeniram od PC-to !
   
 7. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  вакво нешто појавува кога го грешиш пасвордот за wifi.
  пробај постирај скриншот од листа на мрежи што ги фаќаш, може некој ке ти каже нешто за некоја ;)
   
 8. mendi19

  mendi19
  Intern

  349
  11
  31 Јануари 2010
  Машко
  Pa samo ovoj go fakjam ,nekogas i eden drug ama slabo toj drugiot retko go fakjam :)
   
 9. krema

  krema
  Professor

  9,096
  8,828
  24 Јуни 2009
  Машко
  воопшто немаш конекција, на сликите како што ги имаш поставено се гледа дека воопшто нема IP адреса, така да не можеш ни да пристапиш до рутерот.
  "acquiring network address" наместо ова треба да имаш статус "Connected"
   
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,384
  935
  8 Декември 2009
  така да ова би требало да е поради грешка лозинка. питај го комшијата кој му е пасвордот и решен проблем.
   

Сподели

Вчитување...