1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Wired Problem

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од HEPBO3HA, 7 Февруари 2019.

 1. HEPBO3HA

  HEPBO3HA
  Intern

  17
  13
  19 Февруари 2016
  Женско
  Здраво народе.

  Нооб линукс корисник тука. Си имам една мака.
  Кога играм било каква игра имав пинг спајкс од 4-9к. Си реков ок ќе пробам да инсталирам нов драјвер зошто стварно не се трпеше. Е, арно ама веројатно сум инсталирала погрешен а за време на инсталацијата бев известена од линукс дека практично ќе се мачам ако ја утнам работава нешто во контекст "In case of error you will have to uninstall it manually", па така и бидна.

  Се што користам сега е ви-фи зошто во Network воопшто и ја немам опцијата за Wired. Како што читав на нет, не сум прва која има мака баш со тој модел (R8168) но секако сакам Ваше мислење дали има чаре или само преинсталација.

  Пробав многу команди од нет за ресет на Network Manager ама ништо. Единствено нешто што ми даде надеж беше оваа команда:

  sudo apt-get install --reinstall linux-headers-$(uname -r) linux-headers-generic build-essential dkms
  wget http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/r/r8168/r8168-dkms_8.046.00-1_all.deb

  од целосната

  sudo dpkg -i r8168-dkms_8.046.00-1_all.deb
  echo "blacklist r8169" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

  Драјверојт е тргнат од официјалната страна на Реалтек па ако некој го има Ве молам уплоад, и секако совет.
   

  Прикачени датотеки:

  • it.mk.png
   it.mk.png
   Големина:
   182.2 KB
   Прегледи:
   24
  • 2.png
   2.png
   Големина:
   76.6 KB
   Прегледи:
   21
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,470
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  оутпут од

  sudo lspci
  или
  sudo lsusb ако е на усб

  Која дистибуција? Зошто ти се кернел хедери пробуваш да компајлираш кернел за со драјверот? Мислам дека нема потреа сум натерал 8168 да работи и на генту, само треба да запнеш малце. Така ти е тоа су линукс :0
   
  Последна промена: 7 Февруари 2019
 3. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  212
  172
  29 Март 2012
  На Линукс посебно не се инсталира управувачки софтвер (драјвери на англиски), туку тој доаѓа како дел од јадрото на оперативниот систем.

  Избриши го пакетот што го имаш инсталирано и одново стартувај го комјутерот.

  Пакетот се бриши со командата
  Код:
  apt remove "ime na paket"
  Ако не се сеќаваш на името на пакетот барај го во датотеката /var/log/dpkg.log по датум или барај го пакетот со помош на "Synaptic pakckage manager"
   
  На HEPBO3HA му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ChuleTheJudge
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,187
 2. skullmonkey
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,023
 3. MarkoZ99
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,089
 4. CHukio
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,800
 5. d.zoki
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,127
Вчитување...

Сподели

Вчитување...