1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Wired Problem

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од HEPBO3HA, 7 Февруари 2019.

1. HEPBO3HA

HEPBO3HA
    Intern

17
    13
    19 Февруари 2016
    Женско
    Здраво народе.

Нооб линукс корисник тука. Си имам една мака.
    Кога играм било каква игра имав пинг спајкс од 4-9к. Си реков ок ќе пробам да инсталирам нов драјвер зошто стварно не се трпеше. Е, арно ама веројатно сум инсталирала погрешен а за време на инсталацијата бев известена од линукс дека практично ќе се мачам ако ја утнам работава нешто во контекст "In case of error you will have to uninstall it manually", па така и бидна.

Се што користам сега е ви-фи зошто во Network воопшто и ја немам опцијата за Wired. Како што читав на нет, не сум прва која има мака баш со тој модел (R8168) но секако сакам Ваше мислење дали има чаре или само преинсталација.

Пробав многу команди од нет за ресет на Network Manager ама ништо. Единствено нешто што ми даде надеж беше оваа команда:

sudo apt-get install --reinstall linux-headers-$(uname -r) linux-headers-generic build-essential dkms
    wget http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/r/r8168/r8168-dkms_8.046.00-1_all.deb

од целосната

sudo dpkg -i r8168-dkms_8.046.00-1_all.deb
    echo "blacklist r8169" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Драјверојт е тргнат од официјалната страна на Реалтек па ако некој го има Ве молам уплоад, и секако совет.

Прикачени датотеки:

• it.mk.png
      it.mk.png
      Големина:
      182.2 KB
      Прегледи:
      24
    • 2.png
      2.png
      Големина:
      76.6 KB
      Прегледи:
      21
  2. ARMac

ARMac
    Unbeatable

5,241
    5,535
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    оутпут од

sudo lspci
    или
    sudo lsusb ако е на усб

Која дистибуција? Зошто ти се кернел хедери пробуваш да компајлираш кернел за со драјверот? Мислам дека нема потреа сум натерал 8168 да работи и на генту, само треба да запнеш малце. Така ти е тоа су линукс :0

Последна промена: 7 Февруари 2019
  3. kebe

kebe
    Gaining Experience

207
    159
    29 Март 2012
    На Линукс посебно не се инсталира управувачки софтвер (драјвери на англиски), туку тој доаѓа како дел од јадрото на оперативниот систем.

Избриши го пакетот што го имаш инсталирано и одново стартувај го комјутерот.

Пакетот се бриши со командата
    Код:
    apt remove "ime na paket"
    Ако не се сеќаваш на името на пакетот барај го во датотеката /var/log/dpkg.log по датум или барај го пакетот со помош на "Synaptic pakckage manager"

На HEPBO3HA му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. ChuleTheJudge
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    1,122
  2. skullmonkey
    Одговори:
    18
    Прегледи:
    1,913