• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Wine offLine

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Секако дека има начин. Ако ја имаш програмата на USB си ја копираш некаде во компијутерот или еве копираја во FileSystem во tmp. Потоа отвораш terminal и ќе ја пишеш следнава команда :
sudo dpkg -i /tmp/"името на пакетот што си го симанл".deb
пример ако името е Wine.deb пиши
sudo dpkg -i /tmp/wine.deb
Инаку програмата можеш да ја симниш од http://wine.budgetdedicated.com/
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.089
1.841
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
за ubuntu ли збориш??

ако да, види овде од кои пакети зависи wine, симни ги тие што ги немаш
http://packages.ubuntu.com/hardy/base/wine и тогаш можеш да ги инсталираш со "dpkg -i *.deb"

алтернативно, можеш да старташ и „apt-get --print-uris install wine“ - ова ќе симулира дека инсталира а уствари ќе ти ги испринта url-ата на сите пакети кои сака да ги симне. Сними ја листата на url-а иди кај другар ти, симни ги пакетите .. на пр „wget -i list-of-urls.txt“ и дома „dpkg -i *deb“
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Ако е за hardy, тогаш послушај го gdamjan, за друга верзија само смени си го делот со името од урл-то
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Како за напомена да не се меша некој, секој пакет или да речеме програма може да се инсталира исто како и на другите оперативни системи, без просуство на интернет, само притоа треба да се инсталираат и нејзините dependencies или во слободен превод би значеле програмите од кои е зависна инсталираната програма. Немора секогаш да се програми од кои би зависела нкоја програма, може да се и библиотеи и модули и други работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.788
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно