• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windsribe не енкриптирал сообраќај

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,253
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од Х причини властите во Украина заплениле 2 VPN сервери кои припаѓале на канадскиот впн провајдер Windscribe.

И испаднало дека серверите користеле deprecated сетинзи + компресија.

И да не ги заплениле којзнае до кога така ќе си терале.Имав многу добро мислење за Windscribe ама ако ова се десило на една локација, сигурно имаат пропусти и на други.

И не се само они...

vvv.gif
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,204
12,891
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Малку е мислидинг насловот, не е дека не енкриптирале сообраќај, серверите не биле енкриптирани и на нив бил сертификатот и приватниот кључ. Али да, сепак е пропуст. Како и да е, сеуште ми се омилени, грешки се случуваат секаде, колку што прочитав и комуникацијата од нивна страна била коректна, не рекле дека тоа не се случило. Вакви работи се случуваат кај сите, да не се прајме и ние безгрешни, ама се додека направат акнолиџ на проблемот и го решат, тоа е прифатливо однесување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,253
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сепак е неодговорно. Примарна цел им е енкрипција и заштита на податоци.
Малку е мислидинг насловот, не е дека не енкриптирале сообраќај, серверите не биле енкриптирани и на нив бил сертификатот и приватниот кључ. Али да, сепак е пропуст. Како и да е, сеуште ми се омилени, грешки се случуваат секаде, колку што прочитав и комуникацијата од нивна страна била коректна, не рекле дека тоа не се случило. Вакви работи се случуваат кај сите, да не се прајме и ние безгрешни, ама се додека направат акнолиџ на проблемот и го решат, тоа е прифатливо однесување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,253
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Нејќе едит,

да не испаднам дволичен и јас си плаќам 3$ месечно на Windscribe, за мојата намена (преправање дека сум амер од флорида) се екстра за цената.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,291
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно