• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows XP-заглавува инсталацијата и екрано се

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Имам проблеми со инсталацијата на Windows XP на следната конфигурација.
Athlon 64 3200+, 1 GB DDR, SATA 160 GB диск.
После бутирањето од Windows XP SP2 цд-то,Setup го препознае хард диско,можам да ги видам претходните партиции.
Креирам нова NTFS партиција на која ќе се инсталира ОС, форматирањето како NTFS(Quick) помине без проблем, но коа дојде Setup-от до дело каде се копират системските фајлови од цт-то на новосоздадената системска партиција заглаве инсталацијата и приказо на екрано се шекне.Еве ја сликата:
[/URL][/IMG]

Следно шо проба е да инсталирам Windows Server 2003 R2, Windows XP SP3 истото го праве инсталацијата како горе на сликата.Тестира ја меморијата со MemTest немаше никакви проблеми.
Шо може да е проблемо хард диско да не е рикнат.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
хардот не е тој или работи или не не дава вакви проблеми ова е до графичка...или слот за графичка
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Графичката ти е ти се изместила не лези добро на слотот отвори го куќиштето и наместија добро.
пиши . :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сличен (да не речам ист) проблем имав со оnboard графика. Ја исклучив во БИОС-от и ставив AGP (таква беше плочата. И ден денес работи како саат.:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Компјутеро е уште под гаранција така да сам не смеам да бркам унатре.Али нема веза фала на советите, баш ме занимаше дали некој искусил сличен проблем.Само едно сеа ми светна у моменто ако е до графичката, мислам дека беше GeForce 6500, како со Ubuntu Live CD бутира без проблем, работеше си немаше гајле.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
E pa ako ti e pod garancija .... idi odnesi im go u servis od kaj sto si go kupil i lupni im go na masa ... pa neka go resat problemot.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно