• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

windows xp, vs. server 2003

  • Ја почнал/а темата
  • #1
Z

zlaki

Гостин
skoro dobiv instalaciono CD na Windows.vo nego ima za Windows NT,2000,XP, kako i Server 2003.Me interesira za serverot 2003 vo koi ima dodatni:standart,enterpise,datacenter,web..a isto i VLM standart,VLM enterprice,VLM datacenter i VLM web.Ako nekoj moze da mi kaze dali e podobar XP ili Server 2003,i sto znaci VLM,standart,enterprice,datacentari web.Ili koj da go instaliram na kompjuterot.Dali e podobar 2003 od Xp?
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
skoro dobiv instalaciono CD na Windows.vo nego ima za Windows NT,2000,XP, kako i Server 2003.Me interesira za serverot 2003 vo koi ima dodatni:standart,enterpise,datacenter,web..a isto i VLM standart,VLM enterprice,VLM datacenter i VLM web.Ako nekoj moze da mi kaze dali e podobar XP ili Server 2003,i sto znaci VLM,standart,enterprice,datacentari web.Ili koj da go instaliram na kompjuterot.Dali e podobar 2003 od Xp?
Instaliraj si xp ako ne planiras da kortistis domain server za 2003 togas ne se zamaraj. standard, datacentar i enerprise se edicii za povece registracii. koj e podobar? Zavisi za sto ti treba, sto sakas da rabotis.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5
Z

zlaki

Гостин
koristam XP professional 2002 servis pack 2(version5.1 build 2600,)nesum mnogu upaten no od pred nekoj den go dobiv CD-to i vo nego ima se od Windows.Pa" mislam "deka so serverot 2003 kompjuterot ke bide postabilen i podobar pa za toa mi treba mislenje od poiskusni vo ovaa rabota.Inaku kompjuterot go koristam za doma....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
D

DimitarMK

Гостин
koristam XP professional 2002 servis pack 2(version5.1 build 2600,)nesum mnogu upaten no od pred nekoj den go dobiv CD-to i vo nego ima se od Windows.Pa" mislam "deka so serverot 2003 kompjuterot ke bide postabilen i podobar pa za toa mi treba mislenje od poiskusni vo ovaa rabota.Inaku kompjuterot go koristam za doma....

ќе биде поспоро, бидејќи користи поголем прој на процеси :isplashen:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
instaliraj prvo server 2003 vidi kako e soe eden-dva dena razgledaj i posle koa ce vidis toa so te interesira ti preporacuvam za doma stavi si xp sp2 i nemaj si maka, a ako sakas i linux moze da si instaliras. experimentiraj malku. instaliraj virt, masini ako imas dobar PC i tamu uste poubavo mozes da se vezbas.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Идејата со виртуелни машини ти е најдобра.

Главниот ОС доволно е да биде WinXP so SP2,потоа ставаш Виртуелни машини so Virtual PC 2007 или некој друг (што јас не го знам:) ) http://www.microsoft.com/downloads/...02-3199-48a3-afa2-2dc0b40a73b6&DisplayLang=en колку сакаш (се разбира во ист момент може да ти работат онолку колку расположив RAM имаш )

И потоа може за да си ја задоволиш љубопитноста да инсталираш и Win2003server i Linux . и се што сакаш :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10
M

Mr.Alien

Гостин
Ако навистина ти треба серверски оперативен систем, тогаш инсталирај 2003. Во спротивно, XP со SP2 и дополнителни апдејти ќе ти брка работа.
е сега, ако сакаш да научиш нешто ново, тоа е друга приказна. Во секој случај, за инсталација на серверски ОС побарај помош од некој искусен, кој ќе те упати чекор по чекор, наместо да луташ.

П.С. Можеби Windows фановите ќе ме дочекаат на нож:p, но за сервер Linux (Fedora, Slackware) е далеку подобар избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,051
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно