• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Xp Professional USB

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Windows Xp Professional USB...има ли таква возможност да се качи на usb и од таму да си го инсталирам да не се мачам со дисковипоздрав
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Ако може во биосот да се намести прв бутабилен уред да ти е усб не би требало да има проблем, но усб уредите мислам дека се препознаваат откако ке се подигне оперативниот систем
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Windows Xp Professional USB...има ли таква возможност да се качи на usb и од таму да си го инсталирам да не се мачам со дисковипоздрав
Mene mi e tesko da poveruvam deka OS moze da se prefrli na USB.Duri i ako moze treba da bide minimum 4GB.A Xp na USB????Nekako ne ide.Ne sum tolku pameten da znam.Ako tolku ti e potrebno probaj pa ke doznaes:confused:
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Колку што знам јас за да инсталираш од usb, т.е да ти биде ко бутабилно цд, постајат посебни usb-а со посебен софтвер на нив.
Со обичните не може.
Јас барем така знам.
Ако грешам поправете ме.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Moze da se instalira Windows XP od USB ured (flash, HDD) a moze i da se preklonira cela instalacija od usb, normalno so soodveten softver. No za toa da funkcionira, mora maticnata ploca da podrzuva boot USB Device.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Imav negde zapisano stranici kade moze da se simne softver za usb,
ke pobaram, ako gi najdam ke pisam
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
toj softver, na koj princip raboti, dali menuva nesto vo biosot za da moze maticnata da go prepoznae uredot uste pred podiganje na os
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
toj softver, na koj princip raboti, dali menuva nesto vo biosot za da moze maticnata da go prepoznae uredot uste pred podiganje na os
Ne ne, ne menuva nisto vo BIOS. Na pr, Acronis True Image ovozmozuva takvo nesto, no samo ako podrzuva maticnata. Od gotova instalacija pravis image i posle koga ke ti zatreba preinstalacija, samo od USB (podrzuva i network i CD) si go prekopiras image-ot. Norton Ghost isto taka.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно