• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows XP na Gateway Laptop

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
Imam mal problem, (da ne se lazeme...golem e:S) ne saka da instalira Windows XP. Cd-to go butira, no ima problem, pisuva deka nema disk, t.e. particii.
Na nego momentalno ima Instalirano "Windows Vista® Home Premium 32-biit" zaedno so cd-to Vista odat i drajverite...
Koj e vasiot predlog-idea za da go sredam ovaa glupoto :S
Moze da se vidi konfiguracijata na
www.kupilaptop.com
model: Gateway M - 6844
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
pa da....sakam da imam i Vista i XP...momentalno imam Vista.
Btw napraviv slobodna particija za XP preku moznosta na Vistata "Manage"
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хммз.. Јас ваков проблем имав кога форматирав еден лап топ.
Се` се бутира како што треба, и каде што се наоѓаат трите стандард опции - enter, R , quit, пишуваше дека не го препознава хард дискот.

Прво мислев дека има проблем од BIOS, па проверив таму и се си беше во ред.. И после проверив на официјалниот сајт, и случајно забележав дека, имало и некој си драјвери за хард диск, кои што ретко но се случувало да бидат потребни. Ги презедов драјверите, ги инсталирав, и така успеав да форматирам..

Тоа ми се деси прв и последен пат.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вака сега, во конфигурацијата на купилаптоп не пишува за типот на хард диск, ама најверојатно е сата.
Ова функционира на лаптоп HP.
Влези во BIOSOT, во System Configuration => Device Configuration => и треба на Sata Native Mode да и направиш Disable. После таа измена можеш нормално да инсталираш кој било оперативен систем, а пред инсталацијата кога се одредува на која партиција да се инсталира може и да се направат и форматираат партициите.

Значи патеката најверојатно е поинаква, ама ќе ја најдеш.

На десктоп, кај сата дисковите ова се решаваше со тоа што при инсталацијата се стегаше F2 или F6 (заборавив), па се ставаше дискета на која претходно се снимани драјверите од сатата и тоа од цд-то од матичната, па после нивна инсталација одеше инсталацијата на XP.

Значи, побарај во биосот каде ти е Sata Native Mode да и направиш Disable и верувам потоа ќе можеш да инсталираш XP.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
ama za zal nema nisto za disable...kako na HP-to.
edinstvenoto za sto site mi zboruvat e za nekoi drajveri...no od kaj da gi najdam...btw, nemam flopy 4ita4 :S
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Кај мене на ПЦ е така.
ЦДто за драјверите на матичната е бутабилно е ми дава да направам флопи со потребните драјвери за инсталацијата.
Види со твоите ЦДа, дали е бутабилно некое.
А драјвер се внесува со F6, проверено :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пробај уште еднаш. влези во биосот и провери целосно, би требало да го има ако дискот ти е сата?!?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
edinstvenoto nesto sto saka da go instalira e Vista...vo Biosot ima samo za first boot device, nema nikakva druga zastita...btw
Ovoa e laptop od 2008-ma god. pa mislam deka nema flopy drive :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ми изгледа дека немаш влезено во биосот, најверојатно си го згрешил дугмето за влез во биосот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
so Pc-to imam dadeno samo edno CD vo koe ima i Vista i Drajveri...F6 ne ja pokazuva kako alternativa za biranje pri butiranje na Vista CD-to, dodeka na XP-to ima, no tamu bara nekoi drajveri za instaliranje preku flopi ili usb...no od kade da gi najdam tie drajveri :S
imam i druga pod alternativa koja vika dali sakas da gi vades od cd-to tie drajveri...koga idam tamu...mi vika deka gi nema....HewP :S
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
Наместо ова Sata Native Mode на HP на acer e ANCHI мод и го правиш или disable ili IDE mod побарајго и ова во биос а ако го немаш само со flopi на usb и драјвер за сата контролерот бутираш со xp и притискаш на f6
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
woooow najmnogu znaes....blagodaram mnogu na pomosta...mi pomogna mnogu so toa....interesno e da zemes skoro nova marka na pazarot sto retko ja imat, a imat nedostatoci kako ovoj:mad:
i ti ke mi zboris гугл:S
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Тоа е само мал проблем што може да се реши....а тоа што си земал нова марка на пазарот не значи дека неможеш да најдеш на гугл драјвери и слични ствари за истиот:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Aleksandar-x

Intern
29 мај 2008
47
0
drajveri za laptop za HDD-to za Sata na Gateway, najdov preku 40 :S
sepak blagodaram za tie sto pomognaa, za tie sto odgovorija
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ако не да ги прашаш "сезнајковците" од македонскиот мајкрософт форум??? :LOL:
За ова една од опциите е следнава:
Братучед ми го имаше истиот проблем и го реши со една моја мала сугестија, да се откажи од Windows и доколку незнае да работи со Linux да си земе Linux XP, па си зеде, па сега нема никакви проблеми. Сега точно незнам колку е компатибилен Linux XP со твојот Лаптоп, бидејќи братучед ми имаше проблем со друг лаптоп. Види на официјалниот сајт на Linux XP или доколку не пишува, контактирај ги преку е-пошта. :)
 
Ако не да ги прашаш "сезнајковците" од македонскиот мајкрософт форум??? :LOL:
За ова една од опциите е следнава:
Братучед ми го имаше истиот проблем и го реши со една моја мала сугестија, да се откажи од Windows и доколку незнае да работи со Linux да си земе Linux XP, па си зеде, па сега нема никакви проблеми. Сега точно незнам колку е компатибилен Linux XP со твојот Лаптоп, бидејќи братучед ми имаше проблем со друг лаптоп. Види на официјалниот сајт на Linux XP или доколку не пишува, контактирај ги преку е-пошта. :)
Далеку полесно е во БИОС да го смени SATA адаптерот од AHCI во IDE мод и XP-то да не му побара драјвери отколку да се навикнува на Луникс.......

И уште еднаш:)) : Аман.......Гугл.....аман......заман.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,185
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно