• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows XP copy/paste на друг хард диск

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Треба да менувам хард диск. Е сега, пошто тазе ми е инсталиран виндовсот на стариов хард диск, ме мрзи да преинсталирам на новиот. Може ли целата windows партиција копи-пејст да се префрли и сето тоа да функционира понатаму на новиот хард диск без проблем?
Ќе треба да се користи некој програм? Acronis True Image? Ќе работи ли со сменет хард диск? Стариот хард е IDE, а новиот ќе биде SATA. Некој совет?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,471
29,250
kalco.ru
EPa ke gi stavis dvata hard-a, ama stariot ke go napravis da bide master a noviot slave.Vaka povrzani kompjuterot ke se digne od windowsot od stariot hard i vo my computer ke go imas kako posebna particia noviot hard i prefrli si se na nego_Odkako ke zavrsis izvadi go stariot staj go noviot na master u furajjjjjjjj
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Колега, проблемот можеш да го реши со програм за клонирање на Hard Disk. Во една слична прилика го користев Norton Ghost. Имаше опција за клонирање на партиција или цел HDD и ми заврши работа доста брзо.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
349
254
Битола
Колега, проблемот можеш да го реши со програм за клонирање на Hard Disk. Во една слична прилика го користев Norton Ghost. Имаше опција за клонирање на партиција или цел HDD и ми заврши работа доста брзо.
Koga veke znaes za Acronis true image, napravi so nego image na momentalnata instalacija (zacuvaj ja vo D particija) , stavi go i vtoriot hard disk koj go kupe (ama predhodno particioniraj go so nekloj program (pr Partition magic so ist file system da e activnata particija) , posle toa od kako e particioniran noviot disc iskopiraj go Image-ot od stariot hard disk na noviot hard disk vo particija D. Go isklucuvas pc-to , pa ako treba i iskluci go stariot hard disk, i so boot discot od Acronis vrati go Image fajlot od d >
c , restart i toooooooooo:D
(raboti ispitano preku 100 pati)
(nema vrska sata ili ide disc !!!)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Благодарам многу за одговорите. Ќе направам имиџ сабајле и ќе го копирам на новиот хард диск. Ќе пишам како поминало...
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,471
29,250
kalco.ru
Колега, проблемот можеш да го реши со програм за клонирање на Hard Disk. Во една слична прилика го користев Norton Ghost. Имаше опција за клонирање на партиција или цел HDD и ми заврши работа доста брзо.

Kolega ja ssum OLD SCHOOL:D i predizvik mi e problemite da gi resavam na poteskiot nacin...taka poveke ucam:rolleyes:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@fatal1ty_

Со колега му се обраќав на StenmarC, колега модератор :D

Второ, не можеш проблемот да го решиш на тој начин, не можеш да ископираш некои Windows системски датотеки додека оперативниот систем е подигнат, а и не можеш да ископираш boot record.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пробав со Acronis, ама не full hdd clone, туку имиџ на С партицијата и после го копирав/отпакував преку Acronis bootable на новиот хард. Што се случува... кога се двата хард диска уклучени се подига тој Windows на новиот. Кога ќе го исклучам стариот, се подига до моментот пред да се појави она Wellcome screen и одбирањето на јузер за логирање и тука замрзнува. Мислев да не е до page фајлот, ама не е... го ставив на иста партиција со оперативниот. :ermm:

Сега му правам full hdd clone. Ќе видам како ќе испадне :)


EDIT: Помина се без проблем на full hdd clone. Сега работи океј. Фала многу момци :bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Колега, проблемот можеш да го реши со програм за клонирање на Hard Disk. Во една слична прилика го користев Norton Ghost. Имаше опција за клонирање на партиција или цел HDD и ми заврши работа доста брзо.
хмммз.. Ја имам Norton Ghost со активиран trial во моментов.. Ама изгледа ова неможе да се направи со trial.. Веројатно треба да си ја купиш прво :)
my.php


Едит. Имам проблеми со поставување на слика.. Еве линк до Screeshoot-от: http://img220.imageshack.us/my.php?image=ghostis6.jpg
 
@fatal1ty_

Со колега му се обраќав на StenmarC, колега модератор :D

Второ, не можеш проблемот да го решиш на тој начин, не можеш да ископираш некои Windows системски датотеки додека оперативниот систем е подигнат, а и не можеш да ископираш boot record.


Може целиот процес и ручно да се изведе, ама не верувам дека и Фаталити го имаше тоа на ум, туку нешто друго...
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
А бе мислам дека ќе може, оди Tools> View, и унштиклирај го тоа Hide operatin' system files. Па стај ги двата хардови заедно, и се од стариот хард, со копирање, стави го во новиот. Вака ќе функционира на АТА хард диск, за ЅАТА не сум сигурен, но пак пробај.

Сепак, шансите за да проработи вака се многу мали. Инаку не гледам зошто да не го форматираш новиот хард диск, и да му ставиш ХР. И онака немаш ништо на него.
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
симни Ultimate Boot V9.0.1 (boot cd) во него имаш norton ghost и со него сакаш харт на хард партиција на партиција и комбинирано функционира супер имам со него клонирано над 200 hard diskovi:D само нека биди Ultimate Boot V9.0.1 во него имаш понов norton оти со постар нема да ти го види sata HDD
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,953
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно