• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Vista

Dali Windows Vista sodrzi kopirani delovi od Mac OS?

 • Da

  Гласови: 12 70.6%
 • Ne

  Гласови: 5 29.4%

 • Вкупно гласале
  17
 • Анкетата е затворена .
Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Pred se site znaeme deka Microsoft ima golemo iskustvo vo svoite proizvodi.Windows XP bese nivno golemo izdignuvane no Windows Vista e uste pogolemo.Iako noviot operativen sistem saka jaki performansi mislam deka i Vista ke bide siroko upotrebuvana vo Makedonija.Iako seuste go nemam doma instalirano vo idnina sum vo plan da go instaliram.Bil Gejts si ja zavrsi uspesno rabotata.Iako nekoi imaat problemi so drajverite i toa se nadminuva brzo.Pozdrav do site:D
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Bil Gejts si ja zavrsi uspesno rabotata.Iako nekoi imaat problemi so drajverite i toa se nadminuva brzo.Pozdrav do site:D
Hmm.... gi zaboravi problemnite so bezbednosta, za shto od Vista se ochekuvashe mnogu povekje. Izdrzha kolku? 60tina dena, bez golema dupka, po shto se pojavi golem stack overflow eksploit, a se zboreshe deka barem na memoriskiot del dobro kje se poraboti.

Pozdrav,
Stefan.
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Ја пробав на еден постар компјутер што го имам дома и работеше ептен глупо, многу нервира тоа бројачот и ја избришав за 3 дена од што беше глупа Вистата. Може ќе се опраи со време... ама можеби
 

ANTRAX

Intern
7 април 2007
19
0
Вистата е стварно глупа барем засега. Како тргнало ке мора сите да купуваме појаки компјутери затоа што на стариве и спори машини нема да работи како што треба. А кај и да е ке почнат да се прават програми компатибилни само со Виста. Мозеби сега не ни се свиѓа но за една година или 2 сите ке ја имаме инсталирано. Исто како што беше и со Xp.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Вистата е стварно глупа барем засега. Како тргнало ке мора сите да купуваме појаки компјутери затоа што на стариве и спори машини нема да работи како што треба.

Хехе,

"Technological progress is like an axe in the hands of a pathological criminal." - Albert Einstein

Дали со Виста или без Виста, сите ќе мораме да купуваме нови компјутер кои се појаки и подобри :)

Според мене Вистата е ок за оние кои седнуваат прв пат на компјутер - постара генерација, затоа што имаат добри предупредувања пред било што да направат. :)) :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Pa i Windows Xp Service Pack 1 bese katastrofa so mnogu padovi i sigurnosni dupki pa posle godina dena izleze i Service pack 2.Normalno e sto ima dupki ali zatoa ima Updates pa so niv toa se poprava.Sigurno ke ima vtor Service pack za Vista.Mozebi vi pravi problemi bidejki hardverot e slab.Sepak ne e tolku crno.I vista ke stane stabilna
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ali

Ја пробав на еден постар компјутер што го имам дома и работеше ептен глупо, многу нервира тоа бројачот и ја избришав за 3 дена од што беше глупа Вистата. Може ќе се опраи со време... ама можеби
Mozda ali ako ne si znael da go instaliras Windows Vista ti treba jak kompjuter a da go instaliras osnovniot Windows Vista a toa e Home Basic ti treba kompjuter kako ovoj: * 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
* 512 MB of system memory
* 20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
* Support for DirectX 9 graphics and 32 MB of graphics memory
* DVD-ROM drive
* Audio Output
* Internet access (fees may apply)

A za ostanatite:# 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
# 1 GB of system memory
# 40 GB hard drive with at least 15 GB of available space
# Support for DirectX 9 graphics with:

* WDDM Driver
* 128 MB of graphics memory (minimum)
* Pixel Shader 2.0 in hardware
* 32 bits per pixel

Pozdrav:D
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Jas ja imam instalirano Windows Vista Ultimate verzijata i mislam deka ne e mnogu losa ama ne ni bas dobra moite ocekuvanja bea mnogu poveke jas sum i beta tester na Micorosft i voopsto ne sum zadovolen od toa kako si ja srabotile domasnata vrabotenite vo Microsoft:) .
Da se nadevame na podobri vreminja.
I plus toa da ne zaboravime deka Windows Vista e kopija na dobro poznatiot Mac OS toa site go znaat ;) .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Da navistina Apple gi obvini Microsoft deka go kopirale nivniot Mac.Mnogumina velat deka imalo odredeni slicnost pa poradi toa odnosite im se zaostreni.Na mnogu web sajtovi pisuva deka Vistata ima propusti i deka pri mali greski Vistata dozivival pad.Aj valjda ke ja popravat.Malku falese i ja da ja instaliram ali ke pocekam da bide stabilna.Dobro e nasminkan(izgledot) ali stabilnosta e mnogu vazna
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Da se razbira.Ima dosta propusti veke od Microsoft priremaat SP1 :) .
Dokolku si rabotel Mac OS Tiger ke gi vidis so golo oko slicnosti so Mac i kako kapak na se duri i pakovanje e isto so Mac.
Mac OS-ot e spakuvan taka.
Pozdrav.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Mac Lepoard sum go probal nekolku pati i samiot zabelezav deka grafiata e slicna so Vista.Vo Vistata toa e prekrieno so opcijata Aero.A vaka Mac go nemam doma posto tuka nikoj go nema a i lugeto nikogas ne slusnale za nego pa ako go najdam i te kako ke go instaliram.Bidejki Apple zbesna od Vista najavia nov Mac do krajot na 2007 koj ke bil epten sreden toa oni go velat a na nas ni ostanuva samo da cekame i da vidime sto ke se sluci.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Da i ne samo toa tuku ima uste mnogu raboti slicni da ne recam isti so Mac novata Vista.
Kako ne primer igrata sah koja e potpolno ista :D , potoa gadgetsite, searchot i uste mnogu drugi raboti.;)
Novata verzija na Mac ke ima mnogu novini a za da gi vidime ke mora da pocekame:) .
Pozdrav.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
баш гледав едно видео за сличностите на Vista со Mac има сличности но нормално е да постои индустриска шпионажа секогаш едни ќе крадат од други не можат сите иновативни да се цело време. Се на се вистата не е лоша ја имав на dual boot со XP и работев едно време ама се вратив на XP од причина што прво немаше драјвери за скенерот, по некое време излегоа ама за тв картичката се уште нема а како што ми одговорија од innoDV изгледа и ќе нема, најлошата работа кај виста е тоа што ни диктира каков хардвер да користиме а треба да е обратно барем јас така мислам, сега за сега нека си ја користат тие што можат да си дозволат најнов хардвер јас не сум спремен на такви компромиси
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
потпуно се согласувам со тебе freaker вистава е насочена против одредени производители ати, абит... и ги принудува они да го прилагодуваат хардверот кон виста што е малце чудно и според мене се работи за вечната борба помеѓу амд и интел. интел рапирдно ослабува а амд просперира (ати е нели нивна сопственсост) па ми се чини дека ова е последен обид да останат работите по старо. Иначе за сличностите на win so mac ништо ново. тој тренд трае со години. и мозилата ја копираа во ие7 и безброј други ствари преку алатки до цели интерфејси
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
I ja se slozuvam mislam deka Microsoft im zaviduva na ostanatite pa saka da se vrati vo sema ali nema sansli.Site opcii najvise se iskopirani od Mac i ponesto od Linux
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Можеби опциите се копирани ама никој не земал предвид колку време е Виста во изработка. А стабилноста би требала да се подобри со времето, и компатибилноста на приграмитеи хардверот.
 

OrAnGe

Intern
11 април 2007
53
9
Pred se site znaeme deka Microsoft ima golemo iskustvo vo svoite proizvodi.Windows XP bese nivno golemo izdignuvane no Windows Vista e uste pogolemo.

Само да ти кажам дека Xp не дигнал толку прашина колку Windows 95.
Кога излегол Windows 95 имало луѓе од цел свет кои седеле пред Microsoft една недела порано само да дојдат до Windows 95 дека на почетокот бил во ограничени количини.
А иначе јас сум на виста и си е супер.Си препознава и драјвери и се што си треба.Не работиш како администратор исто како кај Linux, тоа е најдобро според мене дека има многу БОТОВИ што го зафркнуваат компијутерот одма
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Не го гледав клипот ама да не е тој што го инсталира ЦД то во шредер, откако на компјутерот му се појавил плавиот екран
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Pred se site znaeme deka Microsoft ima golemo iskustvo vo svoite proizvodi.Windows XP bese nivno golemo izdignuvane no Windows Vista e uste pogolemo.

Само да ти кажам дека Xp не дигнал толку прашина колку Windows 95.
Кога излегол Windows 95 имало луѓе од цел свет кои седеле пред Microsoft една недела порано само да дојдат до Windows 95 дека на почетокот бил во ограничени количини.
А иначе јас сум на виста и си е супер.Си препознава и драјвери и се што си треба.Не работиш како администратор исто како кај Linux, тоа е најдобро според мене дека има многу БОТОВИ што го зафркнуваат компијутерот одма
Tocno e toa.Navistina bese golema euforija koga izleze Win95.Toa bese od prosta pricina bidejki togas za prv pat se pojavia nekoi napredni alatki,start menito bese podobreno.MS Office,i imase podobrena grafika.Kolku za cista informacija Windows Vista sega za sega ima prodadeno nad 20 milioni Visti.Taka da mozda nema turkanici,spiene pred prodavnici ali go ima vo golemi kolicini i se prodava brzo.
Pozdrav:)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па срамота е да има турканици со толку многу можности кои постојат денес, ако може да купувам леб на интернет зошто да чекам ред пред дуќанот за софтвер.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Kako e Vista-ta kompatabilna so programi kako Photoshop CS2 ili Nero 7?
На следниов линк се сите апликации што го имаат добиено сертификатот "Certified for Windows Vista" од Microsoft:
http://support.microsoft.com/kb/933305
Но тоа не значи дека ако ја нема некоја апликација на листата дека нема да може да работи под Windows Vista платформа :) .
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Пред да рокнете Виста прво проверете за BluePill технологија, да видите каде ќе падне вашиот систем со Виста.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,858
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно