• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Vista SP1 со нов антипиратски механизам

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Од Microsoft објавија дека освен основните подобрувања што ќе ги содржи новиот Service Pack за Vista-та, ќе бидат вклучени подобрени средства за борба со пиратството. Според најавите веднаш штом ќе ви истече рокот на активирање или оперативниот систем (Vista) ќе препознае дека користите нелегална копија, самиот Windows Vista поминува во ограничен режим. Во ваков режим корисникот неможе да работи со работната средина Aero, а самата интернет конекција се деактивира на секој еден час ( од моментот на вклучување на компјутерот). Притоа постојано ќе биде активен системот за известување кој ќе го потсетува корисникот дека користи нелегална верзија на Windows Vista. При секое стартирање на оперативниот систем повторно ќе се соопштува за нелегалноста и ќе ја променува позадината на десктопот во црно. Освен овие неколку досадни додатоци за предупредување и онеспособување на нелегалните копии, направени се закрепи за две од најголемите дупки кој досега ги користеа хакерите за да го измамат системот за активација. Со овие новитети Microsoft направија чекор во спречувањето на распространување на нелегални копии од Windows Vista. Дали со ова Microsoft ќе успее да го спречи ширењето на нелегални копии од нивниот оперативен систем и како ќе одговорат хакерите на ова, останува да видиме.
Во целост првиот Service Pack на Windows Vista содржи околу 300 корекции и подобрувања.
Според Microsoft со инсталацијата на SP1, копирањето на фајловите на локалниот диск ќе биде со 25% побрзо. Вклучени се и подобрувања во однос на компактибилноста со некој од новите графички картички, некои монитори и принтери. Најавени се и подобрувања во Internet Explorer 7.
Од средината на март, SP1 за Windows Vista ќе може да се спушти преку вградената опција за надоградба во Windows-от (Windows Update).


Извор:MakPCWorld
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
:LOL: Добар виц!

 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Според Microsoft со инсталацијата на SP1, копирањето на фајловите на локалниот диск ќе биде со 25% побрзо.
Незнам од каде ова, кога работи на ист фајл систем. Евентуално е можно, ако вистата порано го оптоварувала за ЏАБЕ, па сега го олесниле, па работи како што треба, односно нормално, што маркетингшки преведено е, 25% побрзо ;)


Не, не сум ја правел сликата во фотошоп:
http://www.microsoft.com/downloads/...34-d890-4932-81a5-5b50c657de08&displaylang=en

Антипиратската заштита работи ако немаш крек. :)
Крек брате ;)
ПС, добар процесор :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,115
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно