• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Vista 64bit искуства

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Вака, сакам да ставам Виста 64битна па ме интересираат искуствата кој сте ги имале. Дали некој од покористените програми имаат проблеми или сите програми/игри функционираат безпроблем.

Поздрав
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
ПА и нема некој голем проблем освен тоа што има помалце програми за 64битни...Така да освен тој проблем друго по значајно нема
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Мислев на 32bitnite програми дали некој од покористениве знае да прави проблем на 64bitna виста
Еве колегата кај мене проба вчера ProEvolution 2009 igrata koja e 32bitna и не правела никаков проблем, но сепак играта е прилично нова.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
ЗА photoshop сум сигурен дека ќе ти прави проблем а други кои програми неми текнува у моментов...дај кажи кои програми ги користиш па ќе ти кажам што може што не
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
ЗА photoshop сум сигурен дека ќе ти прави проблем а други кои програми неми текнува у моментов...дај кажи кои програми ги користиш па ќе ти кажам што може што не
Adobe CS4 имаат 64 битна подршка, верувам дека ќе лета.

Повеќе инфо тука:
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Adobe-go-objavi-datumot-za-CS4
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Adobe-i-nVidia-rabotat-na-pobrzi-aplikacii
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
Не мислев на 4 мислев на постарите верзии како 2,3....
Иначе еве најдов една огромна листа на Compatibility софтвер па се надевам дека ќе помогне:))
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,745
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ПА и нема некој голем проблем освен тоа што има помалце програми за 64битни...Така да освен тој проблем друго по значајно нема
Тоа не е проблем! Сите 32bit апликации функционираат безпрекорно на Vista x64.

ЗА photoshop сум сигурен дека ќе ти прави проблем а други кои програми неми текнува у моментов...
Јас до сега не сум имал никакви проблеми со Photoshop CS3 и CS4. Единствена забелешка кога излезе Vista x64 беше со CS2 основната верзија без пачови, беше тоа што се исклучуваше Aero-то кога ќе го пуштиш Phtoshop-от. Но тоа се решава со стандардните Adobe updates.


@sumi

Слободно инсталирај ја Vista-та. Јас ти гарантирам дека нема да имаш никакви проблеми. Но имај на ум дека си сака машина, т.е. двојадрен процесор и 2GB RAM минимум. Постабилна е од XP и ако имаш моќна машина тогаш е исто така и побрза од XP.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Стварно, дај кажите разлики помеѓу 32 и 64 виста.
Ама лични искуства, не сакам прочитани, зошто и јас ги читам да знаете:D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,745
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас не сум прочитал негде дека има некоја разлика во однос на features. Кај 64bit ната апликациите јадат повќе RAM, исто како кај 64bit ното XP. Има поента да се инсталираат само ако имаш 4GB RAM или повеќе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,999
Мислења
854,408
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно