• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows... уште еден...

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Cybercrooks are using a yet-to-be-patched security flaw in certain Windows versions to attack computers running the operating systems, Microsoft warned late Thursday.

The attacks target Windows 2000 Server and Windows Server 2003 systems through a hole in the domain name system, or DNS, service, Microsoft said in a security advisory. The attacks happen by sending rigged data to the service, which by design is meant to help map text-based Internet addresses to numeric Internet Protocol addresses.


Целосен текст
http://news.zdnet.com/2100-1009_22-6175743.html?tag=nl.e589
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
А инаку во ХР има уште многу непоправени работи, дали мислите дека ќе има уште една закрпа или толку беше? Пошо еве само со пребарување по интернет најдов 3 работи што се голема дупка во системот и можат да послужат како backdoor.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па и кога излезе Xp имаше мислам закрпи за постарите верзии (2000, не баш за 98), па можеби ќе има. За оние со послаби компјутери кои не можат да го инсталираат Виста, а нејќат дапоминат на Линукс или друго
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Заради се покомплексните кодови, се повеќе и повеќе грешки ќе бидат пронаоѓани и закрпени, така да очекувајте многу закрпи во иднина за сите софтверски продукти.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
За Windows XP се искуцани 40 милјони реда код а за Windows Vista 50 мил. реда код, па ај не е стамо редовите да ги искуцаш туку многу комплекса работа е како се ги склопиш се во еден пакет како компатибилност брзина,корисност,сигурност и ред други работи и ситници што се појавуваат така да и другите ОС имаат исто многу грешки(само се е настрвено кон Microsoft :D ).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно