• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows Tips & Tricks!

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Тема во која можеме да споделиме некои интересни Windows трикови и совети. Ете за почеток следното трикче:
Ако сакате да го направите стартувањето на Windows XP побрзо еве еден начин:
1. Од старт менито изберете Run... и напишете ја командата regedit

2. Потоа во Registry Editor отидете до:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> Memory Management -> PrefetchParameters

xppobrzotl9.jpg


3. Со десен клик на EnablePrefetcher и ја одбирате опцијата Modify

4. Потоа ќе ви се отвори нов прозорец како на сликата. Во него променете ја вредноста од 3 направете ја 5 и притиснете ОК.

xppobrzo2hq2.jpg


5. Рестартирајте го комјутерот

P.S. Едитирањето на регистрите може да предизвика сериозни проблеми на оперативниот систем, затоа ако не знаете што правите најдобро е ништо да не гибате!

Повеќе на MakPCWorld.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако сакате да го ограничите пристапот на некои веб страници од вашиот компјутер, тоа може да го направите на следниот начин:

Отворете го следниот фолдер:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

Потоа во него треба да најдете еден фајл по име „HOSTS“. Отворете го овој фајл со некој текст едитор (на пример Notepad).

Пронајдете ја следнава линија:
127.0.0.1 localhost
и под неа додадете ја следната нова линија:
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

www.zabranetsajt.com е наведен сајт како пример за страницата која сакате да и забраните пристап од вашиот компјутер.

Еве вака би изгледал кодот за ограничување на пристапот до www.zabranetsajt.com од вашиот компјутер:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

Ако пак сакате да забраните пристап до повеќе сајтови, во тој случај продолжете надолу со нови линии и наместо 127.0.0.2 го пишувате 127.0.0.3, па 127.0.0.4

Тоа би изгледало вака:
127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com
127.0.0.3 www.blokiran.com
127.0.0.4 www.xxxsajt.com

Мене лично оваа опција ми е потребна и доста корисна. :bravo:

Повеќе на MakPCWorld
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
532
delicon.mk
Да не требаше да ја намалиш вредноста на EnablePrefetcher? Непостои вредност 5. :zbunet3:

0 ‐ Disable Prefetcher
1 ‐ Application launch prefetching
2 ‐ Boot prefetching
3 ‐ Both application and boot prefetching
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако сакате да го ограничите пристапот на некои веб страници од вашиот компјутер, тоа може да го направите на следниот начин:

Отворете го следниот фолдер:
C:WINDOWSsystem32driversetc

Потоа во него треба да најдете еден фајл по име „HOSTS“. Отворете го овој фајл со некој текст едитор (на пример Notepad).

Пронајдете ја следнава линија:
127.0.0.1 localhost
и под неа додадете ја следната нова линија:
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

www.zabranetsajt.com е наведен сајт како пример за страницата која сакате да и забраните пристап од вашиот компјутер.

Еве вака би изгледал кодот за ограничување на пристапот до www.zabranetsajt.com од вашиот компјутер:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

Ако пак сакате да забраните пристап до повеќе сајтови, во тој случај продолжете надолу со нови линии и наместо 127.0.0.2 го пишувате 127.0.0.3, па 127.0.0.4

Тоа би изгледало вака:
127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com
127.0.0.3 www.blokiran.com
127.0.0.4 www.xxxsajt.com

Мене лично оваа опција ми е потребна и доста корисна. :bravo:

Одличен совет, посебно за оние кои имаат мали деца.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Да не требаше да ја намалиш вредноста на EnablePrefetcher? Непостои вредност 5. :zbunet3:

0 ‐ Disable Prefetcher
1 ‐ Application launch prefetching
2 ‐ Boot prefetching
3 ‐ Both application and boot prefetching

Знам дека постојат само горните вредности. Но оваа опција со вредност 5 ја најдов на неколку страници за Windows tweaks. Постапката оди вака скоро секаде:
1. Start Registry Editor (Regedit.exe).
2. Locate the following key in the registry:
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSessionManagerMemoryManagementPrefetchParameters
3. On the EnablePrefetcher value, change the setting from 3 to 5 (decimal).
4. Close the registry editor.
5. Restart your computer.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве како можете да го забрзате отварањето на PDF документите:
Одите во C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0\Reader\plug_ins (ако Acrobat Reader e верзија 6.0 и ако е инсталиран default)
Избришете ги сите содржини од фолдерот plug_ins, така да фолдерот остане празен. Потоа пробајте да отворите некој PDF документ. Без plug_ins Acrobat Reader ќе работи побрзо. :bravo:

Едит:Истата постапка е и за поновите верзии на Acrobat Reader! ;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве едно бесплатно мало програмче од 1.88Мb за тестирање на вашиот хардвер. Test My Hardware ќе ви даде детални информации за вашиот компјутер: процесор, матична, графичка карта, мрежна карта, напојување, оперативен систем и сл. Симнете го тука.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Pa aj i jas ke gi nabrojam nekolku.
Pa kako prvo mozeme da pocneme so slednovo:

Za web backround-pozadinata da ti bide kao web....
vo notepad se pisuva slednovo:

<html>
<body>

<iframe
src ="http://www.****.com"(kade sto svezdite vi se nekoja posakuvana stranica)
width="100%" height="100%">
</iframe>

</body>
</html>

i ova se sejfuva kako ****(kako sakas pak:p).html
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Potoa ova mozda go znaete ama e dosta interesen trick..
Za ikonata da nema tekst..Pa da pocneme:p
Znaci se stiska ne desen klik na ikonata i se odi na rename..pa potoa so drzenje na alt kopceto se pisuva 0160..pa ako sakate i da si ja skriete se menuva ikonata, i ke si najdete nekoja ikona bez ikona:LOL:ne znam kako da vi objasnam i toa, ikonata ja nema a ustvari e tamu:rofl:kako li samo objasniv..
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Potoa ako sakas da si naprais ikona:

1.(nacin)
vo paint odis vo image-Attributes, i za sirina i visina vnesuvas "32" (ama i pixels da bide selektirano), pa si crtas. I posle go sejfuvas kako ****.ico

2(nacin)
Se ide vo run->i se kuca eudcedit i onda.....si crtas:)

Znam i uste nekoi drugi pointeresni raboti. Pa ako sakate uste pisete...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Ај пиши уште некоја финта јас овие си ги зачував во еден документ чисто да ги имам.позз
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Disable CD Autorun

1) Kliknete Start,odete Run i pisete: GPEDIT.MSC
2) Odete vo Computer Configuration,pa vo Administrative Templates, i vo System
3)Najdete go delot kade sto treba da go isklucite CD Autorun i izmenete go kako desire.
-----------------------------------------------------------------------


Vtor tutorial: Desktop Icons Transparent

1)Odete vo control panel.system>advanced>Performance area >Settings button Visual Effects tab"
Kliknete drop shadows za ikoni na vasiot desktop.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,686
343
Pa aj i jas ke gi nabrojam nekolku.
Pa kako prvo mozeme da pocneme so slednovo:

Za web backround-pozadinata da ti bide kao web....
vo notepad se pisuva slednovo:

<html>
<body>

<iframe
src ="http://www.****.com"(kade sto svezdite vi se nekoja posakuvana stranica)
width="100%" height="100%">
</iframe>

</body>
</html>

i ova se sejfuva kako ****(kako sakas pak:p).html


damn man, i love you. Very cool:D
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Eve za nesto kako moze da vidite se sto ima na vasiot kompjuter
(ne oti sto nesto ke se razbere, ama interesno e da se vidi i znae);

vo run-->cmd-->se pisuva cd desktop i se pritiska enter;
posle se pisuva--> dir c:\/ogn/s>list.txt i se stiska enter

C: moze da se menuva vo zavisnost za koj hard disk sakata da vidite informacii
na pr. moze da bide i:

dir D:\/ogn/s>list.txt i se stiska enter
............
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Со овај фајл што е во атачментот можете да направите Rename на Recycle bin.
 

Атачменти

  • Rename Recycle Bin.zip
    303 бајти · Прегледи: 17

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Pa eve i denes ke pisam uste nesto....
Nesto ova go vidov na internet demek kako Windows XP koristi 20% nesto od tvojot internet..I kako da moze da se resi ovoj problem i da ti bide pobrz internetot(iako ne znam dali e ova vistina, pa ako se razbira nekoj bi bilo poubavo da kaze oti bas i mene me interesira)
Pa vaka:

1. Vor run se pisuva --->gpedit.msc
pa se ide vo :
administrative templates;-network;-QoS packet Scheduler(se klika na ova)-
se otvara: limit reservable bandwidth,-pa se klika enabled;-se stava na 0 i OK...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Сурфајќи по интернетов дојдов до едно интересно програмче Unlocker 1.8.5. Служи за бришење на фајлови за кои Windows не дозволува да се избришат.
examplezv6ny4.png

Да напоменам дека треба да внимавате кој фајл го бришите. Windows забранува бришење на некои фајлови од причина да не настане оштетување на самиот оперативен систем или некоја апликација. Но, понекогаш Windows забранува бришење на некои безопасни фајлови (МР3, видео... и сл.) кои сакате да ги избришите. Е за овие фајлови тука е Unlocker 1.8.5. Програмчево е мало и се интергира во менијата на десен клик.
tutorial11mk7.png

Десен клик на фајлот, од менито да избирате Unlocker и потоа следете ги упатствата. :bravo:

Повеќе на MakPCWorld
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Доколку се најдете на некој компјутер и немате при рака WinZip или WinRar, еве една интересна онлајн алатка која ќе ви овозможи да го распакувате вашиот фајл.
Одите на сајтот http://wobzip.filetap.com/, го аплодирате вашиот фајл, фајлот ќе се скенира за вируси и потоа сајтот ќе ви ја прикаже содржината на фајлот кој сте го качиле и сакате да го распакувате. Останува на вас да си ги симнете распакуваните фајлови кои ви требаат.

Wobzip поддржува: ZIP, GZIP,RAR, CAB,TAR, BZIP2,DEB, LZH, SPLIT, CHM, ISO, и има ограничување во смисла што максималната дозволена големина на фајлот е 100 МВ и не може да се качуваат заклучени фајлови (со пасворд). :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако некогаш ви се случило да деинсталирате некоја програма, а приметувате дека сеуште ја има во Add/Remove, и не можете да ја избришите од таму. Тоа можете да го направите на следниот начин:

Start > Run напишете regedit и притиснете Еnter. Ќе ви се отвори Registry Editor.

Потоа одите на: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Побарајте ја програмата и избришете ја. :bravo:

P.S. Како што реков во првиот пост од темава:
Едитирањето на регистрите може да предизвика сериозни проблеми на оперативниот систем, затоа ако не знаете што правите најдобро е ништо да не гибате во регистрите!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ај уште едно трикче за денес. ;)

Знаеме дека со бришење на некој фајл, фајлот најпрвин се преместува во Recycle Bin од каде што можете да го вратите или пак да го избришете кога ќе сакате.
Е сега има и еден начин да избришете некој фајл без да го преместите во Recycle Bin и без користење на Shift + Delete.

Start > Run напишете gpedit.msc

Потоа одете на User Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Explorer и потоа најдете го полето Do not move deleted files to the Recycle Bin.
Селектирајте ја опцијата Еnable и фајловите кои ќе ги избришете нема да се преместуваат во Recycle Bin туку трајно ќе се избришат.

Доколку сакате да некогаш да ја вратите постапкава обратно, следете ја истата процедура што ја опишав погоре, но на крајот селектирајте ја опцијата Disable или Not Configured и фајловите кои ќе ги бришете ке се преместуваат во Recycle Bin.
;)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Ај уште едно трикче за денес. ;)

Знаеме дека со бришење на некој фајл, фајлот најпрвин се преместува во Recycle Bin од каде што можете да го вратите или пак да го избришете кога ќе сакате.
Е сега има и еден начин да избришете некој фајл без да го преместите во Recycle Bin и без користење на Shift + Delete.

Start > Run напишете gpedit.msc

Потоа одете на User Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Explorer и потоа најдете го полето Do not move deleted files to the Recycle Bin.
Селектирајте ја опцијата Еnable и фајловите кои ќе ги избришете нема да се преместуваат во Recycle Bin туку трајно ќе се избришат.

Доколку сакате да некогаш да ја вратите постапкава обратно, следете ја истата процедура што ја опишав погоре, но на крајот селектирајте ја опцијата Disable или Not Configured и фајловите кои ќе ги бришете ке се преместуваат во Recycle Bin.
;)

Abe idete na Recycle Bin desen klik, kliknete properties i stiklrajte "Do not move files to the Recycle Bin"
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Eve nesto sto go najdov.. Kako moze najbrzo da proverete dali ima kakov bilo virus...
U run se pisuva:command (enter);
pa potoa se pisuva:
cd (enter);
cd (enter);
cd windows (enter);
cd system32 (enter)...
I potoa ako se pojavelo: "Please go to control panel to instal and configure system components" - togas znaci deka nema virusi...
A ako ne, onda znaci deka ima..

Ali dali deluva ne znam.. Oti koa i da pisam ne mi dalo nikad pa ako znae nekoj bi mozel da mi kaze dali deluva
Isto i za toa sto go imav pogore pisano za pobrz internet,, dali e vistina
(ZS ovie finti gi naogam preku internet...)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,965
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно