• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

windows simulator na linux

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
sum zabelezal na faks...koga ke pises u konzola windows se aktivira simulator na windows i si rabotis u nego....znaete neso za toa...aleks pisuj ako znaes:D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Симулатор ? Хм... да не е виртуелна машина интегрирана со линуксот ? Хм... баш ќе е интересно ако може така.. ама не сум слушнал за таков начин..

Симулатор во кој смисол мислеш? Кога ќе пишеш windows што се уклучува ?
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Симулатор ? Хм... да не е виртуелна машина интегрирана со линуксот ? Хм... баш ќе е интересно ако може така.. ама не сум слушнал за таков начин..

Симулатор во кој смисол мислеш? Кога ќе пишеш windows што се уклучува ?

znaci pisues windows se ukl7ucuer ona da pises se logiras na windows kako administrator ili pak user zavisi kako sakas se ukucues rabotis znaci na windows...koga ke dades turnm off na windowsot ne se gasi kompjuterot tuku se vrakjas na linux...t.e mu doagja kako simulator...kako programa instalirana na linux :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... да не логираш на некоја windows машина на мрежата ? Можеби е виртуелна машина ... не знам што би можело да биде друго
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Хм... да не логираш на некоја windows машина на мрежата ? Можеби е виртуелна машина ... не знам што би можело да биде друго

ke se obidam utre da poguglam malce....mislam deka ima neso takvo....jas mislev ti da ne znaes za dzabe da ne baram...ali mislam deka ima ke pobaram
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Побарај... И мене ме баш интересира каков е тој симулатор
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.041
1.753
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
пиши alias и види да не има некој alias дефинирано како "windows"

исто и file $(which windows)
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Малце вајда каснам со оваа тема но сепак да пишам.

Кај нас на факлутет (Е.Т.Ф.). Исто се логиравме на windows. Но не се логиравме на симулатор туку windows server 2003 преку remote login. Ги имаш сите опции на windows. Инаку ти си работеш на серверот преку твојот локален компјутер на кој има Linux.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
WhiteDeath, тоа веќе може, но овде збориме за друг случај, windows инслиран во самиот linux нешто како виртуелна машина ...
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Има нешто вакво. Значи тоа е програмче шо се инсталира на linux и преку него може да се користат програмчиња кои се направени единствено за windows... Програмата се вика Wine HQ
Повеке на официјалниот сајт http://www.winehq.org/
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
програмата се вика wine а сајтот е winehq ј.и.ц.

И пак, не зборуваме за тоа ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.306
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно