1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows Se7en Build 6801 (пази, многу слики)

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од HijackHacker, 4 Декември 2008.

1. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Конечно успеав да го инсталирам најновиот Windows 7, и искрено, задоволен сум со напредокот.
    При почентана инсталација, многу, ако не и исто личи на Виста, али не е се како што изгледа....
    Сега ќе ве бомбардирам со слики, и не ги намалив, за се убо да видите, и објаснение за секоја, а ако сакате од нешто посебно слика, питајте. :)

Како прво, ќе започнам со новиот бутскрин:

Логонот не е ништо посебно, затоа не го ставив.
    Еве го десктоп-от. Овде имам употребено кракче за да го отворам новиот таскбар.

Еве како работи новиот таскбар со повеќе прозорци од исти програм, а исто така и новиот system tray:

Самиот Windows доаѓа со повеќе теми и нови позадини, а скоро се е променливо:

Збогувајте се со My Documents (или Documents во Vista), сега е на ред Libraries:

Се разбира дека е подсреден WMP, а Paint е целосно променет:

Сепак се гледа дека сеуште е во изработка:

И за на крај, еве ви и System Information, и се разбира, лиценциран Windows :rolleyes::

Како додаток, успеав да ја пуштам кантер на него без проблеми, само морав DirectX 9 да инсталирам. Исто така FireFox работи беспрекорно.
    Ако имате желба за слика од нешто, повелете. Сега ќе пробам 3ds MAX да ставам и да видам како ќе реагира.

П.С.

А ако некој е заинтересиран за самиот Windows да го симне, би му препорачал да го побара на www.mydigitallife.info

1 person likes this.
  2. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,423
    11,001
    23 Јануари 2008
    Манга
    Би било супер да можеш да направиш некои тестови и да ги споредиш со Виста на истиот компјутер.

Јас пробав да го инстлаирам но застанува на сред инсталација при копирање на фајловите и не продолжува...

3. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Да ја инсталирам вистата од ново, па после пак ова некако тешко...
    Али можам да кажам дека побрзо работи од неа, но при стартување е исто.

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,259
    24,691
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    мммм...интересен дизајн има.Го купи или го симна од негде?

5. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    На изглед исти ми е како со вистата, да се надеваме дека ќе го оправат од внатре.

6. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    @fatal1ty_
    Не купувам ништо софтверско :)

7. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    75
    4 oктомври 2007
    Хмм,па добро изгледа,иако малце наликува на виста :)) не би било лошо да се проба :)

8. zlatkogv

zlatkogv
    Intern

206
    6
    5 Декември 2007
    Може некој да ми каже дали би можел јас да инсталирам Windows 7 на 512 рам и AMD Athlon 3000+ процесор. Дали ке прави проблеми или можам слободно да си работам. Дали истите програми се од XP? Исто така и би можело едно Visual studio да работи без проблеми?
    Фала

9. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    se ke raboti dobro ,no ramot ne ti dozvoluva da instaliras ,toa ti e isto kako da instaliras xp na kompjuter so 64mb ram,minimalna pobaruvacka na 7ca ta e 1gb ram

10. zlatkogv

zlatkogv
    Intern

206
    6
    5 Декември 2007
    Тоа и ми беше прашањето. Значи ништо од Windows 7 барем во наредниве 7-8 месеци додека не земам нов PC а да надоградувам не ми се фрлаат пари:D

11. Elektrikz

Elektrikz
    Intern

473
    12
    21 Септември 2008
    Машко
    WebDev
    Ќе работи,јас го инсталирав 7цата на 512мб рам, 2.4GHz Intel Celeron и работеше без проблем,но сепак поспоро него ли XP. И VS работеше без проблем.

12. BLizArD

BLizArD
    Intern

77
    0
    2 Декември 2007
    7 ца е супер опаративен, но се разбира за тие што се разбираат, за мене е работењето и перформанси исто и како XP а дизајн на Vista, јас го користам ете векје 1 месец, и функционира без проблем со било каква програма, ете имам на него и Visual Studio 2008 и SQL и PS и мн други разни програми кој што го оптеретутваат ОС. Но едно нешто не ми се свигја или јас незнам каде се подесува тоа, никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...:bravoska:

13. BLizArD

BLizArD
    Intern

77
    0
    2 Декември 2007
    никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...

14. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Најако нешто што ми се допаѓа е новиот таскбар,нема повеќе губење време со многу прозорци,групирањето е иновативно направено.Исто така и системски ресурси се колку толку оптимизирани со што шансите за нормално користење ба single core процесор се подобри

15. BLizArD

BLizArD
    Intern

77
    0
    2 Декември 2007
    никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...

16. bojan_an

bojan_an
    Intern

96
    1
    5 Јануари 2008
    едно прашање до сите: со драјвери што правиме, ги има во windows-ot или ќе чекаме да ги пуштат на нет фирмите што прават графички, матични итн?????

17. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Најчесто драјверите веќе се вградени.
    Ако ги нема, тие што се компатабилни со Виста, би требало да пасуваат и овде. :)

1 person likes this.
  18. bojan_an

bojan_an
    Intern

96
    1
    5 Јануари 2008
    Аха епа штом е така уште поубаво баш ќе видам дали ќе одговараат од графичката дрјаверите за виста на 7-цата

19. BLizArD

BLizArD
    Intern

77
    0
    2 Декември 2007
    а и нема потреба од инсталирање на драјвери на 7ца бидејки со update си ги спуштат самиот са све, графични, звучни итн, но се друго што ке посакаш ко драјвер да инсталираш е визуелна работа за лаптоп или за ПС да речеме, а и јас мислам дека 70% од драјверите за виста се компатибилни и за 7. :bravo:

Сподели

Вчитување...