1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows Se7en Build 6801 (пази, многу слики)

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од HijackHacker, 4 Декември 2008.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Конечно успеав да го инсталирам најновиот Windows 7, и искрено, задоволен сум со напредокот.
  При почентана инсталација, многу, ако не и исто личи на Виста, али не е се како што изгледа....
  Сега ќе ве бомбардирам со слики, и не ги намалив, за се убо да видите, и објаснение за секоја, а ако сакате од нешто посебно слика, питајте. :)

  Како прво, ќе започнам со новиот бутскрин:
  [​IMG]

  Логонот не е ништо посебно, затоа не го ставив.
  Еве го десктоп-от. Овде имам употребено кракче за да го отворам новиот таскбар.

  [​IMG]

  Еве како работи новиот таскбар со повеќе прозорци од исти програм, а исто така и новиот system tray:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Самиот Windows доаѓа со повеќе теми и нови позадини, а скоро се е променливо:

  [​IMG]

  Збогувајте се со My Documents (или Documents во Vista), сега е на ред Libraries:

  [​IMG]

  Се разбира дека е подсреден WMP, а Paint е целосно променет:

  [​IMG]

  [​IMG]


  Сепак се гледа дека сеуште е во изработка:

  [​IMG]

  И за на крај, еве ви и System Information, и се разбира, лиценциран Windows :rolleyes::

  [​IMG]

  Како додаток, успеав да ја пуштам кантер на него без проблеми, само морав DirectX 9 да инсталирам. Исто така FireFox работи беспрекорно.
  Ако имате желба за слика од нешто, повелете. Сега ќе пробам 3ds MAX да ставам и да видам како ќе реагира.

  П.С.
  [​IMG]

  А ако некој е заинтересиран за самиот Windows да го симне, би му препорачал да го побара на www.mydigitallife.info
   
  1 person likes this.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,615
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Би било супер да можеш да направиш некои тестови и да ги споредиш со Виста на истиот компјутер.

  Јас пробав да го инстлаирам но застанува на сред инсталација при копирање на фајловите и не продолжува...
   
 3. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Да ја инсталирам вистата од ново, па после пак ова некако тешко...
  Али можам да кажам дека побрзо работи од неа, но при стартување е исто.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,591
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  мммм...интересен дизајн има.Го купи или го симна од негде?
   
 5. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  На изглед исти ми е како со вистата, да се надеваме дека ќе го оправат од внатре.
   
 6. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @fatal1ty_
  Не купувам ништо софтверско :)
   
 7. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Хмм,па добро изгледа,иако малце наликува на виста :)) не би било лошо да се проба :)
   
 8. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007
  Може некој да ми каже дали би можел јас да инсталирам Windows 7 на 512 рам и AMD Athlon 3000+ процесор. Дали ке прави проблеми или можам слободно да си работам. Дали истите програми се од XP? Исто така и би можело едно Visual studio да работи без проблеми?
  Фала
   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  se ke raboti dobro ,no ramot ne ti dozvoluva da instaliras ,toa ti e isto kako da instaliras xp na kompjuter so 64mb ram,minimalna pobaruvacka na 7ca ta e 1gb ram
   
 10. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007
  Тоа и ми беше прашањето. Значи ништо од Windows 7 барем во наредниве 7-8 месеци додека не земам нов PC а да надоградувам не ми се фрлаат пари:D
   
 11. Elektrikz

  Elektrikz
  Intern

  473
  12
  21 Септември 2008
  Машко
  WebDev
  Ќе работи,јас го инсталирав 7цата на 512мб рам, 2.4GHz Intel Celeron и работеше без проблем,но сепак поспоро него ли XP. И VS работеше без проблем.
   
 12. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  7 ца е супер опаративен, но се разбира за тие што се разбираат, за мене е работењето и перформанси исто и како XP а дизајн на Vista, јас го користам ете векје 1 месец, и функционира без проблем со било каква програма, ете имам на него и Visual Studio 2008 и SQL и PS и мн други разни програми кој што го оптеретутваат ОС. Но едно нешто не ми се свигја или јас незнам каде се подесува тоа, никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...:bravoska:
   
 13. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...
   
 14. filipvselena

  filipvselena
  Gaining Experience

  2,794
  75
  7 Април 2007
  Најако нешто што ми се допаѓа е новиот таскбар,нема повеќе губење време со многу прозорци,групирањето е иновативно направено.Исто така и системски ресурси се колку толку оптимизирани со што шансите за нормално користење ба single core процесор се подобри
   
 15. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  никако не можам да ги преместам фолдерите и да ги наредам јас како што сакам, на пример во My document или каде и и било на друго место освен на desktop (tamu si raboti) ако го има некој ова забележано и најдено решение нека каже ...
   
 16. bojan_an

  bojan_an
  Intern

  96
  1
  5 Јануари 2008
  едно прашање до сите: со драјвери што правиме, ги има во windows-ot или ќе чекаме да ги пуштат на нет фирмите што прават графички, матични итн?????
   
 17. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Најчесто драјверите веќе се вградени.
  Ако ги нема, тие што се компатабилни со Виста, би требало да пасуваат и овде. :)
   
  1 person likes this.
 18. bojan_an

  bojan_an
  Intern

  96
  1
  5 Јануари 2008
  Аха епа штом е така уште поубаво баш ќе видам дали ќе одговараат од графичката дрјаверите за виста на 7-цата
   
 19. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  а и нема потреба од инсталирање на драјвери на 7ца бидејки со update си ги спуштат самиот са све, графични, звучни итн, но се друго што ке посакаш ко драјвер да инсталираш е визуелна работа за лаптоп или за ПС да речеме, а и јас мислам дека 70% од драјверите за виста се компатибилни и за 7. :bravo:
   

Сподели

Вчитување...