• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Remote Desktop и Windows Telnet

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Поздрав до сите. Би сакал да започнам нова тема. Ме интересира што мислите за безбедноста на Windows Remote Desktop и Windows Telnet?
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Поздрав до сите. Би сакал да започнам нова тема. Ме интересира што мислите за безбедноста на Windows Remote Desktop и Windows Telnet?

Јас мислам дека треба да бидеш малку поконкретен со прашањето, ако сакаш да добиеш поконкретен одговор, односно што поконкретно сакаш да дознаеш во врска со Remote Desktop Connection и Telnet.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Би сакал една споредба во врска со тоа колку се заштитени од хакерски напади во споредба со други програми кои ја вршат истата функција. На пример Windows Telnet vs Georgia Softworks Telnet...
 

DARK3R

Intern
23 јули 2007
35
0
Јас мислам дека треба да бидеш малку поконкретен со прашањето, ако сакаш да добиеш поконкретен одговор, односно што поконкретно сакаш да дознаеш во врска со Remote Desktop Connection и Telnet.
Abe "Remote desktop connection" ne bese onaa opcijata,demek pises IP adresa na nekoj komp. koj ne koristi firewall i vleguvas (koga ti bara pass i user poiskusnite znaat da se snajdat) a sto e toa windows telnet......sum cul deka imalo nekoja finta preku telnet da se vleze u tug kompjuter.......i ako ima nekade vo windows nekoja opcija telnet kazete mi kako da ja najdam....
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Telnet vo Windows ima.Vleguvas vo Command Promt i pisuvas telnet hostname(toa e imeto na masinata na koja sakas da i pristapis preku telnet)/ip add i mozes plus da preciziras koj port sakas da go koristis.No vaka da se zakacis treba da imas napredni poznavanja (na telnet naredbite, ili naredbite na protokolot dokolku preciziras nekoj port na pr http,smtp,ftp itn.)Inaku po default telnet servisot e disabled na windows taka da tesko bi vlegol na nekoja masina.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
epa telnetot ti e najnesigurna rabota za dalecinsko povrzuvanje. Zatoa lugeto izmislile ssh. Nema nikakva zastita, se odi kako clear text, ne enkriptirano. Toa dovolno kazuva za sebe. Aj pojke drug pat ke pisam, me mrzi :)
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
TELNET и БЕЗБЕДНОСТ - два сосема различни поими без никаква меѓусебна врска. Неможе TELNET (како и FTP) да биде сигурен кога податоците идат како plain text, затоа за таа намена постои SSH (Secure Shell).
SSH исто како и TELNET е TCP/IP протокол кој работи на принцип client/server и се користи за далечинско логирање, за извршување на команди на оддалечен компјутер, за пренос на фајлови од еден компјутер на друг, за PORT FORWARDING (многу корисно), само што за разлика од TELNET, RSH, RLOGIN и сл. е многу посигурен и податоците идат енкриптирано, што значи дека неможе да бидат изснифани доколку има поставено sniffer на системот.
Друго што е важно да се напомене за SSH е тоа што користи повеќе механизми за идентификација кои се далеку посигурни од оние на TELNET. Друго што би додал на ова неможам да се сетам моментално, може и некој друг да ме дополни, а да, ќе заборавев да кажам дека SSH го користи портот 22. Се на се TELNET e нула во споредба со SSH.

SSH Rulezzz !
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Abe "Remote desktop connection" ne bese onaa opcijata,demek pises IP adresa na nekoj komp. koj ne koristi firewall i vleguvas (koga ti bara pass i user poiskusnite znaat da se snajdat)

Пааа... така некако :LOL: само што за да користиш Remote Desktop Connection ќе ти биде потребно на компјутерот на кој што сакаш да се конектираш да биде овозможена таа опција ;)
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Пааа... така некако :LOL: само што за да користиш Remote Desktop Connection ќе ти биде потребно на компјутерот на кој што сакаш да се конектираш да биде овозможена таа опција ;)
I kolku sto se sekavam, na toj kompjuter morase da ima username i password, inaku ako gi nema, ne mozese da se konektiras.
JAs barem koga probuvav toa (a toa bese mnogu odamna) taka se sekavam.
Mozda sum greska.
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
I kolku sto se sekavam, na toj kompjuter morase da ima username i password, inaku ako gi nema, ne mozese da se konektiras.
JAs barem koga probuvav toa (a toa bese mnogu odamna) taka se sekavam.
Mozda sum greska.

Не дека и јас многу многу сум го користел ова, ама за да се конектираш, да - мора да има username и password.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Go ima li nekoj koristeno Logmein web sajtot? Jas go koristam i funkcionira dobro sega za sega mi brka rabota ama neznam kolku e sigurno? Ima li nekoj iskustvo so ova?
 

MungaBunga

Intern
26 јуни 2007
18
0
Prvin sajtot e https i vtoro imas 256B enkripcija sto mislam deka e povise od dovolna a so se odnesuva za remote login na windowsot nemozes da pristapis na com (ako uzerot ne koristi pass) osven ako na toj kom ne e setriana polisata
"Limit Local account use of blank password to console logon only" e togas mozes da se logiras ako uzerot ne koristi pass
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Go ima li nekoj koristeno Logmein web sajtot? Jas go koristam i funkcionira dobro sega za sega mi brka rabota ama neznam kolku e sigurno? Ima li nekoj iskustvo so ova?

Хмм... Колку е сигурно ? Па би требало да биде далеку посигурно од останатите сајтови бидејќи сајтот користи SSL (Secure Sockets Layer) за енкриптирање на HTTP сообраќајот.
Само да напоменам дека постојат и програми за MITM напад на SSH и HTTPS ;)
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
a so se odnesuva za remote login na windowsot nemozes da pristapis na com (ako uzerot ne koristi pass) osven ako na toj kom ne e setriana polisata
"Limit Local account use of blank password to console logon only" e togas mozes da se logiras ako uzerot ne koristi pass

Точно, колку што знам оваа полиса под default е Enabled, така да...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Да, и јас би сакал да погледам, да видам што "чудо" е...
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
1. Знае некој тука нешто повеќе во врска со сигурност или секој на секој му е кум ?
2.
...ako napravis enabled sigurnosta ne ti e zagarantirana :) nekoj mnogu lesno moze da vleze...
Некој може сосема лесно да влезе и без да е вклучен телнет - разликата меѓу РС со вклучен телнет и компјтуер со исклучен е никаква, само лејмери се занимаваат со тоа дали телнет е вклучен или не и каква е безбедноста со или без него...
3.
napraviv eden bat fajl se negovo uklucuvanje se startova telnet,firewall se isklucuva, se kreira nov user so password(kako administrator i power user) i meti si :)
A доколку оној на кој му го пратиш користи линукс ?
4. А сега директно на прашањето - краток одговор, НИШТО НЕ Е БЕЗБЕДНО!
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Abe "Remote desktop connection" ne bese onaa opcijata,demek pises IP adresa na nekoj komp. koj ne koristi firewall i vleguvas (koga ti bara pass i user poiskusnite znaat da se snajdat) a sto e toa windows telnet......sum cul deka imalo nekoja finta preku telnet da se vleze u tug kompjuter.......i ako ima nekade vo windows nekoja opcija telnet kazete mi kako da ja najdam....
Господ да чува! Да не знае што е телнет! Абе ајде!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,983
Мислења
854,190
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно