Windows Проблем

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Minotaur, 13 Септември 2017.

 1. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  79
  19
  1 Март 2016
  здраво на сите, ве молам за помош ... Значи вака, се работи за стар компјутер со слаба конфигурација на кој што има инсталирано Linux , е сега сакам да инсталирам на него Windows XP пошто е слаба конфигурацијата мораше да одам со XP :) но ко почанв да го форматирам компјутерот ми ја јавува следнава порака ... има тука слика :)[​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,112
  1,031
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Во биос мести наместо AHCI mode во IDE мод.
  bios.png
   
  JensenInterceptor, Astro и на goran_oh им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Може да е тоа @Pulse што вели ама AHCI наместо IDE не дава обично ваков симптом. Треба да каже Storage controller not detected или слично и да даде само F3 да се избере quit.

  Кажи ми дали инсталираш од USB или од CD?
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,407
  5,576
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Windows инсталацијата не ти содржи сата драјвери, смени во иде и инсталирај така.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не е тој симптом :) ако е постара конфигурација може и да нема AHCI
  Јас типувам на проблем со CD драјв, лошо ISO, хардверски проблем, збунка со Integrated vs Discreet graphics, USB во legacy mode, вклучени LPT, Serial портови.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  XP нема AHCI / SATA драјвери ако не му ставиш.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Има SATA, нема AHCI/RAID ;)
   
 8. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  79
  19
  1 Март 2016
  [QUOTEКажи ми дали инсталираш од USB или од CD?][/QUOTE]
  Од екстерен CD-ROM го инсталирам Windows-ot :)
   
 9. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  79
  19
  1 Март 2016
  Да го сменам во IDE , би требало да се реши проблемот??
   
 10. krema

  krema
  Professor

  5,738
  5,021
  24 Јуни 2009
  Машко
  Смени во IDE како што ти кажаа погоре и ќе видеш дали ќе пројде.
   
 11. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Како се вика драјверот за SATA? Кој фајл е (*.sys)?
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,407
  5,576
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Врска немаш и ти јеботе :D
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мали.... ај иди види дали сум онаму ;) :D

  Драјвер за SATA има, можеби нема драјвер за AHCI. Не е само еден фајл туку зависи, каков чипсет е плочата? Најдобро пиши кој модел е.

  Пробај прво смени од AHCI во IDE. Провери дали постои RAID array активен. Има многу фактори кои може да се. Направи го прво ова погоре па види дали ќе падне.
  Чим инсталираш од CD може CD-то да не го бива. Потоа смени USB порта, ако е постара конфигурација може USB портовите да се изедени или да фатиле оксид па сигналот да не е добар и тоа да го бутка.

  Ајде, едно по едно па репортирај.
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Е кој е? Кажи барем еден фајл од чиста windows инсталација, не што е дел од дополнителен драјвер од матичната.

  IDE ≠ SATA. Кога си сменил во IDE, си ја фрлил SATA во вода. Тогаш BIOS-от емулира IDE и ги преведува командите, оперативниот систем гледа само IDE.
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да де, биосот емулира. И така добиваш SATA диск кој работи natively во Windows, но не прави NCQ и уште пар други работи. Тоа сакам да кажам.
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  4,652
  8,028
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Баш не е natively, туку emulated (од страна на БИОСот; а од страна на Windows е IDE), ама ај да не ја труеме темава веќе. И така еден од можните одговори, најлесен за имплементација, беше во вториот пост.
   
 17. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  79
  19
  1 Март 2016
  Фала на сите кои на било кој начин се обидовте да ми помогните, го решив проблемо , ништо не сменив во BIOS-ot... едноставно сменив тастатура на PS/2 приклучок и тргна инсталација на Windows-ot :) Сепак мислам дека @Astro беше во право кога пиша дека типува на некој хардверски проблем, USB во Legacy mode и слично, како и да е фала многу на сите !!
   
  Последна промена: 14 Септември 2017
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  5,738
  5,021
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи тастатура на USB ти правеше проблем?
   
 19. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  79
  19
  1 Март 2016
  Највероватно да, истиот проблем го имав и во минатото со мојот компјутер кој го користев за домашна употреба ... сега само се сетив на тоа :) инаку овој сега што сакав да го форматирам е на други луѓе :)
   
 20. krema

  krema
  Professor

  5,738
  5,021
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одлично :)
  Важно си го решил проблемот.
   
 21. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,407
  5,576
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Да бе, и ја ќе набројам 20 можни проблеми и ќе се погоди за еден да сум во право. Знаел Астро.. пфффф ништо не знае тој, само ти го гугла проблемот на интернет и се прави манга овде. :p :oh:
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  4,840
  6,076
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  [​IMG]


  Amateurs.....
   
 23. megaton

  megaton
  Intern

  1
  0
  21 Февруари 2018
  Imam windows xp i nikako ne saka da se startuva vo safe mode koga odam f8 pa izbiram safe mode se restartuva i ne saka da podigne windows, preku ms config ednas otidov da se startuva vo safe mode i nikako ne se okluci pc pa morav da go formatiram no sega pak ne saka, imali nekoe care, blagodaram unapred(se izvinuvam na nekogo ako mu preci sto pisuvam na latinica nemam kirilicna podrska instalirano)
   
 24. krema

  krema
  Professor

  5,738
  5,021
  24 Јуни 2009
  Машко
  Провери ладење на CPU.
  Инаку да знаеш дека никој нема да се замара со твојот проблем, информациите ти се многу сиромашни, барем да наведеше за кој хардвер станува збор!?
   
  На megaton му/ѝ се допаѓа ова.
 25. cupe

  cupe
  Intern

  4
  0
  11 Септември 2008
  Здраво имам проблем со постар лаптоп. Проблемот е во тоа што кога ќе го приклучам ми се појавува следнава слика.
  Проблав да го форматирам но тастатурата не работи, пробав со друга тастатура но исто ни таа не работи .
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 23 Февруари 2018
Слични теми
 1. Ivica_M
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,017
 2. kingpiN
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,039
 3. kikibt
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  523
 4. Tawe
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  943
 5. ernesto
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,199
Вчитување...

Сподели