1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows Photo Viewer

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Velix, 6 Август 2014.

 1. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Дечки имам еден проблем. Не сакајќи си ги избришав сликите од PC. Со програма ги вратив така да некои ги отвара а на некои еве што покажува:

  Capture.JPG

  Има ли решение за ова?
   
 2. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Искрено незнам која е причината зашто windows photo viewer и останатите windows алатки не ги препознавааат сликите во даден момент.Неколку пати ми се има случено и за моја среќа секојпат сум можел да ги прочитам преку Linux.

  - Изрежи бутабилно CD или USB
  - стартувај го линуксот (без да го инсталираш)
  - оди до локацијата со сликите и пробај да ги отвориш (најверојатно ке ги прочита)
  - копирај ги на второ USB (или на истото ама не сум сигурен дали ке можеш)
  - стартувај Windowss
  - копирај ги од второто USB назад на првобитна локација
   
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,630
  1,408
  27 Јануари 2011
  Машко
  A каде ги сними вратените слики? Да не ги сними на иста партиција или фолдер кај што биле старите.
   
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Прво на десктоп и после отворив нов фолдер и таму ги ставив. :)
   
 5. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Имам веќе линукс на лаптоп. Можам таму да средам. Значи само треба да ги отворам и после на друго USB да ги префрлам?
   
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Да.
   
 7. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Пак исто не знам што е проблемот.
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,302
  19 Јули 2013
  Ако фалјовите се оштетени, и трипати да ги префрлаш на линукс, нема да се оправат.
  Дали и со друг прегледник за слики исто не се отвораат? Пробај со XnView, IrfanView...
   
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Пробав со многу и на интернет онлајн не ги отвара нигде не ги прикачува. А со XnView и IrfanView не сум пробал. Сега баш ќе пробам. Ако даде порака ќе ви пишам да видите што кажува.
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
  Оштетени се, џабе пробуваш. Единствено да пробаш со друга програма за recovery да ги вратиш.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Вракај ги на нова партиција, а таа кај што ти биле претходно не ја користи, изгаси програми, срвиси... се што ја користи истата оневозможи го. Можно е да се запишат нови битови на локација каде што стоеле битовити од сликите, во тој случај ти се отидени во неповрат.

  Со која програма вракаше?
  - Неколку пати recuva ми завршила работа и тоа баш за слики, околу 300 GB успешно вратени. Скенирај со подолгата метода, нешто како fullscan или complete scan или deep scan е означена.
   
 12. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Со recuva ги вратив ама ништо работа го форматирав компјутерот веќе. Пред да го форматирам префрлав се во D така да и сликите. И ги имаш и во D и во My Pictures во документс. И од документс ги избришав така да и тие во D ми се избришаа. И со оваа програма ги вратив. И не знаев дека има проблем и формат му дадов веќе... :(
   
 13. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Сигурно си ги префрлил или само си им ставил шорткат-и?

  Ако ти се само шорткат-и во D папала маца.

  Ако си ги префрлил во D со форамт би требало да се избрише само C, освен ако намерно не си го форматирал и D, но и да си го форматирал и D, и не е така страшно, ке можеш да ги вратиш ако по форматот немаш запишувано нови пдатоци на D.

  Дополнително пробај со getdataback и File Scavenger и вратените податоци зачувај ги на партиција различна од онаа на која се наоѓале вистинските слики.
   
  На Velix му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Го форматирав само C. Така да во D си ги префрлив сите мои важни податоци филмови, игри... така да и сликите ми се таму. Ако можам да ги вратам некако од C поново ама не верувам бидејќи формат му дадов. Да направев Windows.old подруго ќе беше. Ајде ќе пробам со овие програми кои ми ги дадовте па белки ќе биде нешто. :)
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Друг пат ништо не чепкај, снимај, преснимувај на дискот што е зезнат. Така имаш поголеми шанси...
   
 16. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Снимајќи ги фајловите во D пред да го форматирам го имаше и во D и во My Pictures во Documents. И сега јас овој My Pictures сто се наоѓа у Users... го избришав арно ама и овој од D се избришал. Го избришав затоа што го имав фолдерот на два места. Потоа со recuva ги вратив и еве ти друг проблем...
   
 17. Velix

  Velix
  Intern

  283
  22
  9 Март 2014
  Машко
  Дечки со ова програма сликите се отвараат. Али треба да ја регистрирам. барав по торент нема ништо све вируси. Сега го скенирам и најде неколку. Значи не се сигурни овие од торентиве. Ми се успори цел Windows. Затоа ако има некој клуч или крак во оваа програма да ми даде?
   

Сподели

Вчитување...