Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows na Mac!

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Vistinski hit vo posledno vreme e toa sto moze na Mac da mu se instalira kako vtor operativen sistem i Windows.
A toa e mozno so alatkata narecena BootCamp koja moze da ja najdete na sajtot na apple: http://www.apple.com/macosx/bootcamp/
Glaven preduslov za da mozete da ja instalirate ovaa alatka e da imate Intel baziran Mac.
Dokolku sakate da bidete glavni fraeri :) a imate Mac i da se falite deka ste "hakercinja" pobrzajte i simnuvajte.
Veruvaje site ke vi zaviduvaat sto imate Mac a imate i windows :D
I ne zaboravajte da kazete podole nekoj zbor od vaseto iskustvo.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Искрено не гледам како би можело да се фалам со тоа што имам XP на мојот Мак... Да не речам дека дури и се срамам, меѓутоа морам затоа што имам стекнато навика на Windows (за жал)...
Како коментари за искуство, сериозно, ако немате некоја поголема причина да инсталирате Win на макот, немојте, греота е :).
 

DONIKS

Intern
29 јануари 2009
26
0
ZDRAVO! imam power book g4 OS X 10.4.11 i sakam da instaliram windows kako mozam toa da go napravam.

bootcamp za ovaa verzija na OS nema. pozz
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.552
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Твојот лаптоп има процесор PowerPC G4. За таа платформа нема Windows.

Единствена опција ти е некој вид на емулација, но тоа ќе биде малце споро.
 

ivan_wolf

Intern
7 октомври 2009
44
4
Погледнете интересно за MacOS X Leopard
Код:
http://makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=358:macos-x-leopard-&catid=34:IT%20%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8&Itemid=54
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Препорачувам паралелс. Јес да е со послаби перформанси, ама многу ми се свиѓа "кохеренс" модот (виндоус апликации се понашаат и се стартуваат како да се Мек-ови).
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно