• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Media Player Stream

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Појма немав кај да ја ставам темава, па преместете ја кај сакате.
-----------------------

Може ли некој да ми каже како се прават Windows Media Player фајлови, како оние за интернет радиа ( и Антена 5 има вакво), кога во ВМП ќе го отвориш се конектира со серверот (поточно јас) и тоа што кај мене моментално свири во ВМП да свири и кај него. Stream со други зборови.

Се измачив али нижто не најдов, сега пробувам нешто со VLC плеерот, па ке видам, а вие помагајте!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
може има друг начин но овој е најлесен по неме
земи веќе некој stream и стави го во листа

јас користам xmplay но може и преку winamp

во track info горе ја има адресата смени ја и apply сега тој новиот .mp3 ти покажува кон нова локација т.е. адреса

наравно има и други начини но овој е најлесен по мене.

winamp има опција за Stream-ови но не сум го користел неколку години така да сум заборавил:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
OK, го решив со WinAMP -> IceCast2 -> OddcastV3

Aj da go dosuredam, pa koj saka neka se prikluci na Radio Dj FM! :D
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Тоа не е решење, финтата е да имаш сопствен стриминг сервер а не како тој ICEcast и слични каде што серверот е којзнае во која држава и може да те слушаат до 4 луѓе.
Целата работа е да имаш на твојот ПЦ програм-сервер кој ке кодира во кодекот AACplus па така да и со 32 килобити ке се постигне супер квалитет.
Иначе јас го користам вин медиа енкодерот но проблемот е во тоа што тој
не подржува AACplus туку MP3 па мора да местам на 128kbit/s
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Не бре чоек. Или јас не сваќам, али серверот иде преку мојата машина, и секој кој сака да слуша се поврзува на мојата ИП на мој компјутер.

Нов сум во областа и не се разбирам нешто многу :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
845,837
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно