• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows Media Player Stream

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Појма немав кај да ја ставам темава, па преместете ја кај сакате.
-----------------------

Може ли некој да ми каже како се прават Windows Media Player фајлови, како оние за интернет радиа ( и Антена 5 има вакво), кога во ВМП ќе го отвориш се конектира со серверот (поточно јас) и тоа што кај мене моментално свири во ВМП да свири и кај него. Stream со други зборови.

Се измачив али нижто не најдов, сега пробувам нешто со VLC плеерот, па ке видам, а вие помагајте!

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
може има друг начин но овој е најлесен по неме
земи веќе некој stream и стави го во листа

јас користам xmplay но може и преку winamp

во track info горе ја има адресата смени ја и apply сега тој новиот .mp3 ти покажува кон нова локација т.е. адреса

наравно има и други начини но овој е најлесен по мене.

winamp има опција за Stream-ови но не сум го користел неколку години така да сум заборавил:)

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Тоа не е решење, финтата е да имаш сопствен стриминг сервер а не како тој ICEcast и слични каде што серверот е којзнае во која држава и може да те слушаат до 4 луѓе.
Целата работа е да имаш на твојот ПЦ програм-сервер кој ке кодира во кодекот AACplus па така да и со 32 килобити ке се постигне супер квалитет.
Иначе јас го користам вин медиа енкодерот но проблемот е во тоа што тој
не подржува AACplus туку MP3 па мора да местам на 128kbit/s

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Не бре чоек. Или јас не сваќам, али серверот иде преку мојата машина, и секој кој сака да слуша се поврзува на мојата ИП на мој компјутер.

Нов сум во областа и не се разбирам нешто многу :)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,958
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно