Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows IP Firewall [WIPFW]

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
За оние коишто користат Windows оперативен систем, иако постои вградено во самиот ОС, ICF (Internet Connection Firewall), ова е нешто што е понапредно и поефикасно во контекст со филтрирање на пакети и систем за менаџирање. WIPFW (Windows IP Firewall) е Windows верзија од првобитниот софтвер кој беше направен за FreeBSD оперативниот систем, IPFW. Можете да ги користите истите функции како што се и кај FreeBSD верзијата...
И да, нема GUI..го задржале стариот CLI стил ;)

Официјална страна: http://wipfw.sourceforge.net/

Преземање: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=113599

wipfw - IPv4 packet filter for Windows 2000/XP/2003 based on IPFW(FreeBSD firewall).

Внимание: Ако се решите да го користите WIPFW, внимавајте на вашите сетинзи бидејќи Windows-от користи многу од IPC (Inter-Process Communication) и RPC (Remote Procedure Call) за да внатрешно извршува насочувачки операции, ако случајно по грешка ги исклучите овие процеси меѓусебно со firewall-от, можно е да останете со неисправна Windows машина. Прочитајте ја документацијата за да избегнете несакани последици доколку се решите за овој софтвер.

:spienje:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
FREE :)) нема досадни pop-ups и креираш "правила" (rule set) која IP адреса да се конектира до тебе, забрана на локално конектирање
(пример:
00200 deny ip from any to 127.0.0.0/8
00300 deny ip from 127.0.0.0/8 to any
)
,блокирање на цел subnet (CIDR), протоколи... едноставно имаш контрола и сигурност....;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно