• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows и Ubuntu на еден компјутер

  • Ја почнал/а темата reng
  • Време на почнување

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Сакам да знам што се треба да направам за да го ставам и Убунту во компјутерот. Значи сега имам Windows, каде хард дискот ми е поделен на две партиции, можно е да имам уште една сокриена незнам не сум проверил. Па сакам да слушнам ваш предлог како најлесно да го ставам и убунту. Дали мора едната партиција да ја форматирам и да направам како што негде прочитав boot и swap партиции нови.
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2944
Ваквите теми треба да ги ставите како важни и да бидат на почетокот со прецизен наслов на темата за да не отвара секој иста тема.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Иако новото Убунту 8.04 дозволува користење на една партиција за Windows и Ubuntu, сепак јас би ти препорачал користење на одделни партиции. Најпрво со некој програм за уредување на партиции намали ја едната партиција и остави околу 10 гига слободен (непартициониран) простор на дискот. Потоа подигни го Ubuntu преку live cd и подигни ја инсталацијата. Кога ќе стигнеш до делот за креирање на партиции ќе направиш една партиција swap (512MB - 1GB). Потоа од останатиот простор ќе креираш ext3 партиција и ќе наместиш mount point /. Ќе одбереш ext3 партицијата да се форматира и ќе продолжиш со инсталацијата. Ubuntu инсталерот автоматски ќе го препознае Windows и ќе го додаде во опциите за бутирање на новосоздадениот grub bootloader. По завршување на инсталацијата, ќе го рестартираш компјутерот и при секое негово вклучување ќе можеш да бираш кој OS сакаш да го подигнеш.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Најдобро е да се инсталира убунтуто на посебна партиција. Зошто? Епа, windowsот користе NTFS фајл систем, а Линуксот ext2 / ext3. Овие фајл системи се тотално различни и иако убунтуто ги препознава фајл системите на виндовсот и може да се инсталира на нив, перформансите ќе бидат значително намалени и брзината на која работи.

А за swap, најдобро е да креираш swap партиција со големина SWAP=RAM*2, значи ако имаш 512 RAM праиш 1GB swap
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Колку што разбрав доколку направам нова партиција која линукс ќе ја форматира во ext, тогаш нема да можам да ги префрлам фајловите од една во друга партиција NTFS -> EXt. Прочитав дека со Fat ќе може истите да се префрлаат. Ова со партициите ми е јасно, еве да речам дека само сакам да го тестирам Линуксот, па сакам без да бришам партиција да го инсталирам. Не ми е важно дали ќе биде спор, може би и нема ни да осетам.
Пробав со предлогот на Јовче во другата тема со помош на wubi, ама повторно инсталацијата ми го отвори партиципарот, односно да одберам дали на цел или на друга партиција. Епа не ми е јасно ако се инсталира во некој фолдер на истата партиција зошто повторно ми се прикажува прозорот за партиција. Ме прашува нели пак на цел хардиск или на неформатиран дел, а со wubi може без да се прави нова партиција. Ако некој инсталирал Ubuntu без да прави нова партиција нека ми објасни точно како сето тоа се одвива за да не дојдам во ситуација да изгубам се од комјутерот.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Колку што разбрав доколку направам нова партиција која линукс ќе ја форматира во ext, тогаш нема да можам да ги префрлам фајловите од една во друга партиција NTFS -> EXt. Прочитав дека со Fat ќе може истите да се префрлаат. Ова со партициите ми е јасно, еве да речам дека само сакам да го тестирам Линуксот, па сакам без да бришам партиција да го инсталирам. Не ми е важно дали ќе биде спор, може би и нема ни да осетам.
Пробав со предлогот на Јовче во другата тема со помош на wubi, ама повторно инсталацијата ми го отвори партиципарот, односно да одберам дали на цел или на друга партиција. Епа не ми е јасно ако се инсталира во некој фолдер на истата партиција зошто повторно ми се прикажува прозорот за партиција. Ме прашува нели пак на цел хардиск или на неформатиран дел, а со wubi може без да се прави нова партиција. Ако некој инсталирал Ubuntu без да прави нова партиција нека ми објасни точно како сето тоа се одвива за да не дојдам во ситуација да изгубам се од комјутерот.

јас инсталирав и Ubuntu и Kubuntu со Wubi и кога доаѓа делот да се избере партиција јас си кликам next, ништо не менувам и Linux-от си се инсталира во фолдерот на Wubi.:D досега несум имал проблеми со тоа.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
jas go instalirav ubuntu 8.04 vo local disk d: ...ne kreirav posebna particija za swap. Sega e u redu.. pa ke vidime do koga :))
the same..

Install inside Windows..
25ov1nb.jpg

Neznam shto e razlikata.. I vaka funkcionira..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Разликата е во фајл системот. NTFS фајл системот ги организира фајловите на друг начин он extX фајл системите... и поспор е линуксот на НТФС
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Разликата е во фајл системот. NTFS фајл системот ги организира фајловите на друг начин он extX фајл системите... и поспор е линуксот на НТФС

pa Aleks mene ic ne mi koci linuxot. neznam sto moze da bide pobrzo od toa sto e kaj mene...
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Луѓе немаше да прашувам ако не сум сигурен дека Убунту нема да ми избрише се во комјутерот. Некаде прочитав дека на некој му го избришал windowsot, затоа и ве прашувам да знам како без нови партиции да си го инсталирам убунту заедно со windowsot. Не ми е јасно што ќе направи откако ќе му стиснам next.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Луѓе немаше да прашувам ако не сум сигурен дека Убунту нема да ми избрише се во комјутерот. Некаде прочитав дека на некој му го избришал windowsot, затоа и ве прашувам да знам како без нови партиции да си го инсталирам убунту заедно со windowsot. Не ми е јасно што ќе направи откако ќе му стиснам next.
Linux kje ti izbrishe windows? Shpekulacija..
Slobodno odi "Install inside Windows", odredi particija, vnesi user i password i odi next... Pri sekoe sledno ukluchuvanje na kompjuterot, kje ti bide ponudena opcija preku shto da da vlezish..
Podolgo vreme go imam taka, i barem do sega sum nemal problemi.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа сега... може да го избрише виндовсот ако се одбери на цел хард диск да се инсталира
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Fala sega mi kazuvas koga go izbrisav cel windows.

Daj kazete care sega sto da pravam ili barem kako da napravam da imam adsl na komjuterot vo ubuntu.

Inace wubi otvara ista instalacija kako i samiot ubuntu nema razlika.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Fala sega mi kazuvas koga go izbrisav cel windows.
LoL.. Na koj nachin go instalirashe linuxot? Ti kazhav predhodno kako mozhesh da instalirash ubuntu na nekoja particija, bez da go chepkash windowsot..
barem kako da napravam da imam adsl na komjuterot vo ubuntu.

za ova mozhesh da otvorish nova tema dokolku nema takva.. Bi bilo korisno i popregledno i za nekoj ostat so istata namera..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
reng, за конекција има ненормално многу теми тука ... нема потреба за нова отварање
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Da ama mene mi bara samo password probav, a username mi go koristi imeto od komjuterot. Kazete mi dali postoi moznost da se vrati nesto od komjuterot.

Resenie baram luge, pomognete mi. Imam formatiran komjuter so ubuntu vo nego i nemam pojma kako da gi vratam podatocite i da si instaliram pak windows.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Fala sega mi kazuvas koga go izbrisav cel windows.

Daj kazete care sega sto da pravam ili barem kako da napravam da imam adsl na komjuterot vo ubuntu.

Inace wubi otvara ista instalacija kako i samiot ubuntu nema razlika.

точно дека wubi отвара иста инсталација како и самиот ubuntu, но кога ке го инсталираш ubuntu-то ти се инсталира во wubi фолдерот без да подесуваш партиции и други работи. како што реков во претходниот пост-јас имам инсталирано и се оставив под default-ништо несум менувал и си се инсталираше без проблем. windows-от не е чепнат.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Epa zatoa me zezna mislev deka so wubi nesto drugo ke se sluci. Probav da go prekinam formatiranjeto ama toa si prodolzilo, pa go ostaviv do kraj i ete nemam windows. Sega neznam kako da si gi vratam podatocite. Pak li format da pravam.
A uste ne mi e jasno kaj go najdovte toa install inside windows.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Епа ако сакаш да го прекинеш форматирањето на хардот, едноставно извлечи го кабелот за напојување од задната страна на куќиштето и завршена работа:bravo::LOL:
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Zavrsi sega a i toa nemase nisto da mi resi mislam, sega ke imav totalno ne funkcionalen komjuter. Vaka barem ubuntu imam. Mi treba nekoj sovet od vas sto da pravam vaka nisto nemozam. Ako go formatiram ke izgubam poveke raboti, a da gi vrakam vo ubuntu nemozam.

Me interesira dali e mozno da ne e formatiran diskot samo da e trgnat od boot xp. Inace cel disk stisnav preku wubi, a so xp instalacija mi kazuva deka imam unknown particija so 137 gb, od 250 hdd. Drugo mi vika deka imam sloboden prostor vo ubuntu od 218gb i nema nikakva particija vnatre kako sto imase pred instalacijata.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Zavrsi sega a i toa nemase nisto da mi resi mislam, sega ke imav totalno ne funkcionalen komjuter. Vaka barem ubuntu imam. Mi treba nekoj sovet od vas sto da pravam vaka nisto nemozam. Ako go formatiram ke izgubam poveke raboti, a da gi vrakam vo ubuntu nemozam.

Me interesira dali e mozno da ne e formatiran diskot samo da e trgnat od boot xp. Inace cel disk stisnav preku wubi, a so xp instalacija mi kazuva deka imam unknown particija so 137 gb, od 250 hdd. Drugo mi vika deka imam sloboden prostor vo ubuntu od 218gb i nema nikakva particija vnatre kako sto imase pred instalacijata.

pa vlezi vo ubuntu... i vidi dali uste ti stoi windowsot vo C: ...ako stoi znaci ne ti e formatiran tuku nekoj drug problem e.
i btw sto ne go instalirase linuxot vo drugata particija koga veke imas windows vo ednata part.
ti pisav gore mislam... windows imam vo c: a linux vo d:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
870,975
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно