• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

windows aplikacii na linux ? baram odgovor

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci koristam vo isto vreme i windows i linux ubuntu....sakam da go koristam celosno linuxot zatoa sto od koga pocnav da programiram windowsot mi stana mnogu glup operativec :D....no seuste go koristam zaradi nekoi aplikacii sto gi ima na windowsot i od igri kanterot :D...ima li sansi tie programi da mozat da se instaliraat na linuxot?

i uste nesto....ako imate nekoj tutorial za podesuvanje na osnovni raboti vo linux t.e imate link pistete go?

fala mnogu odnapred....pozdrav
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Во исто време ? Витруелна машина или ? Ако имаш и Линукс и Виндоуз на ист ПЦ тоа се вика Dual Boot. Значи некои програми можат да се инсталираат со емулаторот wine а некои не .

Подесување на основни работи како на пример ? Погледни во секцијата за туторијали.. има неколку туторијали за Линукс
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
vaka

znaci da na isto PC....no na razlicni particii ne so pomos na virtuelni drajvovi pa na ista particija....a za osnovni raboti mislev....na pr znam deka site novi update-ovi se prakjaat kako predupreduvanje u sistem tray-ot i lesno se doagja do niv...no me buni na pr dali ima nesto kako device menager-ot na windowsot da vidam dali gi ima instalirano site driveri za graficka maticna cpu itn...dokolku nema da probam da gi najdam i da instaliram...se snajdov za g++ i gcc kompajlerite kade se instaliraat vo toj menagerot ne mi teknue kako se vikase zs sega sum na windows...toj menager usvari sluzi za update-uvanje na vekje instaliranite programi ili? ..... ajde i ke proveram vo tutorijalite ... nov sum na forumov i ne sum go rascepkal ... ako mozete neso odgovorete mi... :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Која дистрибуција ја користеш? Ако си на убунту оди

System > Administration > Restricted Drivers ... Тука би требало да ти ги даде драјверите за графичката, ако ти ги даде само штиклирај ги и aply

иначе нетреба да бараш драјвери за матична ова она .. само за графичка, се друго си има сам со себе.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
+совет: ако отвориш терминал и напишеш dmesg ќе добиеш многу информации за тоа што нашол и што направил кернелот (срцето на оперативниот систем) од хардвер.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Не верувам дека ќе се снајде со излезот на dmesg ... ова се информациите кои керленот ги произнесел при бутирање на системот
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Има многу програми кои работат со wine на линукс ... фотошоп, дота, IE (lol), нотепад.... етц.... многу не ми текнува сега
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.122
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно