• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows Акаунти

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Пред 10тина минути инсталирав стајл со МАЦ ОС , но не ми се допаѓаше и го ибзиршав... правам рестарт на компјутерот и кога го стартував ми се појавуваат двата акаунти што се од компјутерот.
“Administrator“ и “Пепси Мен“


Како може да направам да не ми се појавуват кога ми се стартува компјутерот...
Фала ондпаред, и ако може побрзо одговоро пошто се брзам..

едит:
сум утнал темната :ermm:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
odi vo control panel, user accounts i vidi proveri tamu imas opcija odberi si kako sakas taka ce ti startuva...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
odi vo control panel, user accounts i vidi proveri tamu imas opcija odberi si kako sakas taka ce ti startuva...
Не гледам ја таму никаква опција да направам да не ми се појавува тоа за логирање на секое стартување на компјутерот...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Administrator акаунтот е системски акаунт од windows и тој ти е неменлив. Јас сум логиран кај мене на компјутер на Администраторот и се ми е ок.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
odi vo control panel, user accounts i vidi proveri tamu imas opcija odberi si kako sakas taka ce ti startuva...
Potochno...
Vo user Accounts ti se pokazhani site aktivni useri, t.e site useri preku koi mozhish da se logirash vo kompjuterot, taka da , iskluchi gi site da ne se aktivni, osven toj so koj planirash da se konektirash..
I dokolku ostane samo eden mozhen aktiven account, pri sledno vkluchuvanje avtomatski/direktno kompjuterot ke si se logira na edinstveniot aktiven user.
Probaj i vaka..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Иам два... едниот е мој “Пепси Мен“, тој што ми е Администратор , само преименуван (Computer Administrator) и Guest, али тој е исклучен...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Еве вака ќе се стартува компјутерот во твојот јусер без да те прашува:

Код:
 1.Click Start, click Run, type regedit, and then click OK.2.Locate the following registry key:
[B] HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARE -> Microsoft [/B][B]-> [/B][B]WindowsNT [/B][B]-> [/B][B]CurrentVersion [/B][B]-> [/B][B]Winlogon[/B]
3.Using your account name and password, double-click the DefaultUserName entry, type your user name, and then click OK.
4.Double-click the DefaultPassword entry, type your password under the value data box, and then click OK.
 If there is no DefaultPassword value, create the value. To do this, follow these steps:
 a. In Registry Editor, click Edit, click New, and then click String Value.
 b. Type DefaultPassword as the value name, and then press ENTER.
 c. Double-click the newly created key, and then type your password in the Value Data box. 
5.Double-click the AutoAdminLogon entry, type 1 in the Value Data box, and then click OK.
 If there is no AutoAdminLogon entry,create the entry. To do this, follow these steps:
 a. In Registry Editor, click Edit, click New, and then click String Value.
 b. Type AutoAdminLogon as the value name, and then press ENTER.
 c. Double-click the newly created key, and then type1 in the Value Data box.
6.Quit Registry Editor.
7.Click Start, click Restart, and then click OK.
Од: http://support.microsoft.com/kb/315231
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Многу ти фала. И ја се шуткав низ суппорт.микрософт али не налетав на нешто такво...

:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно