Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 98 : installation & dual-boot ?

Статус
Затворена за нови мислења.

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Јас имам проблем: морам да инсталирам Windows 98 поради една програма која е направена неодамна (чудно, нели ?), но работи само на '98ца. Финтата е што јас никогаш немам инсталирано Win 98, туку само XP, па не знам дали инсталацијата е идентична како кај XP, или има некои екстра чекори ? Исто така би сакал да креирам нова партиција за 98 на пример со Partition Magic, а после инсталацијата да имам dual-boot. Виртуелизација на системите не би сакал да правам. Многу ми е итно !Благодарам.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Win 98 користи фат32 фајл систем а икс пе -то веројатно ти е со нтфс фајл систем.Препорачливо е да се инсталира прво виндоус 98 па потоа икс пе.Исто така имај на ум дека ако икс пе-то ти е со нтфс партиција нема да можеш да пристапиш до тој дел од хард дискот преку виндоус 98.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Зошто не пробаш вака: На ехе фајлот кликни со десно копче од маус и оди на Properties. Во табот Compatibility одбери Windows98.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Колку што знам 98 може да се инсталира преку дос освен ако не најдеш на интернет некоја програма полесно да го инсталираш. Кога ќе инсталираш 98 нема да можеш да пристапиш кон xp освен ако не направиш специјален фајл со кој како опција ќе има 98 и xp при стартувањето да бираш. Или може после инсталацијата на 98 да го инсталираш xp и така ќе ги имаш двата. Пробај да најдеш програма за да влезеш во дос.

Фајлот за промена за пристап е „boot.ini“.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
@ aleksandar_te :D

Се работи за комплексна програма која работи со бази на податоци... не верувам дека може така да работи. Всушност се работи за програмата за здравството од Фондот на Министерството за здравство кое им ја направи за концесионерите-доктори...
Е сега видете ја претпоставката на Фондот: дека сите доктори имаат windows 98 на своите компјутери и ја направиле компатибилна САМО со win 98. Знаете Ајнштајн што рекол за универзумот и човековата глупост.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Незнам дали знаеш англиски ама странава би требало да ти помогне за инсталација. Вака пет дена да ти пишувам може нешто да утнам, бидејќи одамна не сум инсталирал 98. Ако нешто не ти е јасно прашај.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
@ aleksandar_te :D

Се работи за комплексна програма која работи со бази на податоци... не верувам дека може така да работи. Всушност се работи за програмата за здравството од Фондот на Министерството за здравство кое им ја направи за концесионерите-доктори...
Е сега видете ја претпоставката на Фондот: дека сите доктори имаат windows 98 на своите компјутери и ја направиле компатибилна САМО со win 98. Знаете Ајнштајн што рекол за универзумот и човековата глупост.

da ne e slucajno kapitacija4/kapitacija ?
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
JAs koga sum nstaliral 98 posle XP sekogas sum imal problemi. Ako e mozno prvo 98 instaliraj. Sega ja ne sfativ dali veke imas XP ili moze da pocnes od prazen HDD, ako e vtoriot slucaj eve na kratko. Znaci FAT32 particija za 98, stavas sturtup 98 floppy, imas na internet kako da ja najdes, stavas 98 cd i boot-iras preku floppy. go naogas cd-to i setup.exe fajlot, go starutvas i si tece instalacija na 98. Drugata praticija moze da ti e NTFS samo sto nema da ja gledas od 98-cata. XP znaes kako se instalira. Samiot XP ke si go vidi Win98 i ke si kreira vlez za nea vo boot.ini. Koga ke se instalira XP ke imas izbor koj win da go podignes.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Kapitacija 4 kolku sto znam raboti i na WindowsXP. Samata programa raboti so BDE (Borland Database Engine). Treba da gi instaliras BDE i bazite da gi kopiras vo folderot od programata. Ustvari imas upatstvo na CD-to.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
@aleksandar_te

Абе програмата се подигнува, но одредени клучни функционалности не работат под XP - тука спаѓа печатењето на месечни извештаи за фондот ...
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Работи и на XP, али ја м***р си е**ф додека ги пребацив податоците од дискета од ноутпад фајл у база. Некоја Paradox база користи у п*. Антика е програмот и тој што го правел е син на некој од вработените во фондот, па наплаќа и по 1000 денари за внесување на податоците...
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Срамота ... Како може на ниво на министерство да се додели ваква програма каде дупките се поголеми од функционалностите ? Па и 10 000 евра да платат за една ваква програма, тоа не се многу пари на ниво на министерство, за саглам програма...

Инаку одделот за „информатика“ на фондот потврдува дека програмата работи целосно на 98.
 
23 јули 2007
338
9
Купи си хард диск за ефтини пари и на него инсталирај Win98. На пр. хард диск од 1 Gb и ако има нешто на него прво форматирај го па потоа инсталирај Win98 и стави го како втор диск на компјутерот.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Bea toa vreminja koga vojkan instalirashe 3.11-ki, pa 95-ki, pa 98-ici, pa 98 SE, ME, 2000-ki....

Јас имам проблем: морам да инсталирам Windows 98 поради една програма која е направена неодамна (чудно, нели ?), но работи само на '98ца. Финтата е што јас никогаш немам инсталирано Win 98, туку само XP, па не знам дали инсталацијата е идентична како кај XP, или има некои екстра чекори ? Исто така би сакал да креирам нова партиција за 98 на пример со Partition Magic, а после инсталацијата да имам dual-boot. Виртуелизација на системите не би сакал да правам. Многу ми е итно !Благодарам.

Chista instalacija -> http://support.microsoft.com/kb/221829

Ako vekje imash instaliran XP, eve kako da instalirash Win98 posle toa -> http://www.petri.co.il/install_windows_98_after_windows_xp.htm
 
D

DimitarMK

Гостин
јас мислам дека најдобро ти е да си инсталираш 98мица на вирутуелна машина ;)
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Во ред е луѓе, благодарам многу, проблемот го решив на bruteforce: инсталирав 98 и го тргнав XP од компјутерот (инаку тој компјутер е најмногу предвиден за канцелариска работа, така да не е некое чудо од хардвер)

ПС. Се помирив со идиотштината од програма на Фондот, такозваната kapitacija, која работи само на 98. Paradox ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.415
Најнов член
g0rd0n
На врв Дно