• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 8

Би го инсталирале ли Windows 8 Costumer Preview како Primary OS.


  • Вкупно гласале
    219

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,253
Ха, WIMP воопшто не е променето бе луге, истиот интерфејс од Windows 7 е како можете да кажете дека WIMP е напуштено или променето во 8.
И јас го хејтав метро стартот, али додека не го пробав, сосема ОК си е за пребарување и стартување на програми, истото она за што служеше и старото старт мени.
Е сега оние метро програми што ги има во ова метро старт мени дефинитивно се за тач дисплеи и нема што да бараат во десктоп околина.
Али who gives a fuck, како што кажав и претходно, 99.9% од времето Виндоусот е вклучен на стандардниот десктоп интерфејс, а метро стартот одлично си ја врши работата на старото старт мени.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Прочитале руси како паламудат дека метрото нечинело, руски комиње, истите тие навечер го маваат на web cam, преку ден серат и шират анти-америчка пропаганда...ова не чинело она не чинело...амд е боље, нвидиа е боље, интел растура..они ги наметнаа сите тие концептуалнo натпреварувачки муабети.....ко за тимови за фудбал да правиме муабет...срамота :) Па сеа ај да се напраам паметен и ќе серам и ја за метрото..... каков муабет се наметнува...крај....северна, јужна трибина на градски.... :) Грдото па грдото.......ја на старт мени кликам само еднаш псоле фреш инстал само да наместам My Computer на декстоп. Десен клик Show on Dekstop.....ко да гинеме у старт мени секој ден....hhh
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
ама енвидиа се за едно побољи :)
 

aleksandarj

Intern
31 октомври 2008
17
7
Јас искрено не сум импресиониран ни малку, а ќе објаснам и зошто.

#1: Исфрлено е Aero, како што го знаевме во Windows 7. Стилот е крстен Aero Lite, ама нема врска со стаклениот аеро ефект од претходните Windows верзии, туку изгледа како некоја тема од времето на Windows 98, на многу портали е спомнато дека полош дизајн ни дете не може да направи.
#2: Приказната со Metro UI (по ново Windows 8 Style) продлабочува, и сега не е можен директен линк до Desktop, туку мора прво да ви се појави Full Screen менито при стартап.
#3: Три верзии по ред не го сменија начинот на инсталација, а за да биде врв во оваа верзија и го уништиле, ставиле еднобојни позадини, да не речам како на XP текст модот станал.
#4: Internet Explorer 10 е интегриран длабоко во системот, и си има своја сопствена Full Screen апликација, за разлика од другите браузери кој во моментот се достапни како алтернатива. Стара политика на Microsoft, иако повеќепати се предупредувани и од Европската комисија и од поддржувачите на слободниот софтвер.
#5: Бут-лоадерот се однесува параноично и кон Windows верзии, односно ако паралелно инсталирате седмица и Windows 8, прво ќе ви стартува осмицата, па ако одберете Windows 7 дури после рестарт ќе дојдете до вашиот одбран оперативен систем.
#6: Десктоп гаџети веќе не постојат во оваа верзија или барем јас го добив тој впечаток, не ме држете за збор за ова не сум сигурен.

Ова се неколку од проблемите кои оваа верзија на Windows ги носи со себе, големо разочарување, а сум делумно сигурен дека истото го мислат повеќето од Desktop корисниците. Како и да е ќе видиме Microsoft со вакви експерименти што ќе направи со продажбата на овој OS...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,357
10,299
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Едно нешто што досега ептен ме нервирало е што ако бутнеш драјв што има партиција што не е на мајкрософт искача попуп како параноичен FORMAT FORMAT FORMAT. Тоа да се среди.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,253
#2: Приказната со Metro UI (по ново Windows 8 Style) продлабочува, и сега не е можен директен линк до Desktop, туку мора прво да ви се појави Full Screen менито при стартап..
Кај мене се појавува директно десктопот без да стискам, ништо немам твикувано, во стартап програми ги имам Nexus dock и XWidget можеби до нив е.
 

aleksandarj

Intern
31 октомври 2008
17
7
Би требало да се средува со дополнителна алатка, ама не е тоа тоа. Обично алатката што не е вметната во Windows или не е добро оптимизирана или пак го кочи на стартап.
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
3. E-MAIL клиентот е перфектен, за секунда се поврзуваш на google, yahoo, hotmail. Не треба ни pop, ни моп, ни smtp. Кликаш ADD и ти се прикажуваат сите фолдери, сите пораки. Башка ти ги прикажува на метрото.
Кај го најде тоа да се приклучиш на друг е-мајл што не е Hotmail јас сакам на Yahoo да си ставам е-мајл ама неможам да најдам автоамтски Hotmail ми дава.
Фала за информација
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
819
228

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
346
Кај го најде тоа да се приклучиш на друг е-мајл што не е Hotmail јас сакам на Yahoo да си ставам е-мајл ама неможам да најдам автоамтски Hotmail ми дава.
Фала за информација

Кога ќе ја ставиш стрелката горе десно во ќош, тогаш од десната страна на мониторот ти излегува мени, па идеш Settings, pa Accounts, и таму имаш да одбереш Add different account (нешто така). Али во моментот Windows mail апликацијата само подржувала Hotmail i Gmail акаунти. Во скоро вереме би требало и Yahoo да може.
 

jimmyMK

Gaining Experience
20 септември 2011
144
56
Melbourne/Ohrid
jimmyMK's setup  
Processor & Cooler
Intel i3
Motherboard
Gigabyte GA-P61-DS3-B3
Storage
1TB
PSU
Hantol 700W
RAM
4GB
Video card
Sapphire HD6570
Mouse
Atech
Keyboard
Atech
Audio
Realtek
Monitor
MAG 19
OS
Windows 7
pobrzo bi instaliral Mountain Lion nego Win8!So li mislele ovie od microsoft ja neznam
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Оди со обичната сосема доволна е. Бенифитот од про ке го остеиш само ако користиш некоја од оние дополнителни функции што мене искрено не ми значат.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Знае ли некој како да активирам Windows 8 RTM Pro, бидејќи некои од функциите не ми се достапни ?
Сеуште нема добар крак, ќе има ваљда кога ќе излезе и официјално во октомври.

Зашто не си симнеш од Microsfot Enterprise верзија со лиценца за 90 дена ?
http://msdn.microsoft.com/en-us/evalcenter/jj554510.aspx
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
Јас можам да ти го активирам легално ама за 1000-че. :rolleyes:
Не сум сега во можност да платам, но и да сум, не би давал уште сега за Windows 8 :D

Сеуште нема добар крак, ќе има ваљда кога ќе излезе и официјално во октомври.

Зашто не си симнеш од Microsfot Enterprise верзија со лиценца за 90 дена ?
http://msdn.microsoft.com/en-us/evalcenter/jj554510.aspx

Ќе се вратам на 7-ца додека да излезе крак :D Ме нервира watermark-от и што не е овозможено Personalization :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,384
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно