• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 8 !?

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
918
892
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Teska rabota, MS dosta pari izgubija (te ne sobraa kolku so planiraa) so Vista, prvo ke go iscedat win7 min 3 godini. Skoro citav, spored analiza na marketot i pozitivnite kritiki za win 7, planiraat za nekolku meseci da prodadat broj na kopii ednakov na vkupniot broj na kopii od Vista prodadeni do denes (sto e okolu 130-140 milioni)

Ima da go iscedat Win 7 do maksimum pred da go pustat Win 8.Taka da 2012 e fantazija.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Технички гледано 3 години од денес е 2012 (секако доколку не завши светов истата година) мислам дека 2013 година е можда реално да се очекува...секако доколку МС не станат суеверни па да не издаваат во баксузна година :D
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,133
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Имаше уште пред неколку месеци дека ке излезе Windows 8 али тешко,сеуште седмицата е во изработка тие ке се нафатат на осмицата.Али можно е до 2012/13 да излезе и осмицата.До тогаш ке видиме.

еден цитат од страна во врска со осмицата.
If Microsoft sticks to the kind of schedule to which it has adhered with Windows 7, Windows 8 will be released around 2012 (with Microsoft publicly promising a 2013 delivery target).
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Windows 8 - 2012, глупости како и секогаш.
Нели имаше и друга глупост дека Windows 7 ке биде последниот Windows од мајкрософт...

Се до минутата додека не излезе веста ке ја сметам за дебилна глупост.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,370
1,133
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-6700K & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Се додека оваа информација не се појави на Официалната страна на Microsoft,веста ќе биде неофициална,и ќе се води како шпекулација.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Значи за windows 8 знам уште кога излезе првата бета од вин 7. Ова е прв пат на некое место да се појави конкретен датум. Дека ке има windows 8 тоа е јасно како утро. Дали ке биде 2012 или 2013 јас мислам октомври 2013 секако ќе видиме. А тоа дека windows 7 ќе биде последен е тоа не ми е веројатно. (иако и за тоа читав уште во време на првата бета на windows 7)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
893
Ohrid
Шпекулации шпекулации..

Се` додека Мајкрософт не увидат како ќе тече развитокот на Windows 7 ни самите не би знаеле за нова верзија.
Разбирам дека секогаш треба да се гледа на позитивно, но.... за жал не е секогаш така..

Претпоставувам дека сите ги следевте почетните коментари од Microsoft по излегувањето на Vista уште во 2006-та. Сите беа ко од детски сон.. Се` нај позитивно.

Но.. За жал и самите Мајкрософт осознаа дека таквиот сон не се оствари..

Исто е и овде. Ако седмицата ја следи истата популарност како Вистата, тогаш идната верзија ќе биде побрза од што се планира. Претпоставувам дека толкав гигант не би сакал да пропадне заради една неуспешна верзија.. Поради тоа во најкраток можен рок би обновиле уште една верзија, или во краен случај подобрување на некоја предходна.

Но, ако линијата на популарноста се издолжи уште повисоко од XP, тогаш може да се очекува уште едно дооооооолго цедење.. Па здравје sp1..sp2..sp3...spN.

Во секој случај, моментално целава дискусија би се сведила на:
Се додека оваа информација не се појави на Официалната страна на Microsoft,веста ќе биде неофициална,и ќе се води како шпекулација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,094
Мислења
838,301
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно