1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 8.1 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 19 Септември 2013.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,746
  22 oктомври 2012
  Машко
 2. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,089
  507
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Ако може некој да ми даде инвајт за на MSDN.
   
 3. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Мора да си претплатник за да симнуваш
   
 4. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,089
  507
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Не сум видел :( Иначе фала
   
 5. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Мноогу тешко се зима инвајт за MSDN. Но можно е преку BizSpark, пробај си ја среќата.
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
  Прашање: За привју верзијата зборуваме? Бидејќи таа е достапна за секого тука:

  http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview

  извинете ако погрешно сум протолкувал ситуација :)

  EDIT: Од тоа што го видов на промо видеото, само за таблети и глупости додале на осмицата, и ставиле старт копче што не прави ништо освен што го подига пак тоа никаквото старт мени (зборувам за десктоп корисници).

  Не знам, имам осмица лиценцирана ама никојпат не сум го користел модерното старт мени. Купив одма старт8 и сум пресреќен. Перформансите се супер, така да ако 8.1 е побрз и ако може да се стави старт8 и на него, би го пробал.

  Е сега, размислував од аспект на HTPC доколку се подобрат некои работи во тоа модерното старт мени, би можело да изиграва Медиа Центер ОС, така да не е се лошо околу модерното старт мени ама треба многу работа и подобрувања што никој не се замара да ги направи - ако е добро за таблети што им е гајле за десктоп и лаптоп... преку се од тач уреди веќе!
   
 7. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Не више излезе windows 8.1 фајналната верзија
   
 8. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Немаш потреба од MSDN само најависе преку нивниот меил и само SHA1 копирај го и ти испагаат сите торенти што се од MSDN
   
 9. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Една мала рецензија за Windows 8.1 од мене:
  Добро: Има Старт Копче
  Лошо: Нема функција на Старт Копче
   
  На Belco15, stefan_v, omegaRED и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
 11. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Колку го напнавте со тоа старт копчето, чудо едно :)
   
 12. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Заклучок: Џабе му е старт копчето :D:D:D
   
  На JimmyHoFFa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,089
  507
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Ај објасни ми подетално ако можеш?
   
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Уште не пуштиле официјален апдејт, мене ми е up and running веќе 2-3 недели (регистриран преку skype финтата).
   
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,746
  22 oктомври 2012
  Машко
  http://msdn.microsoft.com/en-us/sub...Languages=en&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0

  Клик на Details, и ќе го видиш SHA1...


  П.С. Овој линк требаше да биде во првиот пост, тој бара логирање, за разлика од овој...
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе ја више го имам Pro со легална лиценца :) топ е. Метро како метро, нешто подобро, сеуште за нигде. Лесно зе гаси, али виндовсот како виндовс е стварно супер, брз, стабилен. Пошто имав и 8-ца исто оригинал, сите сетинзи од мојот акаунт (username-от) што беше активиран на microsoft серверите, автоматски ми се префрлија на 8.1. Сетинзи, валпапери, па и некој програми сами почнаа да искачаат.
   
  На Alucard и prichina им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Ич не следам што се случува.

  Дали јас како сопственик на лиценциран 8 ќе добијам бесплатен апдејт на 8.1 и дали ќе треба реинсталација?

  Данке.
   
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
  Плати па клати братче. Мајкрософт се машина за пари. Јас имам среќа што од дримспарк добив бесплатна осмица. Ова не е сервис пак, ова е комплетно „нов“ виндоус. И искрено ништо ново од осмицата нема во него. Се што имаат сменето се работи што 2-3 помошни програмички ги овозможуваат веќе (пример старт8).

  Како што кажуваат на многу страници - 8.1 е само збир на компромиси кои мајкрософт ги направи поради негативните коментари околу старт менито, и пак ништо не смениле. Не е ни побрз, ни подобар. Седи си со 8ца, чекај 9ка :D

  EDIT: беспари било... не ми се верува.
  EDIT2:
  Прочитав уште малце повеќе на темата, изгледа дека 8.1 ќе биде баш ко сервис пак. Од тоа што прочитав сите кои имаат лиценцирана 8ца ќе може да го добијат ко апдејт, е сеа ако некој знае дали преку виндоус апдејт или не?
   
 19. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Vekje downloadirano Windows 8.1 cekam da zemam HDD ili nekoj SSD ako se najde 128GB i udiram Format.

  p.s


  For Real ????
  Od vcera si clen i vekje imas 32 mislenja ?
   
 20. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Од кај го симнувате 8.1 дајте по ПП.
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,780
  18 Септември 2013
  Машко
  Имаше 2-3 по-полноќни дебати на две интересни теми, и така ^_^. Повеќето од тие мислењата се по страница долги лол.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  И мене...
   
 23. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  И мене! :D
  Ама овие новиве од MSDN не претходните од WZT.
   
 24. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
 25. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Не rtm верзија, оние вчера што испаднаа.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...