• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 7

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Симнав една верзија на windows 7 ultimate ама не е boot-абилна, па би ве замолил да ми помогнете за да ја направам да биди boot-абилна.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Направи ја .iso фајл.Користи PowerISO стави ги фалјовите и ке побараш од нет boot фајлот.Од како ке ги ставиш фајловите одиш
Actions > Boot > Add Boot Information.


потоа одбираш дестинација до бут фајлот.(превземи)


зачуваш како .iso изрежи го и готово.


сликите се преземени од нет.
 

DekoRoker

Gaining Experience
12 септември 2009
625
53
Скопје
dejan.at.mk
Направи си го исо фајл и пробај со usb-creator.. Пробај да инсталираш со УСБ..Јас така направив за да инсталирам Ubuntu Remix 9.10 на нетбук Dell Latitude 2100. А ако сакаш добар Windows 7 Ultimate еве мојот земи го.. Симни торент од BIE uploader-от..
 
19 август 2009
440
14
Од ова нормално дека ќе се одлучеш за последното. Но дали ultimate има повеќе побарување. Поспор е? Тука е дилемата.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,252
Од ова нормално дека ќе се одлучеш за последното. Но дали ultimate има повеќе побарување. Поспор е? Тука е дилемата.
Исто побарување имаат, само што Ултимејт има милиони работи кои реално никогаш нема да ги вклучиш, а само факаат простор. Доколку се прашувам јас би ставил Home premium (поради аерото), инаку Home basic.
 
19 август 2009
440
14
Го инсталирав 7 но некако лоша слика ми дава. Резолуцијата е како и онаа од порано но квалитетот не е ист. Дали драјверот не е добар и каде може да се најде.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,762
11,174
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Што картичка имаш? Земи си најнови од сајтот на nVidia или ATI/AMD.
 
19 август 2009
440
14
Зедов драјвер но пак е исто а се чувствува дури и на филм гледање дека нешто не е во ред.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,762
11,174
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Чув дека и одредени монитори имаат проблем со 7 иако за мене нема логика. Дали на мониторот имаш нејтив резолуција во win7?


Еве како некои се справуваат со сличен проблем па ти побарај подетално.

http://windows7forums.com/windows-7-support/1769-windows-7-color-display-problem.html

http://www.tomshardware.com/forum/1440-63-monitor-displaying-native-resolution
 
19 август 2009
440
14
Кај мене може да ставеш која сакаш резолуција но некако не иде она што се прикажува да е она што е поставено.
 

badxboy

Баниран/a
10 ноември 2008
139
2
Направив Bootable usb со windows7 и сакам да преинсталирам лаптоп дел - лаптопот не го препознава усб то... ништо не се дешава... како да не го чита а истото усб го направив dos4grub boot си го чита? на лаптопот по грешка избришав се преку ubuntu и после тоа... ништо не функционира, исто така пробав со ХР стигнав до плавиот екран кај што треба да се направи партиција но, го даде само усб то дозволено за формат, а за хардискот како непознат? помош околу ова???
 
19 август 2009
440
14
Како да сменам позадина на 7? Не од каде тоа знам и беше се во ред но одеднаш заглави и сега само една позадина може да стои. Никако неможам да ја сменам. Менам дури и тема и пак стои таа позадина.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Десен клик > Personalize и долу ги имаш да смениш позадина.Кликаш на Desktop Background и си одбираш која сакаш.
 
19 август 2009
440
14
Лошо ме разбра. Пишав дека знам каде треба да се смени и си ја менев но одеднаш заглави на една позадина и сега неможе да се мене.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Упс извини тогаш,иначе почекај да побарам кај пишуваше за тоа :) не си единствен со тој проблем повеке пати се појавувал.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
part.2 Solving the problem

Вака сега.

Во run пиши gpedit.msc

На левата страна кликни на User Configuration, Administrative Templates, Control Panel, па Display.

На десната страна кликни на Prevent changing wallpaper потоа кликни Properties.

Селектирај (dot) Disabled или Not Configured па кликни OK.

Во случај да го нема Prevent changing wallpaper барај Desktop Wallpaper

Еве како треба да се:
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,061
712
зошто овој рејтинг варира,еднаш ми покажува 3,1 како што е сега,друг пат е 2,7 еднаш ми покажа 2,4.

имам интегрирана графичка гф 8100
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Пробај преку Run со овие две команди.

regsvr32 /i shimgvw.dll
regsvr32 /i shell32.dll
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,130
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно