• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 7 - тоа што требаше да биде Vista?

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Дај нека ја пуштат бетата па да видиме:

9528_large_w7desktop.jpg

9529_large_Windows_7_start_menu.png

9530_large_Windows_7_taskbar_previews.png
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
As to those hoping for a lighter build, it looks like your dreams may come true. Windows 7 Chief Steve Sinofsky held up his "personal" laptop during the demo. It was running Windows 7 flawlessly on a 1 GHz processor netbook (probably using a VIA processor) with only 1 GB of RAM. It was running very smoothly, with over half the RAM free to use.

Значи спротивно на прасенцето Vista :)
само со 1 гига рам и виа

http://www.dailytech.com/Windows+7+Features+Revealed/article13309.htm
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Lightweight-Windows-Media-Player.jpg


Above: Lightweight Windows Media Player -- it's like Microsoft has finally heard of VLC and Media Player Classic and realised they should get back into that market, y'all

Magnifier---Internet-Explorer-8.jpg


Above: the immensely innovative magnifier feature in Internet Explorer 8. Because we didn't have magnifiers built into the Microsoft Mouse software about 10 years ago.

Network-Connect.jpg


Above: the new network connect pane.

Paint---Scenic-Ribbon.jpg


Above: the new "scenic ribbon" in MS Paint

Device-Stage.jpg

mobile phone manufacturers can now provide settings for Device Stage so you can easily access all your phone's features via Windows 7 -- rather than struggling with some proprietary P.O.S. software written in a sweatshop in Korea.

Извор: APCmag
http://apcmag.com/Content.aspx?page=1&id=3127
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Кога треба да излезе чудово????
И баш ме интересира зошто баш Windows 7, која е поентата на името? :zbunet3:
Некако не гледам логика :ha:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Кога треба да излезе чудово????
И баш ме интересира зошто баш Windows 7, која е поентата на името? :zbunet3:
Некако не гледам логика :ha:
Mike Nash
The decision to use the name Windows 7 is about simplicity. Over the years, we have taken different approaches to naming Windows. We’ve used version numbers like Windows 3.11, or dates like Windows 98, or ‘aspirational’ monikers like Windows XP or Windows Vista. And since we do not ship new versions of Windows every year, using a date did not make sense. Likewise, coming up with an all-new ‘aspirational’ name does not do justice to what we are trying to achieve, which is to stay firmly rooted in our aspirations for Windows Vista, while evolving and refining the substantial investments in platform technology in Windows Vista into the next generation of Windows.E ova e vise nesto drugo.....a ne ko Vistata ... za da raboti i treba kompjuter od NASA....... ama aj ke vidime koga betata ke izleze. :bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Windows 7 затоа што е седма верзија од windows.
1. Windows 95
2. Windows 98
3. Windows 2000
4. Windows Milenium
5. Windows XP
6. Windows Vista
7. Windows 7
Toа е тоа...
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
@bolero
Windows почнува да се брои со новата графичка околина на 95ка-та.

А интересен факт е тоа што фајлот explorer.exe има верзија за ХП - 5 а за Виста - 6. Од таму потекнува броењето.:)
 

Coolzrock

Intern
28 октомври 2008
139
5
Windows 7 затоа што е седма верзија од windows.
1. Windows 95
2. Windows 98
3. Windows 2000
4. Windows Milenium
5. Windows XP
6. Windows Vista
7. Windows 7
Toа е тоа...


Хахах :D
Ова не е точно ...
Еве нешто од WikiPedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows)
Види си сам :)
Има повеќе верзии =P
Код:
Release date	Product name	Current Version / Build	Notes	Last IE
November 1985	Windows 1.01	1.01	Unsupported	-
November 1987	Windows 2.03	2.03	Unsupported	-
March 1989	Windows 2.11	2.11	Unsupported	-
May 1990	Windows 3.0	3.0	Unsupported	-
March 1992	Windows 3.1x	3.1	Unsupported	5
October 1992	Windows For Workgroups 3.1	3.1	Unsupported	5
July 1993	Windows NT 3.1	NT 3.1	Unsupported	5
December 1993	Windows For Workgroups 3.11	3.11	Unsupported	5
January 1994	Windows 3.2 (released in Simplified Chinese only)	3.2	Unsupported	5
September 1994	Windows NT 3.5	NT 3.5	Unsupported	5
May 1995	Windows NT 3.51	NT 3.51	Unsupported	5
August 1995	Windows 95	4.0.950	Unsupported	5.5
July 1996	Windows NT 4.0	NT 4.0.1381	Unsupported	6
June 1998	Windows 98	4.10.1998	Unsupported	6
May 1999	Windows 98 SE	4.10.2222	Unsupported	6
February 2000	Windows 2000	NT 5.0.2195	Extended Support until July 13, 2010[18]	6
September 2000	Windows Me	4.90.3000	Unsupported	6
October 2001	Windows XP	NT 5.1.2600	Current for SP2 and SP3 (RTM and SP1 unsupported).	7
March 2003	Windows XP 64-bit Edition 2003	NT 5.2.3790	Unsupported	6
April 2003	Windows Server 2003	NT 5.2.3790	Current for SP1, R2, SP2 (RTM unsupported).	7
April 2005	Windows XP Professional x64 Edition	NT 5.2.3790	Current	7
July 2006	Windows Fundamentals for Legacy PCs	NT 5.1.2600	Current	-
November 2006 (volume licensing)
January 2007 (retail)	Windows Vista	NT 6.0.6001	Current. Version Changed to NT 6.0.6001 with SP1 (February 4 08)	7
July 2007	Windows Home Server	NT 5.2.4500	Current	7
February 2008	Windows Server 2008	NT 6.0.6001	Current	7
2009 (planned)	Windows 7	NT 6.1.6933	Future release	8[citation needed]
N/A	Windows Azure[19]	N/A	Future release	N/A
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
Хахах :D
Ова не е точно ...
Еве нешто од WikiPedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows)
Види си сам :)
Има повеќе верзии =P
Код:
Release date	Product name	Current Version / Build	Notes	Last IE
November 1985	Windows 1.01	1.01	Unsupported	-
November 1987	Windows 2.03	2.03	Unsupported	-
March 1989	Windows 2.11	2.11	Unsupported	-
May 1990	Windows 3.0	3.0	Unsupported	-
March 1992	Windows 3.1x	3.1	Unsupported	5
October 1992	Windows For Workgroups 3.1	3.1	Unsupported	5
July 1993	Windows NT 3.1	NT 3.1	Unsupported	5
December 1993	Windows For Workgroups 3.11	3.11	Unsupported	5
January 1994	Windows 3.2 (released in Simplified Chinese only)	3.2	Unsupported	5
September 1994	Windows NT 3.5	NT 3.5	Unsupported	5
May 1995	Windows NT 3.51	NT 3.51	Unsupported	5
August 1995	Windows 95	4.0.950	Unsupported	5.5
July 1996	Windows NT 4.0	NT 4.0.1381	Unsupported	6
June 1998	Windows 98	4.10.1998	Unsupported	6
May 1999	Windows 98 SE	4.10.2222	Unsupported	6
February 2000	Windows 2000	NT 5.0.2195	Extended Support until July 13, 2010[18]	6
September 2000	Windows Me	4.90.3000	Unsupported	6
October 2001	Windows XP	NT 5.1.2600	Current for SP2 and SP3 (RTM and SP1 unsupported).	7
March 2003	Windows XP 64-bit Edition 2003	NT 5.2.3790	Unsupported	6
April 2003	Windows Server 2003	NT 5.2.3790	Current for SP1, R2, SP2 (RTM unsupported).	7
April 2005	Windows XP Professional x64 Edition	NT 5.2.3790	Current	7
July 2006	Windows Fundamentals for Legacy PCs	NT 5.1.2600	Current	-
November 2006 (volume licensing)
January 2007 (retail)	Windows Vista	NT 6.0.6001	Current. Version Changed to NT 6.0.6001 with SP1 (February 4 08)	7
July 2007	Windows Home Server	NT 5.2.4500	Current	7
February 2008	Windows Server 2008	NT 6.0.6001	Current	7
2009 (planned)	Windows 7	NT 6.1.6933	Future release	8[citation needed]
N/A	Windows Azure[19]	N/A	Future release	N/A


да...ама види hijackhacker што постира...според него има логика тоа што го рече COMANDER...
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Ова што го прават интерфејсов толку комплициран (шарен со проѕирност, градиенти и текстури) е само убаво за око првите 5 мин. После тоа е тапа...само мозокот ти се замара непотребно и фрлаш пари за подобар компјутер.

Што е битно дека е 7 името..сигурно следната нема да биде 8..
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
За сите што сакаат да пробаат, нека пребарат има излезено верзија за симнување Microsoft Windows 7 32Bit Build 6801 DVD-WinBeta (NEW)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.657
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Windows 7 затоа што е седма верзија од windows.
1. Windows 95
2. Windows 98
3. Windows 2000
4. Windows Milenium
5. Windows XP
6. Windows Vista
7. Windows 7
Toа е тоа...
Точно е дека е 7-ма верзија на Windows, но листата со верзии не е точна. Листата е следнава:
1. Windows 1.0 - 1985
2. Windows 2.0 - 1987
3. Windows 3.0 - 1990
4. Windows 4.0 (Windows 95) - 1995
5. Windows 5.0 (Windows XP) - 2001
6. Windows 6.0 (Windows Vista) - 2006
7. Windows 7.0 - 2009

@bolero
Windows почнува да се брои со новата графичка околина на 95ка-та.
Не е точно! Се брои од кога постои, т.е. од Windows 1.0, излезен во 1985 година.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.507
16.657
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А каде се Windows 97(таа верзија беше 95+Internet Explorer),98,2000,NT?
Windows 95, Windows 98 и Windows Millennium се Windows 4.xxx.
Windows 97 не постои.

Има повеќе верзии на Windows NT. Првиот беше 3.1 и тоа е првиот 32bit Windows. Понатаму имаше 3.5, 3.51 и 4.0. Win 2000 е Windows верзија 5.0, наследник на NT 4.0.


п.с. поточна листа од таа што ја ставил hijackerhacker ,здравје... :bravo:
Тоа што го напишал hijacker се глупости истресени на памет.

За да знаеш којa верзија на windows одговара на кое комерцијално име, опровери кој build е...Windows 1.xx e build 1.xxx, Windows 2.xxx e build 2.xxx, Windows 3.xx e build 3.xxx, Windows 95 е build 4.xxx, Windows XP e build 5.xxx, Windows Vista e build 6.xxx и така натаму.

Најпросто, отвори DOS конзола (START->RUN->CMD.EXE) и напиши "ver"(ENTER). Ќе видиш која верзија ти е Windows-от.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Ако ја зезнат и оваа верзија, ќе си останам на МАС ОS Х Леопард и ќе ја земам најновата верзија Snow. А како што гледам на скриншотовите од бетата, не ми се допаѓа.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
За жал, ги поминавте истите патеки што скоро сите форуми ги поминаа кога се дозна дека новиот систем Микрософт ќе го нарекува 7, односно windows 7.

Концентрирајте се на тоа што значи функционалност,употребливост а не на некои тривијални работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно