• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епа кога штедат на пари, ќе штедат и на плати, па ќе вработуваат и глупи аналитичари и девелопери, тоа е тоа магичен круг кога носиш погрешни одлуки и кога упорно одбиваш да се покаеш иако јасно е дека идеш надоле.
Како Onlyfans што објави пред 1 недела дека ќе забрани adult content, па клечел на пченка тој директор на кој што му текнало тоа + на цел борд лењир по прсти.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #202

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како Onlyfans што објави пред 1 недела дека ќе забрани adult content, па клечел на пченка тој директор на кој што му текнало тоа + на цел борд лењир по прсти.
Тоа ти е како на Златно славејче да забранат детски песнички.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
238
215
Off:
Абе деца, деца,
Онлифанс направија најобичен маркетинг трик. Мислете малку.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,314
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,428
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Плус не ми се коментираат ретардираните одлуки кои ги носат во поглед на UI-то. Еве на пример новото контекстуално мени каде нема cut, copy, paste туку мораш да кликнеш на More options а ваму си направил десен клик на 7z, rar или zip или whatever
Немаш вакво нешто? Не мора на more options да се кликне туку се издвоени во лента горе со икони.

context menu edited.png
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,198
4,444
SK
Поентата ми е некои работи не се преведуваат -- посебно ако преводот штети во развојот на технологијата. Англискиот е лингва франка во случајов и генерално иновациите доаѓаат од тие земји. Нема што да се преведува тука ништо.
Се обложувам дека во Хрватска некој што се обидува да зборува на литературен јазик не мора да кринџнува секогаш кога има прилика да слушне помлада генерација како чатуваат со френдовите, на пример за гејмање фортнајт или ворзоун, додека се слободни пошто скипнале скул... Во разговор повеќето од нив признаваат дека прво им текнува англискиот збор а дури потоа го бараат македонскиот превод, кој често воопшто и не го знаат. :)

Остај ти лигва франка друже, втор (или трет) јазик е добра работа - ама не може да биде добро да не се знае мајчиниот јазик. И да знаеш, преведените информатички поими не им се ни чудни ни смешни на деца кои раснеле со нив.

На Хрватите и ним сличните може само да им завидуваме за ценењето на сопствениот јазик, нешто што тек ќе се види за неколку генерации кога ќе почне да го снемува Македонскиот јазик. Ние веќе сега имаме некоја безвезна англомакедонска мешавина (дури и од официјални лица на јавни медиуми), додека во Хрватска уште долго време ќе се зборува литературен Хрватски...


/ot off
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,354
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно