• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,110
1,664
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Windows 11 е биде подржан на 1600AF?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека ќе се премисли MS со тоа TPM Enforce. Можда не на почеток, кога ќе видам дека не расте бројот на 11 vs 10.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,194
Мислам дека ќе се премисли MS со тоа TPM Enforce. Можда не на почеток, кога ќе видам дека не расте бројот на 11 vs 10.
Се премислиле ама сега на неподржан хардвер немало да има Windows Update.

Интересно е што ниту TPM, ни secure boot, ни uefi, ниту пак инструкциите на процесорот на ниту еден начин не влијаат на безбедноста на Windows 11 (или 10)

Флегма да ви кажит нешто! Кога ќе видат дека маркет шерот им е помал од оној на Windows 8 и родената мајка ќе си ја продадат па ќе дозволат инсталација и на дигитрон ако треба.


 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
712
739
Струга
Се премислиле ама сега на неподржан хардвер немало да има Windows Update.

qqw907e.png


П.С според нивна информација, Haswell технички не е официјално подржан на Windows 10, а јас сум терал i5-4460 без ниту еден проблем.
 
  • Хаха
Реакции: Avid

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се премислиле ама сега на неподржан хардвер немало да има Windows Update.

Интересно е што ниту TPM, ни secure boot, ни uefi, ниту пак инструкциите на процесорот на ниту еден начин не влијаат на безбедноста на Windows 11 (или 10)

Флегма да ви кажит нешто! Кога ќе видат дека маркет шерот им е помал од оној на Windows 8 и родената мајка ќе си ја продадат па ќе дозволат инсталација и на дигитрон ако треба.Да не има мануелно инсталирање KB апдејти како на XP :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Флегма да ви кажит нешто! Кога ќе видат дека маркет шерот им е помал од оној на Windows 8 и родената мајка ќе си ја продадат па ќе дозволат инсталација и на дигитрон ако треба.
На нив исто им се фаќа дали ќе имаш 10 или 11, кога во суштина е исти систем со различен скин. Секако 10ка е подржан до 2025та. Ова повеќе им е за фирми и ентерпрајз секторот каде мораат да работат по спецификации.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,896
15,194
На нив исто им се фаќа дали ќе имаш 10 или 11, кога во суштина е исти систем со различен скин.
Битен е маркет шерот не толку за Microsoft туку за девелоперите. Зошто некој би развивал игри и програми за мал маркет шер.

И потоа почнува ролеркоустерот. Нема игри, нема хардвер, нема хардвер нема пари.

Крај краева ако веќе морам да давам 1000~1200~1300 евра за нов компјутер пошто така сака Microsoft зошто не би преминал на Apple а игри да упражњавам на PlayStation или Xbox

Плус не ми се коментираат ретардираните одлуки кои ги носат во поглед на UI-то. Еве на пример новото контекстуално мени каде нема cut, copy, paste туку мораш да кликнеш на More options а ваму си направил десен клик на 7z, rar или zip или whatever
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Битен е маркет шерот не толку за Microsoft туку за девелоперите. Зошто некој би развивал игри и програми за мал маркет шер.

И потоа почнува ролеркоустерот. Нема игри, нема хардвер, нема хардвер нема пари.

Крај краева ако веќе морам да давам 1000~1200~1300 евра за нов компјутер пошто така сака Microsoft зошто не би преминал на Apple а игри да упражњавам на PlayStation или Xbox

Плус не ми се коментираат ретардираните одлуки кои ги носат во поглед на UI-то. Еве на пример новото контекстуално мени каде нема cut, copy, paste туку мораш да кликнеш на More options а ваму си направил десен клик на 7z, rar или zip или whatever
Епа кога штедат на пари, ќе штедат и на плати, па ќе вработуваат и глупи аналитичари и девелопери, тоа е тоа магичен круг кога носиш погрешни одлуки и кога упорно одбиваш да се покаеш иако јасно е дека идеш надоле.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епа кога штедат на пари, ќе штедат и на плати, па ќе вработуваат и глупи аналитичари и девелопери, тоа е тоа магичен круг кога носиш погрешни одлуки и кога упорно одбиваш да се покаеш иако јасно е дека идеш надоле.

Како Onlyfans што објави пред 1 недела дека ќе забрани adult content, па клечел на пченка тој директор на кој што му текнало тоа + на цел борд лењир по прсти.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како Onlyfans што објави пред 1 недела дека ќе забрани adult content, па клечел на пченка тој директор на кој што му текнало тоа + на цел борд лењир по прсти.
Тоа ти е како на Златно славејче да забранат детски песнички.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
262
253
Off:
Абе деца, деца,
Онлифанс направија најобичен маркетинг трик. Мислете малку.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,773
2,445
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Плус не ми се коментираат ретардираните одлуки кои ги носат во поглед на UI-то. Еве на пример новото контекстуално мени каде нема cut, copy, paste туку мораш да кликнеш на More options а ваму си направил десен клик на 7z, rar или zip или whatever

Немаш вакво нешто? Не мора на more options да се кликне туку се издвоени во лента горе со икони.

context menu edited.png
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,134
1,595
Неготино
Истестиран е од некој тука за Daily basis? Гејмање, филмови глеање etc.
АМД гледам уште немаат драјвери извадено.
 

Andrei

Intern
22 февруари 2016
37
34
Скопје

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
83
117
Го има пробано некој виндовов како работи? Мислам да го пробам некако ми ваќа око.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,531
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно