Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Дали може Photos апликацијата да се намести да стартова како Maximized ? Не можам да најдам таква опција, не е како обичните програми па преку propertis да се дојде до таа опција. Се беше океј дури некој апдејт не направи апликацијата да се стартова во пенџере...
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
894
481
Скопје Аеродром
Дали може Photos апликацијата да се намести да стартова како Maximized ? Не можам да најдам таква опција, не е како обичните програми па преку propertis да се дојде до таа опција. Се беше океј дури некој апдејт не направи апликацијата да се стартова во пенџере...
Проба со шорткат пример photos.exe --maximized
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Проба со шорткат пример photos.exe --maximized
Работата беше директ на апликацијата да се намести да стартова Мaximized :))) Ова бидна од кога направи апдејт windowsot пред 1 месец, не е страшно ама ме фати инает, секако ретко ја користам апликацијата
 

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
Дали може Photos апликацијата да се намести да стартова како Maximized ? Не можам да најдам таква опција, не е како обичните програми па преку propertis да се дојде до таа опција. Се беше океј дури некој апдејт не направи апликацијата да се стартова во пенџере...
Ова го решив инсталирајќи Photos Legacy од мајкрософт сторе,прво ја отвараш Photos app,и во сетингс има опција да симниш Photos legacy,преку ова сега си стартува фул скрин
 

Атачменти

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    70,9 KB · Прегледи: 23

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ова го решив инсталирајќи Photos Legacy од мајкрософт сторе,прво ја отвараш Photos app,и во сетингс има опција да симниш Photos legacy,преку ова сега си стартува фул скрин
Се навикнав на Photos мада мислам нема некоја разлика од Photos Legacy верзијата
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.475
14.753
Имам програмче за отворање слики (ACDSee Free) ама со Photos ги отворам WebP сликите
btw ацдсее-то е основна верзија, баш то шо ми треба (без смеење) :)))

Во irfanview имаш пакет плагини за сите можни формати вклучувајќи и WebP. Има и Вјуер и е скроз отворен
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Во irfanview имаш пакет плагини за сите можни формати вклучувајќи и WebP. Има и Вјуер и е скроз отворен
Јасно ми е, го пратам ирфан програмов уште кога се појави пред милион години и познат ми е. Навика од ацдсее исто од времето на диносаурусите и ден денес доста е за обичен вјуер на слики. Не е трагицно за еден формат слика секако ретко налетувам на webP слики. :)))
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.599
1.740
Да, пренапорно од нив, и обичнио корисник ќе нема голем избор:
- или МС акаунт
-или линукс
Додуша ние овдека не сне авериџ Џо, па ќе се инаетиме на разни начини (или нема, пошто некои веќе одамна си тераат линукс).
На крајо на дено, пак ќе се најди начин да се заобиколи и ова...ко и многу друго :)
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Да, пренапорно од нив, и обичнио корисник ќе нема голем избор:
- или МС акаунт
-или линукс
Додуша ние овдека не сне авериџ Џо, па ќе се инаетиме на разни начини (или нема, пошто некои веќе одамна си тераат линукс).
На крајо на дено, пак ќе се најди начин да се заобиколи и ова...ко и многу друго :)
Досадни се како мува во јули месец
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
441
370
Не ми е јасно зошто толку форсираат работи кога гледаат дека имаат спротивен ефект (читај пружаат отпор) кај крајните корисници. Ако им е до толку да форсираат телеметрија, прибираат податоци за кориснички искуства... зарем не им е малку со копиљотот и слични ми ти ствари шо ги бутаат во регистрите и преинсталираните апликации? Мене ми се чини дека они сами себеси си уриваат рејтинг и ја намалуваат популарноста на нивните производи. Или едноставно применуваат стратегија ко шо погоре спомнаа, ќе притискаат додека не се попушти/откаже...
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.331
3.063
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Не ми е јасно зошто толку форсираат работи кога гледаат дека имаат спротивен ефект (читај пружаат отпор) кај крајните корисници. Ако им е до толку да форсираат телеметрија, прибираат податоци за кориснички искуства... зарем не им е малку со копиљотот и слични ми ти ствари шо ги бутаат во регистрите и преинсталираните апликации? Мене ми се чини дека они сами себеси си уриваат рејтинг и ја намалуваат популарноста на нивните производи. Или едноставно применуваат стратегија ко шо погоре спомнаа, ќе притискаат додека не се попушти/откаже...
Денес пружаат отпор, утре ќе немаат избор.
main-qimg-35a50d5484e01c599cf97da842cecf27
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.277
Мислења
977.750
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно