• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
408
297
Сподели што и како првични впечатоци, особено за стабилноста. Ме занима и мене да го пробам, мада викаат многу дека е доста стабилен како за верзија која не ни беше објавена за тестери што е добар почеток засега.
 

Andrei

Intern
22 февруари 2016
25
13
Скопје
Сподели што и како првични впечатоци, особено за стабилноста. Ме занима и мене да го пробам, мада викаат многу дека е доста стабилен како за верзија која не ни беше објавена за тестери што е добар почеток засега.
Вака од прв поглед изгледа доста стабилно, помошникот на интел за барање на драјвери не успеа да најде ништо(се надевам ке го средат). Не успеав многу да го тестирам бидејќи ми е инсталиран на лаптоп кој не го користам многу. Но бев прилично изненаден од тоа што работеше потивко, поладно и со помала потрошувачка на батеријата. Незнам дали е некое плацебо ефект но сигурен сум дека и подобро работи на дискови со вртежи од 5200.
Единствено нешто што ми смета е што знае на некој момент да се закочат звучните ефекти на секунда и да почне да зуи. Сепак е Dev Build, но ги надмина очекувањата кои ги имав.
Е сега имам другар кој одма се врати на 10ка бидејќи имаше различни проблеми со Valorant и League.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
408
297
Вака од прв поглед изгледа доста стабилно, помошникот на интел за барање на драјвери не успеа да најде ништо(се надевам ке го средат). Не успеав многу да го тестирам бидејќи ми е инсталиран на лаптоп кој не го користам многу. Но бев прилично изненаден од тоа што работеше потивко, поладно и со помала потрошувачка на батеријата. Незнам дали е некое плацебо ефект но сигурен сум дека и подобро работи на дискови со вртежи од 5200.
Единствено нешто што ми смета е што знае на некој момент да се закочат звучните ефекти на секунда и да почне да зуи. Сепак е Dev Build, но ги надмина очекувањата кои ги имав.
Е сега имам другар кој одма се врати на 10ка бидејќи имаше различни проблеми со Valorant и League.
Ќе видам ако имам време за експерименти и ја ќе пробам нешто на старата машина. Али сепак не е толку голем скок, сепак е 10ка воглавно за база земена .
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ќе бара TPM 2.0 рекоа... Процесори само од 8 генерација па навака велеа.. :unsure:

 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,093
Решив да го инсталирам на компјутерот што е за работа. :LOL: Ќе пишам доколку наидам на некакви проблеми.

Требаше само да уклучам TPM во BIOS. Kaj MSI плочите е "Security Device Support" или така нешто.

1625092770260.png
 

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
Има некој ваков проблем? Неможам нов build да инсталирам. Пишува дека има, ама не се појавува во updates. Веќе сум на Win 11 преку тоа Insider Program.

download (1).png download.png
 
Последна промена:

biskoja1989

Intern
3 април 2012
3
2
Комплетно разочарување од 11кава или апдејтов. Требаше да биде многу полесен, помал, побрз, никаков напредок нема од 10ката. У принцип требаше да напраат нешо као да си одбереш дали ќе го користиш за гејмање, сурфање, кодирање или дизајн и според тоа да се сетира целиот ОС, да ти ги изфрли непотребните сра*а, да не зафаќаат простор и РАМ. И онака имавме Mac теми за Win, не морале да се мучат да ги напраат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #160

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Они го извадија Windows 11 за да му помогнат на Интел да го бустне Alder Lake, па да можат да прават бенчмарци со Alder Lake на Windows 11 и Vermeer на Windows 10.
 

Ivan222

Intern
17 март 2019
56
9
Ако некој реши да ги почитува условите на М$ за инсталација на 11-ка, треба да исполни одредени услови:
- Dual Core CPU & 4GB RAM (разумен минимум)
- TPM 2.0
- UEFI & Secure Boot

Најмногу недоразбирања има околу TPM 2.0, кој всушност е поддржан на сите генерации Рајзен и АМ4 платформи, само што треба да се подеси во биосот. Интел платформите би требало да го поддржуваат од 2016 година наваму. Најчесто тоа е емулација преку самиот процесор.

Кај АМД во биосот се води како 'fTPM' (Firmware TPM), а кај Интел како PTT (треба да биде некаде во Advanced settings/PC-FW или слично). Едноставно 'Enable' и имате TPM. :)
Еве и tomshardware го објаснуваат истото.
Погледнете го атачментот 102056
Како да се провери дали TPM е активен?
Type 'tpm.msc' in the searchbox and then press the Enter key.
The window that appears will tell you if TPM is enabled and active in the BIOS and is working okay.
Погледнете го атачментот 102057
Сето ова може комплет да се заборави, затоа што постои начин да се инсталира 11-ка без да се исполни ниту еден од овие услови и тоа на било кој ПЦ што колку толку има способен хардвер. Всушност секаде каде што би можело да се инсталира 10-ка, може и 11-ка. :)

1. Грабнете било какво ИСО од било која верзија на Win 10 х64
2. Направете со Rufus инсталационо УСБ
3. Во папката 'sources' (на инсталационото УСБ) избришете го 'install.wim'
4. Отворете го ИСО-то од Win 11 со WinRar/7zip или 'mount' со дупли клик
5. Копирајте го новиот 'install.wim' на УСБ-то и спремни сте за инсталација

Ова е проста 'Copy'/'Paste' операција, не ви треба никаков посебен совтвер, скрипти, 'cmd'...
TPM ми остана активен во биосот (сигурен сум дека ќе работи и без него) кој пак е ставен на 'Legacy' мод без 'Secure Boot' и тоа со 'MBR' форматирано SSD. Сето тоа на процесор Рајзен од прва генерација што официјално не е поддржан од M$. :)

Целата инсталација помина глатко, ми понуди една од 8-те верзии што ги има на ИСО-то и за неколку минути бев на десктоп. Пожелно е да се инсталира без активен интернет, за да се помине со локален акаунт, т.е. никаков.

Веќе сум 24h со 11-ката, си функционира одлично. Официјално регистриран, со апдејти, Стор, дефендер и тн. Багови никако да сретнам. Во многу (некритични) сценарија комотно би можел да помине и како главен OS.

Интересен пример: инсталација на HP лаптоп од 2007/2008-ма, Core 2 T7200 (2GHz), 2GB RAM. o_O
Погледнете го атачментот 102058
Ако некој реши да ги почитува условите на М$ за инсталација на 11-ка, треба да исполни одредени услови:
- Dual Core CPU & 4GB RAM (разумен минимум)
- TPM 2.0
- UEFI & Secure Boot

Најмногу недоразбирања има околу TPM 2.0, кој всушност е поддржан на сите генерации Рајзен и АМ4 платформи, само што треба да се подеси во биосот. Интел платформите би требало да го поддржуваат од 2016 година наваму. Најчесто тоа е емулација преку самиот процесор.

Кај АМД во биосот се води како 'fTPM' (Firmware TPM), а кај Интел како PTT (треба да биде некаде во Advanced settings/PC-FW или слично). Едноставно 'Enable' и имате TPM. :)
Еве и tomshardware го објаснуваат истото.
Погледнете го атачментот 102056
Како да се провери дали TPM е активен?
Type 'tpm.msc' in the searchbox and then press the Enter key.
The window that appears will tell you if TPM is enabled and active in the BIOS and is working okay.
Погледнете го атачментот 102057
Сето ова може комплет да се заборави, затоа што постои начин да се инсталира 11-ка без да се исполни ниту еден од овие услови и тоа на било кој ПЦ што колку толку има способен хардвер. Всушност секаде каде што би можело да се инсталира 10-ка, може и 11-ка. :)

1. Грабнете било какво ИСО од било која верзија на Win 10 х64
2. Направете со Rufus инсталационо УСБ
3. Во папката 'sources' (на инсталационото УСБ) избришете го 'install.wim'
4. Отворете го ИСО-то од Win 11 со WinRar/7zip или 'mount' со дупли клик
5. Копирајте го новиот 'install.wim' на УСБ-то и спремни сте за инсталација

Ова е проста 'Copy'/'Paste' операција, не ви треба никаков посебен совтвер, скрипти, 'cmd'...
TPM ми остана активен во биосот (сигурен сум дека ќе работи и без него) кој пак е ставен на 'Legacy' мод без 'Secure Boot' и тоа со 'MBR' форматирано SSD. Сето тоа на процесор Рајзен од прва генерација што официјално не е поддржан од M$. :)

Целата инсталација помина глатко, ми понуди една од 8-те верзии што ги има на ИСО-то и за неколку минути бев на десктоп. Пожелно е да се инсталира без активен интернет, за да се помине со локален акаунт, т.е. никаков.

Веќе сум 24h со 11-ката, си функционира одлично. Официјално регистриран, со апдејти, Стор, дефендер и тн. Багови никако да сретнам. Во многу (некритични) сценарија комотно би можел да помине и како главен OS.

Интересен пример: инсталација на HP лаптоп од 2007/2008-ма, Core 2 T7200 (2GHz), 2GB RAM. o_O
Погледнете го атачментот 102058
Imam AMD Ryzen 3 2200G dali ke go podrzi windows 11
 
  • Ја почнал/а темата
  • #162

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
621
2,882
Imam AMD Ryzen 3 2200G dali ke go podrzi windows 11
Токму јас ја користам 11-ка од моментот кога се појави првата ликната верзија (21996.1) на AMD R3 2200G, генерално без сериозни проблеми за сите овие 60 дена. :)

11-ка може да се инсталира на било кој хардвер (познат на човештвото :)), ако има минимум дуал кор процесор и 4 ГБ РАМ и ако се следат препораките од мојот пост.
Рамот е особено важен затоа што "ѕверов" лапа 2.2 ГБ во ајдл при подигање на системот и продолжува да краде рам без никаква основа... Дефинитивно има многу мемори ликсови што треба да се крпат (фајл експлорерот знае да отиде до пола гига и кога не се користи), но и многу нови (непотребни) процеси и аплети што никој не ги користи.

Наводно 22000.1 е RTM финална верзија што се однесува до CoreOS, а GUI-то ќе се доработува уште малку, т.е. колку времето дозволува до октомври кога ќе биде пуштена во оптицај финалната верзија, т.е. оваа истата + CU.

Тоа е тоа, 11-ка веќе е префрлена на бета каналот и останува уште да бутнат поддршка за андроид апликаци и тоа тимс и да биде офишл.

За пофалба во мојов конкретен случај би ги издвоил Radeon UWP WDDM 3.0 драјверите кои се супер стабилни, новиот ингениозен ГУИ на експлорерот што морам да признаам, и покрај сите багови ми се допаѓа. :)

Поддршката за екстерни ДАК-ови е топ, ниту еден хикап со 32бит/384000 Хз аудио и сите останати измеѓу варијанти. 720п ЈТ видео (користам као репер за тестирање) во Хромиум со VP9 повлекува 3% ЦПУ и 1% ГПУ што е пријатно изненадување во однос на 10-ка...

Тоа што не го бива е блоатверот од такозваниот дефендер што е напикан во сите пори на системот како канцер. Кога тоа ѓубре би можело целосно да се очисти, новиов пенџер би бил многу пристоен за користење. Ако ептен мора антивирус, тогаш во комбинација со било која пристојна фри варијанта од типот на Касперски, евентуално Битдефендер би бил топ.
И верувам не би се бламирал во ривјуа како во овој пример.
Linux Leading Over Early Windows 11.JPG
Генерално (тоа што не е мој фах) гејмерите се фалат од 11-ка, пред се од новите WDDM 3.0 драјвери и тврдат дека вадат повеќе fps во игрите.
Who am I to argue? :)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Кој сака, нека си билдне едно ИСО од тука и директ на железо. Тоа е таа 11-ка што ќе се официјализира за пар месеци (2021-10), нема друга. :)
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
617
603
Струга
E fala ti mnogu go srediv ova na videoto e sega ako ima nekoja stabilna verzija od windows 11 da pustis neki link pa da probam da go instaliram...Pozdrav
Стабилна верзија нема, тоа дури во Октомври најрано.

Кој сака, нека си билдне едно ИСО од тука и директ на железо. Тоа е таа 11-ка што ќе се официјализира за пар месеци (2021-10), нема друга. :)
ISO можеш да си направиш од тука со aria скриптата. Не скокајте, не читајте меѓу редови, членот најубаво објасна како и од каде.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Zosto noviot windows 11 mi ima zafanato 80 GB od HDD kade moze da e greskata...
Па ако си му праел апгрејд ваљда ги чува фајловите од претходниот виндољс у некој windows.old фолдер или нешо така.
Пушти disk cleanup и разгледај.
Пушти некој програм као Total Commander или нешо и разгледај шо фајлови имаш у компот.
Ѕирни и со ова шо ќе каже
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно