• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.866
7.990
Добивам впечаток како со позабрзано темпо да работат дечкиве на 11-кава.
Добро им текна да поработат на оперативниот, година и пол по искачање. Што не работеа вака пред да го извадат...

А второто контекст мени кога ќе го решат пример? Трагедија во движење се.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
378
292
Ништо ново со ова нема да има инсајдер, ама мислам дека се работи за Windows 11 кој секоја година ке добива нов апдејт иначе не се зборува за нов оперативен систем али како и да е мислам дека ке остане на секој 6 години како и до сега
Да, тоа го забележав и на каналот на BalkanTech, но сепак и на други канали продолжуваат да се појавуваат шпекулации за евентуално исфрлање на 12-ка. Ако ова е најава за нов ОС за во иднина нели не е малку прерано за ова со оглед на тоа што на 11-кава се уште се работи на нејзино подобрување?
Мислењето е автоматски споено:

Добро им текна да поработат на оперативниот, година и пол по искачање. Што не работеа вака пред да го извадат...

А второто контекст мени кога ќе го решат пример? Трагедија во движење се.
Особено иритира двојното мени, односно второто скриено мени кога кликаш со десен клик со маусот. Имаше погоре и член кој потенцираше на овој промашај. Некои работи навистина треба да задржат од 10-кава.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.302
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Цела 11-ка е канта споредено со 10-ка. Без разлика што визуелно е така-така сепак од лично искуство брзина и преформанси 10-ката е многу добро испеглан производ.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.004
1.231
Да, тоа го забележав и на каналот на BalkanTech, но сепак и на други канали продолжуваат да се појавуваат шпекулации за евентуално исфрлање на 12-ка. Ако ова е најава за нов ОС за во иднина нели не е малку прерано за ова со оглед на тоа што на 11-кава се уште се работи на нејзино подобрување?
Мислењето е автоматски споено:


Особено иритира двојното мени, односно второто скриено мени кога кликаш со десен клик со маусот. Имаше погоре и член кој потенцираше на овој промашај. Некои работи навистина треба да задржат од 10-кава.
Подобро нака работат на нов ОС, секогаш е така кај нив еден лош, па еден добар. ХП, Виста, 7,8,10,11. Како да им служат за инспирација лошите , па ете потоа ги поправаат во нова верзија.
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје
Здраво има некој што го користи win 11?Чисто да сподели искуство,позитивности и негативности.Благодарам
 

mihovkris

Баниран/a
1 јуни 2016
2.575
2.079
Неготино
Здраво има некој што го користи win 11?Чисто да сподели искуство,позитивности и негативности.Благодарам
seriously.gif
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
665
559
Да, тоа го забележав и на каналот на BalkanTech, но сепак и на други канали продолжуваат да се појавуваат шпекулации за евентуално исфрлање на 12-ка. Ако ова е најава за нов ОС за во иднина нели не е малку прерано за ова со оглед на тоа што на 11-кава се уште се работи на нејзино подобрување?
Мислењето е автоматски споено:


Особено иритира двојното мени, односно второто скриено мени кога кликаш со десен клик со маусот. Имаше погоре и член кој потенцираше на овој промашај. Некои работи навистина треба да задржат од 10-кава.
Да како што прочитав ке се вракаат на стандарниот метод како пред тоа нов ос на секој 3 години, значи толку од приказната виндовс како сервис, сепак маркетингот си го прави своето :D
Иначе незнам колку сте информирани мајкрософт и интел работеа на заеднички проект 'алдер лејк' кој се мислеа дали да биде голем апдејт на Windows 10 и на крај испаднаа со Windows 11. на крај краева мораа некако да ги закопаат старите процесори не дека немаат подршка за TPM туку што беа ранливи на спектре и слично
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.056
6.008
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Реално и поинтересно е нов ОС да искача, да се дешава нешто. Тоа as a service беше досада жива, 100 години ист OС (n)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па ќе се дешава на 13-ка, нема шанси да ја крстат така, како со офисот.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.457
2.479
Скопје
Реално и поинтересно е нов ОС да искача, да се дешава нешто. Тоа as a service беше досада жива, 100 години ист OС (n)
Море боље е да не менуваат - таман ќе се навикнеш сетингс у контрол-панел да мењаш - они десно доле ти извадиле нови. Па старите сетингс полека се губат на сметка на новите..Тие работи ми пречат за друго како сака нека изгледа..
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.056
6.008
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Море боље е да не менуваат - таман ќе се навикнеш сетингс у контрол-панел да мењаш - они десно доле ти извадиле нови. Па старите сетингс полека се губат на сметка на новите..Тие работи ми пречат за друго како сака нека изгледа..
Toa сега некои подрастични промени прават за да го модернизираат цел контрол панел и да се отарасат од остатоците од стариот кој не беше значајно променет едно 20 години. Има и добри и лоши страна ама тие работи не се менуваат така често. А за она што се менува ќе си го следиш Zac Bowden од Windows Central и ќе бидеш во тек со сите новитети и промени, секој нов билд го покрива во детали :)
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
378
292
Подобро нака работат на нов ОС, секогаш е така кај нив еден лош, па еден добар. ХП, Виста, 7,8,10,11. Како да им служат за инспирација лошите , па ете потоа ги поправаат во нова верзија.
Од финансиски, па ако сакаш и од било каков друг аспект не знам како воопшто им е исплатливо да испаѓа по еден лош ОС. Нема некоја логика барем според мене. Они вака воопшто се претставуваат себеси како несериозни, а и спласнуваат очекувањата на крајните корисници дека ќе излезе нешто саглам. Лесно е само шминка да се удри, но поентата е освен тоа таквиот готов ОС испорачува соодветни перформанси, да нема багови и други безбедносни пропусти. Вака му доаѓа само сериско производство на ОС-и или што би се рекло народски истите често ги менуваш како чорапи.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.866
7.990
Од финансиски, па ако сакаш и од било каков друг аспект не знам како воопшто им е исплатливо да испаѓа по еден лош ОС. Нема некоја логика барем според мене. Они вака воопшто се претставуваат себеси како несериозни, а и спласнуваат очекувањата на крајните корисници дека ќе излезе нешто саглам. Лесно е само шминка да се удри, но поентата е освен тоа таквиот готов ОС испорачува соодветни перформанси, да нема багови и други безбедносни пропусти. Вака му доаѓа само сериско производство на ОС-и или што би се рекло народски истите често ги менуваш како чорапи.

Кога биле Мајкрософт сериозни?

Пример во Excel после 35 години сеуште нема опција да фатиш ред/колона и да го преместиш, место да копираш и пастираш. На Google Sheets го има уште при создавање.

Ако не знаеш, барем укради и инспирирај се. Овие што ги градат продуктиве како деца на Бил Гејтс да се, па се им се проштева
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.155
10.794
Скопје
Пример во Excel после 35 години сеуште нема опција да фатиш ред/колона и да го преместиш, место да копираш и пастираш.
Молам????
Ја селектираш, ја фаќаш на рамката зелена кога покажувачот е четири стрелки и ја носиш кај сакаш???
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.345
4.013
Молам????
Ја селектираш, ја фаќаш на рамката зелена кога покажувачот е четири стрелки и ја носиш кај сакаш???
Додатно на тоа, со шифт ја вметнуваш, со контрол ја копираш. Не знам од која верзија, ама од памтивек е вака.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.866
7.990
Молам????
Ја селектираш, ја фаќаш на рамката зелена кога покажувачот е четири стрелки и ја носиш кај сакаш???
Сеа се заебаваш со мене? Ај премести ред од 10-ти во 15-ти пример, ако и двата се пополнети?

1658409987335.png
Пробајте на Google Sheets па после зборете.
Мислењето е автоматски споено:

Додатно на тоа, со шифт ја вметнуваш, со контрол ја копираш. Не знам од која верзија, ама од памтивек е вака.
Ова со шифт е тоа што го зборев, само пак било pain in the ass прво pixel perfect да селектираш, па да држиш команда. Архаичен начин кој ако е од памтивек треба да се апдејтира и модернизира.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.345
4.013
Ова со шифт е тоа што го зборев, само пак било pain in the ass прво pixel perfect да селектираш, па да држиш команда. Архаичен начин кој ако е од памтивек треба да се апдејтира и модернизира.
И ти го тупиш сега. На двете места начинот на селекција е потполно ист.

Разликата е што за преместување со вметнување во ексел кликаш на рамката (со шифт), во гугл на бројот од редот.
За преместување без вметнување во ексел кликаш на рамката и во гугл кликаш на рамката.

За копирање и вметнување во ексел кликаш на рамката (со контрол и шифт), а во гугл каде кликаш?

Овој модерниов начин некако ем недоследен, ем некомплетен.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
378
292
Кога биле Мајкрософт сериозни?
Имаш право. Туку ме интересира ако веќе одлучуваат „почесто“ да менуваат ОС-и како тоа ќе влијае на компаниите и оние од ИТ-секторот кои зависат нивните бизниси од стабилен ОС? На пример додека се „испегла“ 11-кава како што треба оп нов ОС во најава, а тие се уште се на 10-ка. Ако микроцит вака тргнале не ми се верува дека ќе добијат наклонетост од приватниот сектор. Честите миграции на нови ОС-и мислам дека ќе им одземаат богами време, а и финансии.

п.с. Тоа во врска со екселот ти е пример за тоа како тие треба да се фокусираат на такви промени и подобрувања да направат за да го олеснат корисничкото искуство, а не на пример да форсираат внесување емаил адреса при инсталација на 11-кава, да вметнуваат подменија во менија и слични работи.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.004
1.231
Имаш право. Туку ме интересира ако веќе одлучуваат „почесто“ да менуваат ОС-и како тоа ќе влијае на компаниите и оние од ИТ-секторот кои зависат нивните бизниси од стабилен ОС? На пример додека се „испегла“ 11-кава како што треба оп нов ОС во најава, а тие се уште се на 10-ка. Ако микроцит вака тргнале не ми се верува дека ќе добијат наклонетост од приватниот сектор. Честите миграции на нови ОС-и мислам дека ќе им одземаат богами време, а и финансии.

п.с. Тоа во врска со екселот ти е пример за тоа како тие треба да се фокусираат на такви промени и подобрувања да направат за да го олеснат корисничкото искуство, а не на пример да форсираат внесување емаил адреса при инсталација на 11-кава, да вметнуваат подменија во менија и слични работи.
Ги боли коор, да не се случајно префрлат на Линукс или можеби Мак ОС, знаат дека имаат монопол во бизнис секторот, а богами и кај конзумер корисниците. Што сакаат ќе прават и никој ништо не им може, бидејќи нема шанси без Виндоус да фунционира како што треба ИТ секторот. Да е ситуацијата посериозна, да речеме 60:40 сооднос со Линукс, веројатно би размислувале другачије.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.056
6.008
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Имаш право. Туку ме интересира ако веќе одлучуваат „почесто“ да менуваат ОС-и како тоа ќе влијае на компаниите и оние од ИТ-секторот кои зависат нивните бизниси од стабилен ОС? На пример додека се „испегла“ 11-кава како што треба оп нов ОС во најава, а тие се уште се на 10-ка. Ако микроцит вака тргнале не ми се верува дека ќе добијат наклонетост од приватниот сектор. Честите миграции на нови ОС-и мислам дека ќе им одземаат богами време, а и финансии.
11-ката е веќе 95 посто испеглана, а пред 10-ката отсекогаш ваделе нови верзии на секои 3-4 години, со исклучок на XP кој траеше некоја година повеќе. Сега едноставно ќе се вратат на тој распоред, ништо ново ни невидено до сега.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.385
3.865
Што има ново во Windows 11 верзија 22H2 и кога ќе биде достапна:

Амин им текна, како да смислуваа формула од нуклеарна физика

The Taskbar has also been updated with the return of drag and drop support, meaning you can drag files into app icons on your Taskbar to paste that file into it. This has been a functionality of the Taskbar for years, but it was missing from the first version of Windows 11. Good to see it's finally back with version 22H2.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
И subfolders in start menu вратија... Rocket surgery :p

Од друга страна, ќе може да се симнуваат апдејти во евтина струја. :ROFLMAO:
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.866
7.990
Амин им текна, како да смислуваа формула од нуклеарна физика

The Taskbar has also been updated with the return of drag and drop support, meaning you can drag files into app icons on your Taskbar to paste that file into it. This has been a functionality of the Taskbar for years, but it was missing from the first version of Windows 11. Good to see it's finally back with version 22H2.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Ова ми делува како SIMS кога ќе излезе нова игра. Прво тргаат се што имало во старата верзија, па го враќаат со експанзии.

Само таму мора да ги доплаќаш експанзиите и има бизнис логика, додека овде има Microsoft fuck logic пристап.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.056
6.008
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Напишав еднаш претходно во темава: не тргнаа ништо, туку from scratch го правеле таскбарот и слично и овие функционалности тек сега ги додаваат, a не ги враќаат зашто никогаш претходно не ги ни имало во Windows 11.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.579
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно