• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,376
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Кој ве знае шо сте инсталирале вие. :D Супер си работи 11ката.
Го користам секојдневно и приватно и професионално, не мрда.

Ако ве нервираат заоблените поп-апи, иконите на сред таскбар и сл. тоа нема да го испеглат.

Абе 11-ката си работи супер, ама нас не нè остава да си работиме :)


https://www.reddit.com/r/XPpen/comments/q2sk6s
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
43
68
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Абе 11-ката си работи супер, ама нас не нè остава да си работиме :)


https://www.reddit.com/r/XPpen/comments/q2sk6s
Многу специфичен проблем.. Сигурно нешто е со драјвер ама кој ќе ти каже вака. Најдобро да се контактира поддршка на таблетот, посигурно е дека ќе најдат решение (ако не е и веќе најдено)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,376
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Многу специфичен проблем.. Сигурно нешто е со драјвер ама кој ќе ти каже вака. Најдобро да се контактира поддршка на таблетот, посигурно е дека ќе најдат решение (ако не е и веќе најдено)

Драјверот е тазе излезен сега во септември и истиот функционира беспрекорно на 7, 8 и 10, на 11-ка компјутерот полудува. Тоа ми кажува дека Микрософт нешто измениле, да не речам усрале. Дали производителот ќе извади нов драјвер или Микрософт ќе извадат пач, или и двете, не е битно зашто дур чекаме мора да ги користиме компјутерите, така да сега за сега остануваме на 10.
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
43
68
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Драјверот е тазе излезен сега во септември и истиот функционира беспрекорно на 7, 8 и 10, на 11-ка компјутерот полудува. Тоа ми кажува дека Микрософт нешто измениле, да не речам усрале. Дали производителот ќе извади нов драјвер или Микрософт ќе извадат пач, или и двете, не е битно зашто дур чекаме мора да ги користиме компјутерите, така да сега за сега остануваме на 10.
Баш тоа ми беше поентата, ќе мора да извадат нов апдејт на драјвер сигурно нешто позадинско е заминато. Ми личи на нешто што е измешано со некаква "sleep" функција... Кој ќе ти знае

Јас и покрај сите кењања си направив апдејт, 3600ка рајзен си лета без никаков проблем. Дури на ЦС:ГО вадам и повеќе фрејмови што значи нешто претходно ми го кочело што сега е во ред.

Единствено шо ми засмета е ова муабетот погоре за влечење работи во таскбар што не ги максимизира прозорците... Ме нервира кога работам во PS, AI, И слични програми кај шо бев навикнат да ги влечам работите.. не знам од кој к** им е одлуката ама тоа е.. ќе се навикниме со алт+таб :)

А инаку од WIN 7 секогаш инсталирав и алфа/бета верзии, insider Програми и чуда, ама се откажав пошто од 18 и на 30 години различна сериозност ми има ОС-от да е стабилен :) Засега не сум разочаран од 11ката. Сигурно ќе има нови апдејти што ќе ги подобрат мааните што ги наоѓаат другите корисници, а дебагингот ќе си тера класика како мајкрософт... :)
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,563
1,214
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Имаше 2 апдејти денес:
2021-10 Cumulative Update for Windows 11 for x64-based Systems (KB5006674)
2021-10 Cumulative Update for .NET Framework 3.5 and 4.8 for Windows 11 for x64 (KB5005537) - Net нели го прекинаа?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,892
15,193
Фан фект 1:
За да подесиш гласност на апликација (volume mixer) те носи во Settings App.

Фан фект 2:
Апдејтите си работат и на неподржан хардвер

Ги замислувам цреповите од Мајкрософт како пробуваат да објаснат зошто акциите на некој богат реднек акционер од Тексас не растат како што тој планирал а му објасниле дека Windows 11 во првите неколку дена ќе има маркет шер левел „редици се чекаат“

Вчера за потребите да направам имиџ со ERD Commander 7 (ака MS DART) морав да инсталирам Windows 7 во legacy начин (BIOS) за да генерирам такво ISO.
И што да ви кажам.

Чувството е како да си се вратил дома после долг престој во некаква вукојебина од хотел. Се си е на место. Ништо вишок, ништо мањак..
OS каков што треба да биде. Set and forget
 
Последна промена:

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
730
880
Скопје

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,140
2,740
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Со новиот пач на 11ка, перформансите на амд процесори до 15% надоле.

менувам малку користен AMD Ryzen™ 9 5950X за интел процесор i3/i5 8-9 генерација со моја доплата. :love:
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
730
880
Скопје
менувам малку користен AMD Ryzen™ 9 5950X за интел процесор i3/i5 8-9 генерација со моја доплата. :love:
Паметен потег, само глеј побрзо да ја направиш зделкава дур не избациле нов пач, ќе треба за 4та генерација да го мењаш како тргнала работава :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750
Со новиот пач на 11ка, перформансите на амд процесори до 15% надоле.Искрено по апдејтов за првпат се почуствував по години наназад како Windows-от ми е спор. Имам Ryzen 3700X, претходно бев со i5 4690K, претходно ако не се лажам Q6600 и никогаш не сум го имал ова чуство.
Од пуштање апликации до работа во фотошоп, со еден збор - ужасно.

Ништо, викендов кога ќе имам малце повеќе време ќе треба да се вратам на десетка изгледа, неспособни идиоти.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,174
5,750

Јас би рекол Early adopters е ако влезеш во бетата, ентузијаст во алфата...ова треба да е нормален корисник.
Еве паралелно терам и Mac OS, со Big Sur имаше навистина огромен апдејт со нови визуелни елементи, позадински технологии и оптимизации и од прв ден работеше ПЕРФЕКТНО во 99% од случаите.

Сфатив дека постариве верзии сум ги чекал пострпливо, ама ме размази искрено мекбуков да скокнам одма...сега си ја гледам грешката.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,376
4,908
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ништо, викендов кога ќе имам малце повеќе време ќе треба да се вратам на десетка изгледа, неспособни идиоти.

Ако го чуваш Windows.old и ако не поминале повеќе од 10 дена тогаш враќањето на претходниот Windows е многу едноставно и брзо, имаш опција Go Back to Windows 10 или така нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,125
11,657
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Со новиот пач на 11ка, перформансите на амд процесори до 15% надоле.


Се очекуваше тоа, само Интел не сакаа да го објават датумот.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
623
493
Еве сериозен список на баг фикс вајда следниот patch tuesday
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,322
4,087
Јас би рекол Early adopters е ако влезеш во бетата, ентузијаст во алфата...ова треба да е нормален корисник.
Еве паралелно терам и Mac OS, со Big Sur имаше навистина огромен апдејт со нови визуелни елементи, позадински технологии и оптимизации и од прв ден работеше ПЕРФЕКТНО во 99% од случаите.

Сфатив дека постариве верзии сум ги чекал пострпливо, ама ме размази искрено мекбуков да скокнам одма...сега си ја гледам грешката.
За Windows се знае. Изгасени апдејти и здраво чекање за било што ново. Инаку општ хаос.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,658
2,941
Gaston's setup  
Audio
AR
Поштено, некни направив апдејт и сега Doom Eternal ми е stutterfest.
Не се секирај, со новиот апдејт/пач нема да можеш ни да ја пуштиш...таков е трендов гледам. :devilish:
Група 3700X :)
И ја сум со истиот процесор, ама си седам упорно на последната добра верзија на Win10 - v1803 (Redstone 4). После тоа IMHO нема искочено саглам верзија.
1607 (особено LTSB) и 1703 се исто многу солидни верзии.
Рано е за Win11... особено ако па вака ги осакатува AMD процесориве.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
347
583
Мрзен Ораовец
Група 3700X :)
И ја сум со истиот процесор, ама си седам упорно на последната добра верзија на Win10 - v1803 (Redstone 4). После тоа IMHO нема искочено саглам верзија.
1607 (особено LTSB) и 1703 се исто многу солидни верзии.
Рано е за Win11... особено ако па вака ги осакатува AMD процесориве.
Испадна на крај дека маусот ми сецкал :ROFLMAO: ради неправилно инсталиран Armory Crate update. Битно гомната за виндоус се изедоа.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
93
44
Не трчајте многу кон Win 11 чекајте прво да средат имаат прибижно 2500 пријавени проблеми не ги ажурираат комплетно листите оти знаат дека усрале во кодовите и само маргиналните багови ги даваат и ако не ви се брза многу чекајте ја 2023-2025 кога ќе излезе 12-ка ( слична ситуација виста и 7-ката ако се сеќавате од тогаш како беше разлика во не цели 2 години исфрлија 7-ка), оваа 11-ка е лага поточно пропаднатиот проект на микрошит Windows 10X кој беше наменет за мобилни и таблет уреди некои со преклоп на екранот но проектот им забега во друг правец и сега истиот кернел само ребрендираа во Windows 11.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
623
493
Не трчајте многу кон Win 11 чекајте прво да средат имаат прибижно 2500 пријавени проблеми не ги ажурираат комплетно листите оти знаат дека усрале во кодовите и само маргиналните багови ги даваат и ако не ви се брза многу чекајте ја 2023-2025 кога ќе излезе 12-ка ( слична ситуација виста и 7-ката ако се сеќавате од тогаш како беше разлика во не цели 2 години исфрлија 7-ка), оваа 11-ка е лага поточно пропаднатиот проект на микрошит Windows 10X кој беше наменет за мобилни и таблет уреди некои со преклоп на екранот но проектот им забега во друг правец и сега истиот кернел само ребрендираа во Windows 11.

Кернел-от нема веза со новата верзија на Windows , Vista имаше ново програмиран кернел 6.0 , windows 7 (6.1) ,8.1 (6.3) сите овие го користат истиот кернел на Vista тоа е намерно така зошто ако сменат кернел, ке има огромни некомпитабилности со драјвери,програми итн

Што се однесува до Windows 10 више е ставен во втор план
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,069
Мислења
877,123
Членови
30,681
Најнов член
nikolovski1990
На врв Дно