1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 - Temporary Files

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од zdravkovskii, 16 Септември 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Зошто има толку многу Temp Files? Кога стискам "Remove Files" бриши само некои 200-300 мб и тоа е се.

  Шо се овие податоци, од кај идат и дали можи да се ослободи овој простор?
  Барав на гугл, и форумов, ама неможам да најдам решение.

  upload_2019-9-16_0-11-20.png

   
  На Grimriper му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Најдобар одговор:
  Пост #5 од steelseries, 16 Септември 2019
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Моја претпоставка е дека станува збор за виндовс апдејт фајлови. Пробај, десен клик на C:\ -> Properties -> Disk Cleanup -> Clean Up System Files. Како што можеш да видиш на сликите во прилог, кај мене во моменталната состојба, количината на фајлови за бришење се згголеми од ~800MB на >6GB.

  Screenshot_134.png -------> Screenshot_135.png
   
  На architect и igor_igor им се допаѓа ова.
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Гледам си пишал на профил "Видео/Анимација".
  Ако си играш со Adobe After Effects, а може да е и Premiere Pro (не сум сигурен за него), по дифолт на Ае кеш фолдерот седи во Temporary Files, така да можеш да го преместиш на C:\AEtemp за да не ти вади толкави бројки Темп фолдерот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  веќе го направив ова, не помага

  кешот на сите програми веќе ми е во друго SSD, како можам да проверам од шо се уствари овие темп фајлови ?
   
 6. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  %temp% и temp во run командата пиши. Делит на сите и ајт со здравје и како што рече октар бриши сФе.
   
  goran_oh, Oktar и на zdravkovskii им се допаѓа ова.
 7. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  избришав, засега работи сè

  има начин да дознаам од шо е ова генерирано?
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Секоја акција што се прави на ПЦ-то ствара копија во темпорари фолдерите. I prefetch отвори и делит на сФе.

  Тие фајлови кога ќе се креираат немаат никаква функција повеќе.
   
  Последна промена: 16 Септември 2019
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,458
  27 Јануари 2011
  Машко
  Инсталирај го оваа програмче бесплатно е и помага многу
  WinDirStat
  Со боја, цо графикони, со целосна патека на фолдерот и најбитно сортирано по големина. Одма гледаш што не ти треба и бришеш.
   
  Avid, zdravkovskii и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 10. Faktorium

  Faktorium
  Intern

  41
  32
  19 Јули 2013
  Машко
  Пробај го patchcleaner , ми има завршено доста работа, особено после windows update.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Пазете кога бришете да не е штиклирано Downloads, да не отидат некои битни работи.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  По дифолт не е штиклирано, има и предупредување, така да... би требало да не заебеш работа :|
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Јас еднаш зае*ав, па да предупредам и други :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,458
  27 Јануари 2011
  Машко
  Убаво пишува @olikomerc се што е наместено аутоматски некој друг да ти избрише не е паметно, без разлика каква репутација да има софтверот. Никој не знае каде корисникот чува податоци. Затоа препорачав програмче каде што корисник може да види кој фолдер е најголем а има непотребни информации, и сам ке си ореди дали му требаат или не.
  Башка ние развивме дискусија а ОП го нема да пише што и како му одговоара.
   
 15. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Она од @steelseries помогна, ослободив салам место. Ама гледам пак се полни прилично брзо, со програмчево од @hipo гледам дека и покрај тоа што Афтер ми е наместен на друго ССД пак полни темп.

  Многу добра е програмава, особено шо можам да видам шо е мое, а шо не е.

  Според ова како што гледам, ќе мора да го чистам рачно од време на време. Трајно решение нема?
   
 16. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Ccleaner незнам дали автоматски бриши или мора рачно, ама јас би ти предлагал рачно тие три фолдери да си ги бришиш. Пример : во моментов ако ги исчистиш фолдерите, исклучи ги и пак отвори ги ќе видиш дека почнува пак да се полни. Windows има мн процеси што ствараат дамп фајлови.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Имам нов апдејт дечки, мирно беше сè додека не уклучив АЕ. Сега нови 116ГБ се генерирани.

  Уклучив АЕ да проверам, поради некоја причина упорно ја менува локацијата на кеш во C:\Users....
  Проблем број 1 решен, проблем број 2... Ќе барам на гугл
   
 18. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,458
  27 Јануари 2011
  Машко
  Лоша пиратска копија на АЕ не дозволува промена на кеш фолдер. Или АЕ се подига од предефиниран пиратски имиџ.
   
 19. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  океј беше до пред месец дена, еве сега тестирам не го менува кешот.
  можно е ако се наполни кеш ССД-то да префрли во темп директ?
   
 20. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,458
  27 Јануари 2011
  Машко
  ресетирај сите подесувања, па се одпочеток, едно по едно.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 21. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  знајш шо? ќе го преинсталирам ком. :D
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ Најпаметно.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Зашо да се замараш со преинсталација на цел ОС кога можеш да пробаш како шо ти пишав погоре, напрај фолдер на Ц и избери го во Ае преференците.
  Мислам дека твојот проблем е ссдто шо си го ставил да кешира, 120 Гига претпоставувам..

  Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
   
 24. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ти вратив дека во сосема друго ССД е кешот, најдов шо е проблемот со тие големи гига
   
 25. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  И шо бил проблемот?
   
 26. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  359
  346
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  ^ АЕ го менуваше кешот во Ц, а јас немав забележано
   
Слични теми
 1. washburn
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  697
 2. Adnan635
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  849
 3. zlaki
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,272
 4. ernesto
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,516
 5. BlackOuttheWoRlD
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  707
Вчитување...

Сподели

Вчитување...