1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 Install problem

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Кристијан Про, 12 oктомври 2019.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво дечки,
  Имам проблем при инсталација на Windows 10 на лаптоп (ASUS X512FJ). Всушност проблемот е следен ставам бутабилно usb, и воопшто не бутира туку од старт си влегува во BIOS (каде што не можам да наместам boot options). Пробав се што ми текна и најдов, secure boot disabled, ама и тоа не брка работа.

  Any idea?

  Btw. лаптопот е купен пред неполни 2 часа :D
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,173
  3,239
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Направи го усб-то бутабилно со ГПРТ партиција ( така некако беше ) .
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,237
  6,352
  27 Март 2014
  Користи Rufus за да направиш бутабилно усб.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,645
  6,772
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се додека си играте со third party алатки што се однесува за windows 10, ќе си имате проблеми.

  Media Creation Tool. Решен проблем.
   
  На Taurus, gOJDO, toplel и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  980
  524
  12 Април 2017
  Машко
  Нон-стоп користам Rufus за Windows и Linux и не сум имал пробелм.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,961
  3,089
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Кога креираш со Руфус усб пробај прво UEFI. Ако не ти го бутира тогаш смени го и креирај со другата опција (не ми текнува како се викаше).

  На постари лаптопи знае да брља типот на партиција.
   
  Последна промена: 12 oктомври 2019
 7. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,650
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ако директ влага во биос (без разлика дали имаш USB приклучено или не), најверојатно не ти ги ни препознава дисковите (или немаш hdd/ssd).
  Провери во биосот дали некаде ти ги наоѓа дисковите.

  Друго, пробај во USB 2.0 порт.
  Трето, преку Rufus форматирај еднаш какo GPT и еднаш како MBR, едно од овие мора да го препознае.
   
  На gOJDO и Avid им се допаѓа ова.
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,650
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,645
  6,772
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Браво за тебе, дај чичо да ти пише петка на рачето.
   
  flashgordon007, Fredy и на Tozo8 им се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,237
  6,352
  27 Март 2014
  Windows 10 не подржува MBR. Само GPT. Новите лаптопи по дифолт не подржуваат MBR како шема, и не дозволуваат инсталирање на постари ОС.
   
  olikomerc, -={K-O-R-U-N}=- и на StefAngel им се допаѓа ова.
 11. krashot

  krashot
  Intern

  85
  38
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Јас во последно со Руфус, кој било виндоус да го инсталирам секогаш имам проблеми, де смени MBR де GPT, после кога треба да одберам кај сакам да го инсталирам излегува еррор Setup cannot create new partition bla blabla, некој срања и едвај го решавам проблемот.

  Ако имате некоја друга алатка да препорачате, слободно
  Создравје да си го користиш лаптопот :)
  Јас такви проблеми во последно со виндоус 10 сум ги решавал со менување на усб порт.

  Со која алатка правиш бутабилно усб?
   
 12. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  34
  23
  5 Февруари 2019
  Машко
  Rufus -> Partition scheme -> GPT; Target system -> BIOS or UEFI. Problem solved :)
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  969
  665
  1 Јуни 2016
  Оф топик: Треба хаха реакции да има на форумот.
   
  Ace Lud, Avid и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,650
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  MBR на Windows 10 без проблем, за лаптопите не е 100%, лимитирани се повеќето.
   
  Вајкинг, Кристијан Про и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 15. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  246
  194
  21 Мај 2017
  Потврдувам дека win10 работи на мбр, не ширете глупости.
   
  На Вајкинг и Кристијан Про им се допаѓа ова.
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,237
  6,352
  27 Март 2014
  MBR поддржува макс до 4 примарни партиции. GPT до 128. Ако планира да има дуал бит или слично секако дека GPT е далеку подобро.
   
 17. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,768
  5,522
  21 Јануари 2009
  Колку е само сето ова погрешно не можам да доловам доволно со зборови.
  Не постои вакво нешто. До тебе е проблемот. Нешто не гледаш.
  Не е до алатката проблемот.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Чудно но сепак вистинито :) Како и што повеќето од вас пишавте да и јас користам Rufus и пред некој ден на другарче му го инсталирав Win 10 со MBR и UEFI и се беше, и се си беше океј ама кај мене не сакаше. Го направив GPT, и почна да се инсталира Windows 10. Си се рестартира лаптопот нормално, и си пробав пак да влезам во boot options и гледам чудо :D. Значи без никакви промени во BIOS, откако помина инсталацијата, почнав да ги гледам HDD и бутабилното USB. (Има некој идеа како и зошто ?!).
  Следен проблем дали има некој идеја зошто драјверите од официјалната страна не му функционираат (btw. можи некој и да функционираат ама за некој компоненти ги има по 10...?!)
   
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,154
  11 Март 2011
  Секогаш од еден бренд/тип на лаптоп имаш повеќе подваријанти кои за нијанси се разликуваат, пример WiFi картичка од три производители. За сите нив имаш драјвери на официјалната страна и нормално работи само соодветниот. Ако сакаш да ги исфилтрираш само според твојот лаптоп на официјалната страна за драјвери внеси го сервис тагот кој што го пишува на задната страна на лаптопот.

  П.С. уште едно вакво прашање и ќе бараме да ти го тргнат Про од името :)
   
  CBB_6, Avid и на Кристијан Про им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,768
  5,522
  21 Јануари 2009
  Не ти требаат драјвери, особено не ако во device manager нема извичници.
  Windows 10 е магичен.
   
  На Кристијан Про и bxxxn им се допаѓа ова.
 21. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Има извичници :D затоа и барам. Како на пример немам WiFi и мн други работи :D
   
 22. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,768
  5,522
  21 Јануари 2009
  Како бе нема вифи и многу други работи??? Којзнае шо праиш.
  На скапано лаптопче од Асус од оние малине пред 10+ години ставав Windows 10 (корнеше од лаг и беше нефункционален но тоа е неважно :D) и уште при сетапот после инсталација ми даде да се поврзам на вифи.
  Од каде ја симна 10ката за бутабилно?
   
 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,645
  6,772
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  zamunda brat nainova verzia so rufus ja praef top4e sie samo draiveri nestonema neznam sto mue
   
  На gOJDO, pecko95, olikomerc и уште 12 други им се допаѓа ова.
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Rufus е проверена алатка, да не се шират дезинформации без врска. ОП нема очигледно доволно знаење да сетира како треба GPD/MBR/UEFI.

  Media Creation Tool за симнување на ISO-то, Rufus за креирање на бутабилното УСБ. MCT не дозволува да селектираш MBR или UEFI да биде усб-то, него гледа од компјутерот на кој го правиш.

  А W10 дефинитивно работи и на MBR, дури можеш и на USB да го инсталираш како Windows 10 Go и да го шеташ со тебе на 100 различни компјутери.
   
  На Sukhoi, olikomerc, bxxxn и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,154
  11 Март 2011
  Колку што се сеќавам Руфус имаше три опции околу MBR/UEFI при креирање на бутабилно USB за Windows 10.

  Не сфаќам како толку често корисниците тука „заглавуваат“?

  Ги пробуваш трите опции една по друга, која што ќе тргне, таа е вистинската. Проблемот решен за 15 минути.
   
Слични теми
 1. zlaki
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,184
 2. ProNoob
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,400
 3. t-sar
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,288
 4. ^SaFt^
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  486
 5. spiritBreaker
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,238
Вчитување...

Сподели

Вчитување...