1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 home vs pro

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Tobey, 21 oктомври 2019.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Каков Виндоус да инсталирам на лаптоп со и3 7020у, 4гб рам и 1т хдд? Хоум или Про? И дали може да ми препорачате линк со стабилна верзија која нема да сецка и кочи :)
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,041
  1,159
  11 Март 2011
  Од официјалната страна на Microsoft, преземи Media Creation Tool со што ќе направиш бутабилно УСБ со Win 10.

  Download Windows 10

  10 Pro vs Home има: Domain Join, Group Policy Management, Bitlocker, Enterprise Mode Internet Explorer (EMIE), Assigned Access 8.1, Remote Desktop, Client Hyper-V и Direct Access.

  Веројатно ништо од ова не ти треба, така да подобро инсталирај Home.

  Едино не ми текнува која верзија даунлоадираше Media Creation Tool, дали ако веќе имаш Home на компјутерот од кој преземаш ја даунлоадираше истата верзија и обратно?
   
 3. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,565
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Стај си Pro, а ако не сакаш да „сецка/кочи“, купи си SSD.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,519
  23 Јуни 2015
  Машко
  Windows 10 Home + SSD обавезно. :)
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Двете ги даунлоудира, си бираш при инсталација дали home или pro.
   
  На Alucard и bxxxn им се допаѓа ова.
 6. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Инсталирај HOME, немш потерба од ПРО (смао да ти зафаќаат милион сервиси место во меморија а не ги користиш).
  Може да кочи и многу појак компјутер, зависи за што сакаш да го користиш.
  Препорака и од мене за ССД.
   
 7. stormce

  stormce
  Intern

  40
  12
  8 Февруари 2018
  Машко
   
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
   
  На Futurelakimens, Викса, toplel и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,287
  6,400
  27 Март 2014
  Home. Нема поента да инсталираш Про кога нема да користиш ништо од ПРО функциите.
   
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Ја не би стаил Home. Ќе излезе некоја зафрканција, нешо нема да функционира, ќе се тупиш. А „успорувањето“ од home на про нема да го забележиш.
   
  Oktar, Alucard, SmartGuru и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Што може да не функционира на Хоме а ке функционира на Про??? За домашен компјутер/лаптоп кој наверојатно ке се користи за сурфање по интернет.
   
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Крак за некоја игра/софтвер.
  Виртуелна машина/емулатор...
  Docker.
  Гасење на апдејтс.

  Него ај батали, стави home @Tobey те молам
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 13. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Мислам дека во Pro имаш пристап до повеќе сетинзи за приватност, телеметрии, апдејти, персонализација итн. Може и да не сум во право?!

  Инаку при самата инсталација, во зависност кој key ќе употребиш, таква и верзија ќе ти инсталира.

  Моменталната верзија на официјалниот сајт на Microsoft e 1903.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Јас симнувам 1909 моментално, и после долго користење на Pro, утре ќе ставам Home, баш да видам разлика.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  За оваа работа не се гледа одма така разлика.
  Туку за 6 месеци кога евентуално би ти затребал VirtualBox и поради „некоја причина“ нема да можеш да ја уклучиш виртуелната :D
   
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Не користам Virtual, ниту remote desktop, ниту bitlocker.
  Само Slack, Viber, Steam, utorrent и се утепувам од играње World of Warcraft и League of Legends. Така да мислам ок ќе ми биде :)
   
 17. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  201
  44
  18 Јануари 2019
  Машко
  Мислиш на win.10 education-enterprise има пристап до се.
  windows-10-editions-comparison.jpg a67b0cc6-dc73-4ef1-92db-5862bbc60a4b.jpg
  Ако не го користиш за игри,само за оффис,филмови итн. Стави хоме подобро ќе биде и тоа со 32бит нема да лага,а доплнително да го замениш хдд-то со ссд брзина на светлина ќе ти биде лаптопчето ;)
   
  На da900 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Ате така. Ова да го ставиш @Tobey слушна?
  Ама пак, сомнителен ми е десеткава, може да ЛАГУВА.
  Стај седмица starter :D.
   
  Маша, Garfield', Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,034
  2,305
  28 Јануари 2017
  Машко
  2005 here i come, само наместо LoL беше Дота.
   
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  А дали ќе мислиш дека ќе ти биде океј кога некој апдејт ќе ти зезне нешто и ќе се обидеш да ги исклучиш апдејтите на неколку начини и ќе мислиш дека се исклучени ама они да не биле и да ти зезне пак нешто некој апдејт и конечно ќе најдеш решение како вистински да ги дисејблнеш апдејтите ама во инструкциите ќе пишува нешто gpedit а ти тоа нема да можеш да го најдеш и ќе си речеш КОЈ МИ ГО ПРОДАДЕ КОМПЈУТЕРОВ РАСИПАН Е!?!??!
   
 21. Викса

  Викса
  On your way to fame

  505
  637
  12 Март 2011
  Машко
  Стави си про и со деблоат скрипта избриши се што не ти треба, барем јас така правам.

  Испратено од SNE-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 22. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  На MusicFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,018
  722
  1 Јуни 2016
  Хахаха.. Не гасам апдејти никогаш.
  Инаку чисто онака да го пробам, мада не ми се пробува бе
  Ќе си ставам про!
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Да ставиме заклучок на темава на и3 што верзија да инсталирам? :)
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,519
  23 Јуни 2015
  Машко
  Што сакаш, само стај ссд. :)

  П.С. Уште 4 рам.
   

Сподели

Вчитување...