• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

r[1]ba*

Intern
25 август 2015
3
7
Сакам да го стаам десетката, но пред се ме интересира како ви иде гејмањето со AMD графичките? Еве јас имам Sapphire 280x и освен Dota2 и CSGO не играм ништо друго, што треба да очекувам ако прејдам на 10ка?
Ништо посебно не треба да очекуваш пак ке си останеш noob :) и на едното и на другото :)
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Добро бе кој билд го имате вие ?? :D Јас кога правев .iso со MediaCreationTool алатката од microsoft се симна билд 10240 , и од тогаш наваму имаше неколку абдејти а билдот си остана 10240. Вие веќе зборите за 10532 а јас заглавив на 10240. Дај кажете што е работата :D :D :D
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
587
376
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Аха , ама сеуште нема официјален билд од 10240 па до денес , тие се тест верзии или грешам ?? :D
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Зошто кај мене излегвет по 3-4 пати на ден нотификации Updates can't be installed? Ви се случува и вас?
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Рестартирај го и за секој случај провери датум & време
Таман си е датумот и времето, повеќе пати ова се случува дури и после рестарт. Многу ретко ми излегува нотификација Updates has been installed (можеби 4-5 пати до сега а инсталиран ми е од 2 Август).
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,791
9,259
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Закон е новата 10-ка. Возам веќе две недели на неколку машини, од WS до ултра лесни машини со само 2гб рам и некој атом процесор, и спие. Сериозно полн погодок ми е. Колку не го сакав 8 толку ја сакам 10кава. Батерија на ултрабук ми држи дупло повеќе, на десктоп директх е феноменален, крешови, блу скринови и сл. не сум начекал. Браво за Мајкрософт.

Инаку инсталирав врз пиратски 8.1 верзии. Чекав преку њиндоњс апдејт да се симне 10ката сама како фри апгрејд. Сега е легално лиценциран, врзан за микрософт акаунт и спие.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,848
5,034
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Закон е новата 10-ка. Возам веќе две недели на неколку машини, од WS до ултра лесни машини со само 2гб рам и некој атом процесор, и спие. Сериозно полн погодок ми е. Колку не го сакав 8 толку ја сакам 10кава. Батерија на ултрабук ми држи дупло повеќе, на десктоп директх е феноменален, крешови, блу скринови и сл. не сум начекал. Браво за Мајкрософт.

Инаку инсталирав врз пиратски 8.1 верзии. Чекав преку њиндоњс апдејт да се симне 10ката сама како фри апгрејд. Сега е легално лиценциран, врзан за микрософт акаунт и спие.
Осетлив е на оверклок :) Пошо практично и многу боље ги користи ресурсите што му се на располагање од хардверот.....и ептен ако не е нешто на место, одма се буни, одма фрла плав екран, не прогледува кроз прсти....а кај 7мицатата и 8мицата, толерира помал напон меѓутоа имаш и послаби перфроманси во тие сценарија каде 10ката не толерира
Стварно, перверзија е оперативниов
 
W

Whisky Vishera

Гостин
Последниот драјвер за AMD што го бутка Windows Update прави BSOD на гасење и рестартирање на компјутер. Имам Radeon 8750 и Intel Graphics на лаптоп.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,752
2,427
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Последниот драјвер за AMD што го бутка Windows Update прави BSOD на гасење и рестартирање на компјутер. Имам Radeon 8750 и Intel Graphics на лаптоп.
Иди во System>Advanced System Settings>Hardware>Device Installation Settings и изгаси ги автоматските апдејти на драјвери. Исто имаш и алатка од MS за да се сокријат апдејтите (ова за драјвери само) и да не се инсталираат нови драјвери автоматски.
За проблемов што го имаш сега знаеш процедура, бриши со DDU во Safe Mode и врати се на старите драјвери.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Ако се смени хард диск и на него се направи clean install на 10-ка без кракнат 7, ќе си биде повторно активиран?
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,791
9,259
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Нема. Бесплатна активација на оние кои имаат "Windows 10 Insider Preview" заврши. Ќе мора 8.1 прво па 10ка после.


Ако се смени хард диск и на него се направи clean install на 10-ка без кракнат 7, ќе си биде повторно активиран?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Секако дека не, освен ако не го активираш/кракнеш... Мислам, какво е тоа прашање? :)
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Нема. Бесплатна активација на оние кои имаат "Windows 10 Insider Preview" заврши. Ќе мора 8.1 прво па 10ка после.
Секако дека не, освен ако не го активираш/кракнеш... Мислам, какво е тоа прашање? :)
Па да бидам поконкретен, на овај хард диск што го користам моментално, инсталирав Win 7 + DAZ, па од тука направив апгрејд на 10 при што беше активиран. Прашањето ми е доколку го сменам хард дискот и си инсталирам 10-ка без претходно да се малтретирам со 7 + ДАЗ дали ќе биде активиран? Колку што памтам лиценцата беше врзана за матичната, само да прашам дали треба повторно иста постапка со апгрејд да знам на што да сум спреман.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па да бидам поконкретен, на овај хард диск што го користам моментално, инсталирав Win 7 + DAZ, па од тука направив апгрејд на 10 при што беше активиран. Прашањето ми е доколку го сменам хард дискот и си инсталирам 10-ка без претходно да се малтретирам со 7 + ДАЗ дали ќе биде активиран? Колку што памтам лиценцата беше врзана за матичната, само да прашам дали треба повторно иста постапка со апгрејд да знам на што да сум спреман.
Na Daz aktivatorot ne pomina kaj mene vo virtuelka. Znaci ke moras 7 ili 8.1 so daz pa da cekas nedela - dve dodeka mu dojde vreme za upgrade pa posle na 10.

Patem prasanje: moze li nekako da se napravi upgrade na drug nacin osvrn Windows Update?
 

SmartGuru

Gaining Experience
27 јануари 2013
350
331
www.kennedytech.mk
Na Daz aktivatorot ne pomina kaj mene vo virtuelka. Znaci ke moras 7 ili 8.1 so daz pa da cekas nedela - dve dodeka mu dojde vreme za upgrade pa posle na 10.

Patem prasanje: moze li nekako da se napravi upgrade na drug nacin osvrn Windows Update?
Мене веќе ми успеало на неколку компјутери:
Инсталирам (clean) Win7 (SP1), активирам со ДАЗ. Ставам DVD-то со Win10 и правам upgrade. На седумката не правам ни update ни драјвери ни ништо туку дирекно upgrade на Win10 и останува активиран.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Значи знам како оди постапката, корисник сум на Windows 10-ка (P.S од 7 со DAZ кај мене нема проблем) прашањето повторно ќе поновам ми е дали ќе мора да правам апгрејд за да биде активиран ДОКОЛКУ сменам HDD а не матична плоча? Нели беше лиценцата врзана за матичната плоча? До толку нејасно објаснувам?
 

SmartGuru

Gaining Experience
27 јануари 2013
350
331
www.kennedytech.mk
Значи знам како оди постапката, корисник сум на Windows 10-ка (P.S од 7 со DAZ кај мене нема проблем) прашањето повторно ќе поновам ми е дали ќе мора да правам апгрејд за да биде активиран ДОКОЛКУ сменам HDD а не матична плоча? Нели беше лиценцата врзана за матичната плоча? До толку нејасно објаснувам?
Не, би требало автоматски да се активира Win10 при првиот пристап на интернет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно